شناسهٔ خبر: 30326 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

بت‌شکن مطرح کرد؛

احتمال افزایش وام مسکن مهر پردیس به ۴۰ میلیون تومان/ رشد ۱۰۸ درصدی پرداخت تسهیلات ساخت

محمد هاشم بت شکن مدیرعامل بانک‌مسکن با اشاره به اینکه افزایش سقف تسهیلات وام مسکن مهر به ۴۰ میلیون تومان به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و تنها برای پروژه پردیس است گفت: حجم تسهیلات پرداخت شده برای ساخت مسکن تا پایان مهرماه امسال در همسنجی با پارسال ۱۰۸ درصد رشد داشته و همین آمارها حاکی از توقف رکود این بخش است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدهاشم بت‌شکن مدیرعامل بانک مسکن گفت: دلیل اصلی رونق اقتصاد کشور در شرایط فعلی، افزایش تولید و فروش نفت است که خود، از آثار و دستاوردهای اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) است.

به گفته این مقام مسوول، کارشناسان رشد پنج درصدی را برای اقتصاد کشور در سال جاری پیش بینی می کنند و یکی از نتایج این رشد، رونق بخش مسکن است.

مدیرعامل بانک مسکن افزود: بخش مسکن به عنوان یکی از بخش های پیشران اقتصاد که دست کم ۱۱۰ شغل به آن وابسته و مرتبط است، از اهمیت خاصی برخوردار است؛ بخشی که با استناد به فرمایش مقام معظم رهبری «درون زا» است و وابستگی به سایر کشورها ندارد.

بت‌شکن خاطرنشان کرد: امروز آثاری را در بازار مسکن شاهدیم که حاکی از خروج بخش مسکن از رکود از ابتدای امسال است.

وی با بیان اینکه در گام بعد باید از رکود خارج شویم، یادآور شد: در سال های گذشته بخش مسکن رشد قیمت را تجربه نکرد و افراد ترجیح می دادند تا پول های خود را در بانک ها نگه دارند.

به گفته بت شکن، آمارها حاکیست قیمت ملک در تهران در هفت ماه گذشته رشد هفت درصدی داشته و میزان انواع تسهیلات خرید مسکن تا پایان مهرماه در مقایسه با سال گذشته ۷۰ درصد رشد داشته، همه این سیگنال‌ها نشان‌دهنده خروج تدریجی بخش مسکن از رکود است.

این مقام مسوول بانکی گفت: در سال های گذشته اقتصاد کشور با تجربه نرخ های تورم بالای ۴۰ درصد و همچنین کاهش قیمت نفت، با کاهش توان مالی مردم برای خرید مسکن مواجه شد، اما امروز درآمد سرانه مردم به دلیل کاهش تورم و افزایش عواید نفتی افزایش یافته است و در نتیجه افراد توان بیشتری برای خرید مسکن دارند.

بت شکن یادآور شد: پیشتر وام های مسکن در حد ۲۰۰ میلیون ریال بود، اما امروز زوجین می توانند تا یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات خرید مسکن دریافت کنند که اینها همگی از دستاوردهای برجام است.

خواستگاه افزایش تورم در بخش مسکن وجود ندارد

مدیر عامل بانک مسکن با یادآوری جهش های قیمت مسکن در سال های گذشته، سیاست های پولی دولت قبل را عامل اصلی بالا رفتن تورم در کشور عنوان کرد و افزود: با اضافه برداشت های انجام شده در آن سال ها از بانک مرکزی، پایه پولی افزایش یافت که منجر به بالا رفتن تورم و سیل نقدینگی در جامعه شد.

بت شکن گفت: امروز به هیچ عنوان چنین وضعیتی را شاهد نخواهیم بود، زیرا هیچ گونه دست درازی به پول پرقدرت بانک مرکزی نشده است.

مدیرعامل بانک مسکن اضافه کرد: در سال های گذشته همه مردم می توانستند در قالب مسکن مهر، بدون داشتن پس انداز وام بگیرند؛ اما امروز متقاضیان وام و تسهیلات باید یک سال سپرده گذاری کنند که به این ترتیب، نقدینگی های سرگردان تجهیز شده است.

وی گفت: بتدریج که سپرده های مردم در بانک ها افزایش می یابد، به همان نسبت تسهیلات نیز به مردم اعطا می شود و بر این اساس، افزایش تقاضای یکباره تسهیلات مسکن را شاهد نخواهیم بود.

 کمترین معوقات بانکی در بانک مسکن

ایرنا از قول بت‌شکن درباره معوقات بانک مسکن گفت: کمترین معوقه ها در سیستم بانکی مربوط به بانک مسکن است و در تسهیلات اعطایی مسکن دانه درشت و بدهکار کلان وجود ندارد؛ این در شرایطی است که بانک مسکن از نظر اعطای تسهیلات، بزرگترین بانک کشور است.

وی بیان داشت: نرخ معوقه های بانک مسکن کمتر از سه درصد کل تسهیلات است، زیرا فرهنگ ایرانی به گونه ای است که مسکن را نه فقط یک سرپناه، بلکه محل عبادت و تربیت فرزندان می شناسند و اعتقاد دارند اگر اقساط مسکن شان پرداخت نشود، حتی عبادت در آن خانه درست نیست.

این مقام مسوول یادآور شد: برای اقساط معوقه بانکی که تا ۱۸ ماه معوقات را شامل می شود، در سه مرحله به بدهکاران اخطار داده می شود و وقتی از این مدت زمان عبور کرد، به عنوان مطالبات مشکوک الوصول تلقی شده و وارد فاز اجرایی می شود.

وی گفت: بیش از پنج میلیون پرونده تسهیلات «زنده» در بانک مسکن وجود دارد که اکثر این مشتریان خوش حساب هستند.

بخش اعظم مسکن مهر در دولت یازدهم تحویل شده است

بت شکن با اشاره به آخرین وضعیت تسهیلات مسکن مهر تصریح کرد: از دو میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر کشور، تاکنون بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد به مرحله فروش اقساطی رسیده است.

وی بیان داشت: از ۶۰۰ هزار واحد باقی مانده، تنها ۲۰۰ هزار مورد مشکلات زیرساختی دارند یا در مناطق بد، سر مرزها یا در روستاها ساخته شده و مشکل دارند.

مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه بخش اعظم مسکن مهر در دولت یازدهم تحویل شده، تصریح کرد: از مجموع ۳۷۰ هزار میلیارد ریال مسکن مهر فروش اقساطی شده، تاکنون نزدیک به ۱۰۰ هزار میلیارد ریال آن همراه با سود وصول شده است.

به گفته بت شکن تعداد وام های اعطاشده برای خانه اولی ها از مرز ۱۰۵ هزار نفر گذشته است که انتظار می رود تا پایان امسال به حدود ۱۶۰ تا ۱۷۰ هزار نفر برسد.

وام ۴۰ میلیون تومانی مسکن مهر پردیس در انتظار تایید بانک مرکزی

بت‌شکن در مورد  وضعیت تحویل خانه‌های باقیمانده در طرح مسکن مهر به ارائه توضیحات پرداخت و اظهار داشت: در طرح مسکن مهر دو میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی تعریف شده است که خط اعتباری آن بالغ بر ۴۵ هزار میلیارد تومان است که بانک مرکزی آن را در اختیار بانک مسکن برای تکمیل پروژه‌ها قرار داده است.  

وی با بیان اینکه تا به امروز حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی طرح مهر تحویل داده شده است، افزود: این واحدها تحویل مشتریان شده و مردم دفترچه‌های اقساط خود را دریافت کرده‌اند. برهمین اساس فقط حدود ۶۰۰ هزار مسکن باقیمانده که از این تعداد ۲۰۰ هزار واحد قابلیت واگذاری ندارند به نحوی که شاید زیرساخت برای این خانه‌ها فراهم نشده و نمی‌توان آنها را تحویل مشتریان داد.  

مدیرعامل بانک مسکن افزود: کلا با تکمیل ۴۰۰ هزار مسکن مهر این پروژه بسته خواهد شد و در همین زمینه وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی اصلی اقدامات لازم را برای تحویل این مسکن‌ها تا پایان سال انجام خواهد داد. اما نکته اساسی این است که بانک مسکن از لحاظ تامین مالی مشکلی ندارد و آماده ارائه تسهیلات است اما مشکل اینجاست که بعضی از پروژه‌ها فاقد زیرساختها از جمله آب و برق و یا امکانات روبنایی مانند مسجد و مدرسه هستند.  

بت‌شکن با بیان اینکه ما فقط تسهیلات لازم را برای ساخت پروژه‌ها ارائه می‌کنیم به تسنیم گفت: طبیعی است مردم تقاضایی برای مسکن‌هایی  فاقد امکانات تقاضایی نداشته باشند. بانک مسکن به شرط تکمیل پروژه‌ها دفترچه اقساط را به مشتریان ارائه می‌دهد. باید تاکید کنم این بانک به هیچ عنوان خود را درگیر مسائل اجرایی و مهندسی نمی‌کند به هر میزان که طرح‌ها پیشرفت فیزیکی داشته باشند پرداخت تسهیلات انجام می‌شود.

وی در رابطه با پرسش خبرنگار تسنیم در مورد  افزایش سقف وام مسکن مهر از ۳۰ میلیون به ۴۰ میلیون نیز افزود: سقف تسهیلات این طرح یک مرحله به ۳۰ میلیون افزایش پیدا کرد اما در حال حاضر وزارت راه و شهرسازی برای برخی از پروژه‌ها مانند پردیس تقاضای افزایش سقف را اعلام کرده است البته باید تاکید کنم که این تقاضا فقط برای پردیس است و این پینشهاد هم اکنون میان وزارت راه و بانک مرکزی در حال بررسی است اگر بانک مرکزی این موضوع را بپذیرد و  شورای پول و اعتبار نیز آن را تصویب کند بانک مسکن این آمادگی را دارد که این تسهیلات را ارائه نماید.

مدیرعامل بانک مسکن در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار تسنیم که  در حال حاضر تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی به تمام متقاضیان تعلق پیدا نکرده آیا در طرح جدید برای افزایش سقف این مشکل برطرف شده است یا خیر، گفت: تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی هیچ محدودیتی نداشته و اگر پیشرفت فیزیکی در پروژه‌ها مورد تایید قرار گیرد ما آن را پرداخت خواهیم کرد. برای ۴۰ میلیون تومان نیز به شرط مجوز بانک مرکزی پرداخت آن نیز انجام خواهد شد.

بت‌شکن با اشاره به اینکه در مقطعی وام تسهیلات از ۲۵ میلیون به ۳۰ میلیون افزایش پیدا کرده بود، تصریح کرد: بانک مرکزی در آن مقطع محاسبه کرد که چه تعداد واحد باقیمانده و آنها را در ۵ میلیون تومان اضافه کرد به نحوی که سقف اعتبارات از محل وصول از ۴۵ هزار میلیارد تومان به ۵۵ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. بدین ترتیب ۵ میلیون تومان باقی را ما از محل وصول‌ها پرداخت می‌کنیم. برهمین اساس یکبار چاه برای ۵ میلیون تومان کنده شده و اگر دوباره بخواهند آن را افزایش دهند باید بانک مرکزی برای آن یک راهکار ارائه دهد.  

وی با  بیان اینکه در حال حاضر خط اعتباری مسکن مهر ۵۵ هزار میلیارد تومان است افزود: قرار است ۵ میلیون نیز به این رقم اضافه شود و از محل وصولات تزریق شود. هم اکنون حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان از اعتبارات پرداخت شده و مابقی نیز بتدریج تزریق خواهد شد.  

مدیرعامل بانک مسکن در رابطه با اینکه سالانه چه میزان اقساط وصولی دریافت می‌کنید، گفت: حدود ۳ هزار میلیارد تومان میزان اقساط وصولی در سال است که بتدریج باید به رقم ۵۵ هزار میلیارد تومان برسد.

بت‌شکن در رابطه با وضعیت فعلی بازار مسکن نیز به ارائه توضیحاتی پرداخت و افزود: رکود در بخش مسکن متوقف شده و زمینه برای خروج از رکود فراهم شده است به نحوی که تسهیلات ساخت این بانک در هفت ماهه رشد ۱۰۷ درصدی را تجربه کرده است. در تسهیلات خرید نیز با رشد ۷۰ درصدی نیز روبرو بوده‌ایم.

 

 

نظر شما