شناسهٔ خبر: 29327 - سرویس شرکت‌ها
نسخه قابل چاپ

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات شهرسازی خبر داد:

شناسایی گسل‌های جدید در تهران/ توان بالای لرزه‌زایی گسل‌های جدید/ عبور یکی از گسل‌ها از مجاورت برج میلاد

بیت الهی رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه گسل‌های جدیدی در تهران شناسایی شده‌اند، گفت: در حال حاضر ۵ گسل اصلی و بزرگ و بیش از ۴۰ گسل متوسط و خرد فقط در محدوده شهر تهران شناسایی شده است.

به گزارش پايگاه خبري وزارت راه وشهرسازي علی بیت‌الهی با اشاره به شناسایی گسل‌های جدید در تهران گفت: از حدود ۳۰ سال گذشته خطوط گسلی منقطعی در لاین میانی امتداد بزرگراه حکیم  شناسایی شده‌اند و لاین‌های گسلی در امتداد غرب به شرق تهران وجود دارد که  مطالعات و  بررسی‌های دقیق‌تر توسط همکاران ما در سازمان زمین شناسی نشان می‌دهد که این گسل‌ها از هم منقطع نیستند و  به هم پیوسته‌اند که این گسل به هم پیوسته قدرت و توان لرزه‌زایی بالایی دارد.

وی افزود: در تحقیقات اخیر به این نتیجه رسیده‌ایم که این گسل، لاین‌های منقطع و خرد ندارد و کاملا به هم پیوسته است و این پیوستگی توان لرزه زایی این گسل را افزایش می‌دهد بنا بر این می‌تواند زلزله‌های بزرگی را ایجاد کند.

این مقام مسئول ادامه داد: این گسل که بررسی‌های اخیر نشان داده لاین‌های آن به هم پیوسته است به طور قطع وسعتی بیش از ۵۰ کیلومتر دارد.

وی به ایلنا گفت: این گسل به هم پیوسته از طول امتداد شرق به غرب تهران عبور می‌کند و دقیقا از مجاورت برج میلاد می گذرد.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی  با بیان اینکه حدود ۵۰ کیلومتر مربع از مساحت شهر تهران بر روی گسل‌ها قرار دارد، ادامه داد: گسل هایی که از تهران عبور می‌کنند به سه دسته گسل‌های بزرگ، متوسط و  خرد تقسیم می‌شوند که مطالعات نشان می‌دهد؛ ۵ گسل اصلی و بزرگ از شهر تهران عبور می‌کند. گسل‌های جنوب ری، شمال ری، گسل شمال تهران و گسل نیاوران، گسل قصر فیروزه و شرق تهران از گسل‌های اصلی و بزرگی است که از پایتخت می‌گذرد که از بین این‌ها مهم‌ترین گسل، گسل شمال تهران است.

بیت الهی افزود: گسل شمال تهران چیزی حدود ۳۰ کیلومتر مربع از مجموع طول گسل‌های تهران را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه همچنین بیش از ۴۰ گسل خرد و متوسط هم از شهر تهران می گذرد، گفت: البته باید بگویم که اگر بخواهیم گسل‌هایی که در اطراف شهر تهران هستند را حساب کنیم، تعداد این گسل‌ها افزایش می‌یابد و این ۴۰ گسل و ۵ گسل اصلی، گسل‌هایی هستند که فقط  از شهر تهران می‌گذرند. البته باید متذکر شوم تا به امروز این تعداد گسل را شناسایی کرده‌ایم.

نظر شما