شناسهٔ خبر: 28371 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

تجلیل از ۹۰ دریانورد در استان بوشهر

محمدمهدی بنچاری در آستانه روز جهانی دریانوردی از ۹۰ نفر از دریانوردان اداره کل بنادر و دریانوردی، سپاه پاسداران ،ارتش، شرکت‎های نفتی و شیلات استان بوشهر تجلیل شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، با حضور دریادار دوم علی جهانبخش، فرمانده ناوتیپ منطقه دوم نیروی دریایی ارتش و سردار علی رزمجو فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه و جمعی از مسئولان ارگانهای دریایی، آیین گرامیداشت روز جهانی دریانوردی در سالن آمفی تئاتربرج بندر برگزار و  از ۹۰ دریانورد نمونه استان بوشهر در عرصه‌های تجارت دریایی، ملوانی، دریادلان نیروی دریایی سپاه و ارتش و فعالان اقتصاد دریایی تجلیل شد.

در این مراسم مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر با بیان اینکه ۹۵ درصد حمل و نقل در جهان از طریق دریا انجام می‌شود اظهار داشت: این رقم در ایران ۸۵ درصد است که استان بوشهر در عرصه حمل و نقل دریایی سهم عمده‌ای دارد.

محمدمهدی بنچاری با اشاره به مرز دریایی ۵ هزار کیلومتری تصریح کرد: از این  میزان  مرز دریایی سهم استان بوشهر ۹۳۷ کیلومتر در خلیج فارس است که بیشترین مرز دریایی با این آبراه استراتژیک استان بوشهر دارد.

وی با بیان اینکه ۳۰۰ هزار ملوان و دریانورد در کشور فعال هستند تصریح کرد: در استان بوشهر ۹۹ هزار دریانورد در ۱۱ هزار شناور فعالیت می‌کنند که سهم مهمی در این حوزه دارد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر با اشاره به توسعه زیرساخت‌های دریایی افزود: با توجه به نقش مهم استان ساحلی بوشهر در حوزه تجارت و حمل و نقل دریایی توسعه زیرساخت‌های بندری و دریایی از اولویت‌های مهم است که در این راستا طرح‌های مهمی تدوین شده و در حال اجرا است.

بنچاری با بیان اینکه خلیج فارس دارای امنیت پایداری است گفت: امنیت این آبراه مهم و بین‌المللی با تلاش نیروهای دریایی سپاه و ارتش و دریابانی تامین شده که فرصت مهمی برای توسعه تجارت دریایی فراهم کرده است.

فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه هم با اشاره به اقتدار ایران در آبراه خلیج فارس افزود: امنیت خلیج فارس با نیروهای شهادت طلب و رزمندگان  که بر امواج پرمتلاطم خلیج فارس موج سواری می‌کنند تامین می‌شود.

سردار علی رزمجو  با اشاره به نقش مهم دریا در تجارت دریایی و اقتصاد تاکد کرد: دریا یکی از محورهای ارتباطی در زمینه تجارت ،دریانوردی و گردشگری است که حفاظت و صیانت از آن بسیار اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه دریادلان نیروی دریایی سپاه اجازه هیچ گونه تهدید وتعرضی را به بیگانگان نمی‌دهند تاکید کرد: نیروی دریایی سپاه تمام تحرکات شناورهای بیگانه را خلیج فارس رصد می‌کند.

فرمانده ناو تیپ نیروی دریایی ارتش هم با اشاره به نقش مهم این نیرو در امنیت تردد کشتی‌ها گفت: نیروی دریایی ارتش درهشت سال دفاع مقدس درعملیات مروارید نیروی دریایی عراق را ساقط و سرنگون کرد بگونه‌ای که تا پایان جنگ تحمیلی قادر به حضور در جنگ نشد.

دریادار دوم علی جهانبخش افزود: این نیرو در اسکورت ۱۰ هزار کشتی و نفتکش در اقیانوس هند ،دریای سرخ ،تنگه باب المندب و تنگه هرمز  دارای کارنامه درخشانی است.

در این مراسم از دریانوردان نمونه استان بوشهر در عرصه‌های  تجارت ،دریانوردی و پاسداران مرز دریایی خلیج فارس تجلیل شد.

نظر شما