شناسهٔ خبر: 31245 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

معاون وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد؛

انتقاد نسبت به نحوه مصرف انرژی در واحدهای مسکونی/ تولید ثروت، نیمی از مصرف انرژی است/ بهینه کردن مصرف انرژی اولویت شود

محمد شکرچی زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با انتقاد از نحوه مصرف انرژی در کشور، بر تولید ثروت در ایران که نیمی از مصرف انرژی را شامل می‌شود اشاره کرد و گفت: عمده هدر رفت انرژی در بخش‌های مسکونی است

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد شکرچی زاده معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، گفت: سهم ایران در تولید ثروت جهانی حدود ۰.۷ درصد است و بیش از دو برابر این رقم انرژی مصرف می‌کنیم که عمده هدررفت در بخش مسکونی اتفاق می‌افتد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: سهم کشور ما در تولید ثروت جهانی حدود ۰.۷ درصد است ولی بیش از دو برابر این رقم انرژی مصرف می‌کنیم. این شاخص نشان می‌دهد ما یکی از کشورهایی هستیم که بیشترین اتلاف انرژی را بخصوص در بخش مسکونی داریم و باید اقدامات بسیار جدی و اساسی در این زمینه برداریم.

وی افزود: ظرفیت‌های قانونی برای جلوگیری از اتلاف انرژی وجود دارد اما متاسفانه طی ۲۰ سال گذشته در این خصوص کم‌کاری شده است. در این زمینه عملیاتی کردن مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان را باید جدی‌تر می‌گرفتیم ولی با وجودی که بیش از ۲۰ سال از ویرایش این مبحث می‌گذرد، بیش از ۱۰ الی ۱۵ درصد ساختمان‌ها این مساله را رعایت نمی‌کنند.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با انتقاد از شهرداری‌ها و سازمان نظام مهندسی در کم‌توجهی به رعایت مقررات ملی ساختمان به ایسنا گفت: در حالی که مقررات، دستگاه‌ها را ملزم می‌کند به ساختمان‌هایی که مبحث ۱۹ را رعایت نکرده‌اند پایان کار ندهند شاهدیم که این مساله از سوی شهرداری‌ها و نظام مهندسی جدی گرفته نمی‌شود. این قصور نیز دلایل مختلفی دارد و یکی از دلایل، واقعی نبود قیمت انرژی در کشور است.

شکرچی‌زاده، علت دیگر را واقف نبودن مردم نسبت به حقوقشان دانست و تصریح کرد: اگر قیمت انرژی واقعی شود خریداران از سازندگان، مهندسان طراح و ناظران که مقررات ملی را رعایت نکرده‌اند خواهان پاسخگویی می‌شوند اما چون به حقوق خود قائل نیستند به این موارد نمی‌پردازند.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: خسارت‌های سالیانه ناشی از مصرف بیش از حد انرژی در کشور، به مراتب بیشتر از خسارت زلزله‌ای مانند بم است. هدررفت انرژی آرام آرام در حال از بین بردن سرمایه ملی کشور است و پیش‌بینی می‌شود که اگر همین روند ادامه یابد در آینده واردکننده انرژی می‌شویم.

شکرچی‌زاده خاطرنشان کرد:  وقتی زلزله بم اتفاق افتاد کشور متوجه شدیم که توان مهندسی و اجرایی‌اش برای مقابله با حادثه‌ای مثل زلزله کافی نیست  لذا کارهای خوبی انجام و اجرای آیین‌نامه ۲۸۰۰ جدی‌تر گرفته شد ولی در مورد مصرف انرژی شاهد این اتفاق نبودیم؛ زیرا هنوز وجدان عمومی در ارتباط با بحث انرژی بیدار نشده است./

نظر شما