شناسهٔ خبر: 31262 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

رئیس هئیت مدیره شرکت رجاء تصریح کرد:

رد وجود نقص در سیستم ATC قطار/ عامل انسانی مسئول وقوع حادثه ریلی در محور دامغان-سمنان است

تصادف قطار رئیس هیئت مدیره رجا با بیان اینکه سیستم‌ کنترل هوشمند قطار طبق استانداردهای بین‌المللی تعبیه شده و هیچ مشکل و ایراد جدی ندارد، گفت متاسفانه آن‌چه روز گذشته رخ داد حاصل اشتباه عامل انسانی بوده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی رئیس هیات مدیره شرکت حمل‌ونقل ریلی رجا با رد این شایعه که قطارهای حاضر در حادثه دیروز امکانات ایمنی لازم را نداشتند، تاکید کرد: امکان آن وجود ندارد که واگن‌ها بدون بررسی دقیق شرایط ایمنی حرکت کنند.

سید محمد راشدی پاسخ به این سوال که آیا در واگن‌های قطارهای حادثه دیده کپسول اتش نشانی و شرایط ایمنی هنگام حادثه رعایت شده یا خیر، به ایسنا گفت: طبق اصول ایمنی که شرکت‌های ریلی رعایت می‌کنند باید تمام مقدمات لازم قبل از حرکت بررسی شوند و از این رو امکان آن وجود ندارد که قطارها بدون رعایت شرایط ایمنی حرکت کنند.

وی درباره نقش سیستم کنترل هوشمند قطار ATC نیز در حادثه روز گذشته اظهار کرد: این سیستم‌ طبق استانداردهای بین‌المللی تعبیه شده و هیچ مشکل و ایراد جدی ندارد. متاسفانه آن‌چه که روز گذشته رخ داده حاصل اشتباه عامل انسانی بوده است.

رئیس هیات مدیره شرکت حمل و نقل ریلی رجا ادامه داد: وقتی قطار به طور رسمی اعلام می‌کند که به دلیل مشکل سیستم ترمز توقف خواهد کرد و این امر را به پایگاه کنترل اعلام می‌کند قطعا باید عامل انسانی اطمینان لازم را حاصل می‌کرد تا در زمان جابه‌جایی شیفت قطاری در بلاک نباشد و حادثه‌ای به وجود نیاید.

راشدی با اشاره به لزوم اطلاع رسانی به قطار از فاصله‌ای معقول برای توقف کامل تاکید کرد: در نقطه‌ای که حادثه روز گذشته اتفاق افتاده دید کامل برای دیدن قطار توقف کرده وجود نداشته و حتی اگر این موضوع نیز امکان پذیر بود، قطار برای توقف کامل نیاز به ۷۰۰ تا ۸۰۰ متر فاصله تا نقطه توقف کامل دارد.

وی با ابراز تاسف از حادثه به وجود آمده خاطر نشان کرد: متاسفانه با وجود تمام پیش‌بینی‌های صورت گرفته، عامل انسانی باعث به وجود آمدن این حادثه شد. مسئله‌ای که حتی در کشورهای توسعه یافته نیز گاهی به وجود می‌آید و ما باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که این مسئله لااقل در ایران به حداقل خود برسد.

 پس از حادثه برخورد دو قطار در صبح روز جمعه در منطقه هفت‌خوان سمنان و البته آتش گرفتن تعدادی از واگن‌های آن‌ها، این شایعه به وجود آمده بود که در واگن‌های این قطارها، کپسول‌های آتش‌نشانی و تجهیزات ایمنی در نظر گرفته نشده است.

آخرین اخبار نشان می‌دهد حادثه روز گذشته که ۴۵ کشته برجای گذاشته است، از سوی یک هیات بررسی مشترک میان دولت و مجلس مورد بررسی دقیق قرار خواهد گرفت. راه‌آهن اعلام کرده عامل انسانی اصلی‌ترین علت حادثه روز گذشته بوده است.

نظر شما