شناسهٔ خبر: 29514 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

معاون عمرانی فرمانداری تهران تأکید کرد

تونل‌های مترو از دلایل فرونشست‌های اخیر پایتخت

فرونشست معاون عمرانی فرمانداری تهران با اشاره به سست بودن خاک در شهر تهران تاکید کرد: حضور تونل‌های مترو در فرونشست‌ها بی‌دلیل نیست و در حوادث اخیر به جز چهارراه مولوی در مابقی موارد تونل‌های مترو از محل حادثه عبور کرده است و بی‌تردید یکی از دلایل محسوب می‌شود.

به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي غلامحسین آرام در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: زمین شهر تهران سست است و هرکجا که در زیرسطح فعل و انفعالاتی در آن انجام شود با توجه به بخشهای مختلف خاک تغییراتی در سطح رخ خواهد داد.

وی درباره نقش حفاری‌های مترو تهران در فرونشست‌های اخیر در برخی نقاط پایتخت گفت: حضور مترو بی‌دلیل نیست. در حوادث اخیر به جز چهارراه مولوی در مابقی موارد مکان‌هایی بوده که خطوط مترو از آنجا رد شده است. این تونل‌های مترو یکی از دلایل فرونشست‌ها بوده است.

وی ادامه داد: در پروژه‌ای که به طول ۱۰۰ کیلومتر در زیر سطح تهران در حال انجام است پیش بینی چنین اتفاقاتی امکان‌پذیر است، لذا باید نهایت دقت توسط پیمانکاران و شرکت مترو لحاظ شود تا کمترین آسیب برای شهر و شهروندان داشته باشیم.

معاون عمرانی فرمانداری تهران تاکید کرد: البته در حال حاضر شرایط به گونه‌ای است که تنها چند پیمانکار امکانات پیشرفته شامل TBM دارند که با استفاده از این تجهیزات کمتر شاهد وقوع حوادث ناگوار خواهیم بود. در حوادث خیابان پیامبر و شهران پیمانکار حفر تونل مترو از روش‌های سنتی استفاده می‌کرد در حالی که تاکنون در مکانی که از TBM استفاده می‌شودشده است، شاهد وقوع این حوادث نبوده‌ایم.

نظر شما