شناسهٔ خبر: 30480 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

سرپرست مدیریت شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی لارستان خبر داد:

نابودی ۱۹۰ اصله نخل توسط عاملان سودجو در گراش لارستان

تصرف سرپرست مدیریت شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی لارستان از نابودی ۱۹۰ اصله نخل توسط عاملان سودجو در گراش خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی لارستان، سلمان مهرابی سرپرست مدیریت شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی لارستان از قطع و نابودی قریب به ۱۹۰ اصله نخل توسط عاملان سودجو در گراش خبر داد.

مهرابی با بیان اینکه بر اساس گزارش‌های مردمی مبنی بر تخریب دو نخلستان دایر در محدوده شهر گراش توسط افرادی با نیت سو، در اسرع وقت و ضمن هماهنگی‌های لازم و در معیت مرجع قضایی شهرستان گراش و فرماندهی یگان حفاظت اراضی اداره کل راه و شهرسازی لارستان از این دو محل بازدید صورت گرفت و متأسفانه مشاهده گردید گزارش واصله صحیح و تخلف در این خصوص مشهود و محرز است. هر چند متخلفین با انجام اقداماتی سعی در برچیدن و مستور نمودن آثار تخلف خود داشتند اما با رجوع به تصاویر ماهواره‌ای چند دوره متوالی و وضع موجود و همچنین بقایای به جا مانده تشخیص موضوع را امکان‌پذیر نمود.

وی عنوان کرد: با بررسی‌های تطبیقی صورت گرفته متأسفانه بیش از ۱۵ هزار مترمربع از نخلستان‌های مذکور که در اراضی حاشیه جنوبی بلوار خلیج‌فارس واقع شده‌اند در دو نقطه مجزا به‌طور کامل توسط این دو باغدار نابود شده است.

سلمان مهرابی در ادامه بیان کرد: کاربری بخش اعظمی از اراضی مذکور در طرح جامع شهر نیز به‌صورت باغ تثبیت شده است و حسب قانون هر نوع تغییر کاربری باغات در مساحت فوق‌الذکر، مغایرت اساسی طرح محسوب شده و ممنوع است.

سرپرست مدیریت شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی لارستان گفت: مستندات تخلف صورت گرفته سریعاً به مراجع قضایی ارجاع و گزارش‌های وضعیت سابق و فعلی اراضی مذکور نیز جهت صدور حکم ضمیمه پرونده شده است و تمام تلاش ما بر این است که ضمن رصد این تخلفات منفعت طلبانه حتی‌المقدور مانع از اقدامات مشابه شویم همچنین همت عمومی را می‌طلبد که فضاهای سبز خصوصی و عمومی واقع در محدوده و حریم شهرها طبق قانون و مقررات موجود حفظ گردد. بدیهی است که در این موارد با متخلفین برخورد خواهد شد. این در حالی است که وظیفه حفظ و حراست از فضاهای سبز واقع در محدوده شهرها و پی گیری‌های قضایی جهت مجازات متخلفین در این خصوص بر عهده شهرداری است.

در ادامه ماده ۱ و ۶ و تبصره ۱ ذیل ماده ۶ از قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها و همچنین ماده ۶ از آیین‌نامه اصلاح قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها جهت اطلاع عموم به شرح ذیل است:

ماده ۱: به‌منظور حفظ و گسترش فضای سبز و جلوگیری از قطع بی‌رویه درختان، قطع هر نوع درخت و یا نابود کردن آن به هر طریق در معابر، میدان‌ها، بزرگراه‌ها، بوستان‌ها، باغات و نیز محل‌هایی که به تشخیص شورای اسلامی شهر، باغ شناخته شوند در محدوده و حریم شهرها بدون اجازه شهرداری و رعایت ضوابط مربوطه ممنوع است.

ماده ۶: هر کس درختان موضوع ماده (۱) قانون گسترش فضای سبز را عالماً و عامداً و برخلاف قانون مذکور قطع یا موجبات از بین رفتن آن‌ها را فراهم آورد. علاوه بر جبران خسارت وارده حسب مورد به جزای نقدی از یک‌میلیون ریال تا ده میلیون ریال برای قطع هر درخت و در صورتی که قطع درخت بیش از سی اصله باشد به حبس تعزیری از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.

 تبصره ۱: در صورتی که قطع درخت از طرف مالکین به نحوی باشد که باغی را از بین ببرد و از زمین آن به‌صورت تفکیک و خانه‌سازی استفاده کند همه زمین به نفع شهرداری ضبط می‌شود و به مصرف خدمات عمومی شهر و محرومین می‌رسد.

ماده ۶ (آیین‌نامه اجرایی قانون فوق‌الذکر): در صورتی که شخص یا اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی موجبات اتلاف و امحای درختان موضوع قانون را فراهم آورند شهرداری در اجرای ماده ۳ این آیین‌نامه موظف است نسبت به تعقیب جزایی و اخذ جریمه از طریق مراجع قضایی و پیگیری جبران خسارت وارده اقدام نماید. مأمورین شهرداری که در اجرای ماده ۵ این قانون از انجام این وظیفه تعلل نموده و به موقع اقدام نکنند متخلف شناخته شده و مورد تعقیب قانونی قرار خواهد گرفت.

نظر شما