شناسهٔ خبر: 30974 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

معاون وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد:

تاکید بر نقش موثر کیفیت زیست‌پذیری در پدیده مهاجرت معکوس/ انجام مطالعات حاشیه‌نشینی در ۹۱ شهر کشور/ شناسایی ۴۸ هزار هکتار سکونتگاه غیررسمی با ۱۱ میلیون جمعیت

سعید ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی با اذعان به بروز پدیده مهاجرت معکوس در کشور از شهرها به روستاها بر نقش موثر کیفیت زیست‌پذیری در این پدیده تاکید کرد و گفت: وزارت راه و شهرسازی با همکاری وزارت کشور و قوه قضائیه در تدارک برنامه‌های پیشگیری از مهاجرت هستند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی محمدسعید ایزدی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری به پدیده مهاجرت معکوس اشاره کرد و گفت: موضوع مهاجرت دچار تغییراتی شده و دیگر با شهرنشینی شتابان دهه های ۴۰، ۵۰ و ۶۰ مواجه نیستیم و جابجایی جمعیت شدت گذشته را ندارد.

ایزدی افزود: اکنون به روند آرام‌تر مهاجرت از روستاها به شهرها رسیده‌ایم و از ۳۲ درصد درسال ۶۵ به ۱۳ درصد درسال ۹۰ رسیده است. درعین حال مهاجرت از شهر به شهر از ۴۰ درصد در سال ۶۵ به ۶۵ درصد رسیده است و با تغییر درمفهوم جابه‌جایی جمعیت مواجه شده‌ایم.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: آمار مهاجرت از شهر به روستا نیز از ۱۴ درصد در سال ۶۵ به ۱۸ درصد درسال ۹۰ رسیده است.

مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی با همکاری وزارت کشور و قوه قضائیه در تدارک برنامه‌های پیشگیری از مهاجرت است، افزود: کیفیت زیست‌پذیری شهرها از عوامل موثر در مهاجرت معکوس است. امروز در کلان‌شهرها کیفیت زندگی اسف‌بار شده و از سوی دیگر امکانات زیست در روستاها بهبود یافته است.

وی همچنین به برنامه‌ریزی برای کاهش مشکلات حاشیه‌نشینی در کشور اشاره کرد و گفت: در این راستا ستاد ملی بازآفرینی شهری را در سال ۹۴ تشکیل داده‌ایم که تولیت، مدیریت و سیاستگذاری کنترل حاشیه‌نشینی را دردستور کاردارد و دبیری ستاد را وزارت راه و شهرسازی دارد. در این راستا مطالعات حاشیه‌نشینی را در ۹۱ شهر انجام داده‌ایم و ۴۸ هزار هکتار سکونتگاه غیررسمی را با جمعیتی بالغ بر ۱۱ میلیون نفر شناسایی کرده‌ایم.

نظر شما