شناسهٔ خبر: 31153 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

عفیفی‌پور اعلام کرد:

رونق ترانشیپ و عملیات کانتینری در بندر شهید رجایی/ جابجایی کالا از رقم ۵۰ میلیون تن گذشت

وزیر راه و شهرسازی در بازدید از پروژه‌های بندر شهید رجایی مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان ضمن اشاره به جابجایی یک میلیون و ۴۰۴ هزار TEU کانتینر در بندر شهید رجایی طی هشت ماهه گذشته از رونق ۲۹ درصدی عملیات تخلیه و بارگیری اینگونه کالاها خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، اله مراد عفیفی پور، مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان با تشریح گزارش عملکرد بندر شهید رجایی طی دوره زمانی هشت ماهه اخیر (از ابتدای فروردین تا ابتدای آذر ماه جاری) از تخلیه و بارگیری ۵۱ میلیون و ۱۰۷ هزار و ۲۲۳ تن کالای نفتی و غیر نفتی در بزرگترین بندر تجاری ایران طی مدت یاد شده سخن به میان آورد و عنوان کرد: از این رقم، ۳۳ میلیون و ۴۳۷ هزار و ۲۳ تن مربوط به کالاهای غیر نفتی و ۱۷ میلیون و ۶۷۰ هزار و ۲۰۰ تن اختصاص به مواد نفتی دارد.

رشد ۴۴ درصدی صادرات غیر نفتی

وی حجم کالاهای غیرنفتی صادر شده از بزرگترین بندر تجاری کشور را ۲۲ میلیون و ۳۱۲ هزار و ۶۸۰ تن اعلام کرد و افزود: این رقم نسبت مدت مشابه سال گذشته، ۴۴ درصد افزایش داشته است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان حجم کل کالاهای ترانزیت شده طی هشت ماهه سال جاری را ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار و ۳۱۳ تن اعلام کرد .

ترانشیب ۵۹ درصد افزایش یافت

وی با اشاره به کابوتاژ بیش از ۷۱ هزار و۹۷۷  تن از این گونه کالاها طی مدت یاد شده، اضافه کرد: در راستای تبدیل بندر شهید رجایی به یک بندر کانونی، ترانشیپ یک میلیون و ۲۰۱ هزار و ۶۶۴ تن کالای غیرنفتی نیز از طریق خطوط کشتیرانی فیدری به بنادر دیگر به ثبت رسید که رشد ۵۹ درصدی در این زمینه را نشان می‌دهد.

عفیفی‌پور بیان کرد: طی همین مدت، ۶ میلیون و ۶۱ هزار و ۵۶۶ تن کالای غیر نفتی از طریق این بندر وارد کشور شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۳ درصدی دارد.

رشد ۴۰ درصدی صادرات فرآورده‌های نفتی

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود از رشد ۴۰ درصدی صادرات فرآورده های نفتی از بندر شهید رجایی خبر داد و گفت: ۵ میلیون و ۸۱۰ هزار و ۱۲۲ تن مواد نفتی از طریق این بندر به خارج از کشور صادر شده است.

به گفته وی، طی مدت یاد شده، دو میلیون و ۱۴۸ هزار و ۳۴۲ تن مواد نفتی از طریق این بندر به داخل کشور وارد و ۴۸ هزار و ۷۴۱ تن از این گونه کالاها نیز ترانزیت شده است.

عفیفی‌پور بیان کرد: در همین مدت، کابوتاژ ۹ میلیون و ۶۶۲ هزار و ۹۹۵ تن کالای نفتی در این بندر به ثبت رسید.

افزایش ۲۹ درصدی جابجایی کانتینر

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان همچنین از تخلیه و بارگیری یک میلیون و ۴۰۳ هزار و ۹۷۷ TEU کانتینر و رشد ۲۹ درصدی حجم این عملیات در پیشرفته ترین بندرکانتیتری کشور طی هشت ماهه سال جاری، نیز سخن گفت.

وی در پایان با اعلام این مطلب که بزرگترین بندر تجاری ایران طی سال جاری میزبان بالغ بر ۲ هزار و ۷۰۶ فروند شناور با تناژهای مختلف بوده است، خاطرنشان کرد: از کل شناورهای ورودی به بندر شهید رجایی، دو هزار و ۱۶۹ فروند بالای هزار تن وزن داشته که رشد ۵ درصدی به ثبت رسید.

برچسب‌ها:

نظر شما