شناسهٔ خبر: 31425 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

فقر، بالابودن بهای زمین و مهاجرت، دلایل اصلی حاشیه‌نشینی در کشور

حاشیه نشینی در چابهار یک کارشناس برنامه‌ریزی شهری با بیان این که حاشیه‌نشینان کسانی هستند که در محدوده اقتصادی شهر زندگی می‌کنند، اما جذب نظام اقتصادی و اجتماعی نشده‌اند گفت: کمی درآمد خانوارها و بالابودن بهاء زمین و هزینه ساخت و ساز و گرانی اجاره بهاء، مهاجرت، فقدان منطقه‌بندی و کاربری نامناسب زمین در شکل‌گیری پدیده حاشیه‌نشینی نقش عمده‌ای را ایفا می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی می‌توان حاشیه‌نشین را به کسانی اطلاق کرد که در محدوده فضایی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شهر حضور و سکونت دارند، اما نحوه اسکان و معیشت آن‌ها از جامعه شهری کاملاً متمایز است.

دکتر «معصومه حافظ رضازاده» کارشناس برنامه‌ریزی شهری در این‌باره گفت: حاشیه‌نشینان کسانی هستند که در محدوده اقتصادی شهر زندگی می‌کنند، اما جذب نظام اقتصادی و اجتماعی نشده‌اند.

به گفته وی، شهر زاهدان نیز به لحاظ توسعه فیزیکی روز افزون خود دچار این مشکل و پدیده حاشیه‌نشینی شده است.

حافظ رضازاده تصریح کرد: نتیجه حاشیه‌نشینی، احداث سکونت‌های غیررسمی در زاهدان است که جاذبه شهرنشینی و رفاه شهری این افراد را از زادگاه خویش کنده و به سوی بازارهای کار می‌کشاند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اساسی‌ترین کارها برای مقابله با پدیده حاشیه‌نشینی و روی آوردن به شهرگرایی مدرن کنار گذاشتن طرح قدیم جامع شهری زاهدان است که این طرح جامع در سال ۷۵ نوشته شده که اکنون در طرح جدید باید محدوده و حریم شهر تعیین شود و براساس نرخ جمعیت کاربری های شهری، تخصیص یابد.

کارشناس برنامه‌ریزی شهری در ادامه اظهار کرد: به لحاظ گسترش توسعه فیزیکی شهر زاهدان باید کاربری‌های جدید را در اختیار واحدهای مختلف قرار دهیم.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از راه‌های مبارزه با پدیده حاشیه‌نشینی شهر زاهدان ایجاد کمربند سبز است که با احداث این کمربند سبز حریم و محدوده شهر مشخص می‌شود و از نشر و توسعه فیزیکی بی‌مورد شهر جلوگیری می‌شود.

به نقل از ایسنا وی در رابطه با حاشیه‌نشینی می‌گوید: کمی درآمد خانوارها و بالابودن بهاء زمین و هزینه ساخت و ساز و گرانی اجاره بهاء، مهاجرت، فقدان منطقه‌بندی و کاربری نامناسب زمین در شکل‌گیری پدیده حاشیه‌نشینی نقش عمده‌ای را ایفا می‌کنند.

رضازاده افزود: عمده‌ترین نماد جهانی حاشیه‌نشینی سیمای نامطلوب آن است که وجدان آدمی را می‌آزارد، ساختمان‌های تخریب شده و فرسوده، گذرگاه‌ها و معابر پر پیچ و خم و کم عرض بودن معابر و عدم دسترسی خودروهای امداد و آتش‌نشانی، اورژانس و پلیس در مواقع بروز حوادث از چالش‌های پیش‌روی این مناطق حاشیه‌نشین می‌توان بیان کرد.

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که اختلاف سطح توسعه در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی میان شهر و روستا یکی از عوامل عمده مهاجرت روستائیان به شهرها و در نتیجه بروز گسترش پدیده حاشیه‌نشینی است که تا زمانی که این اختلاف سطح از بین نرود هم‌چنان مهاجرت از روستاها به شهرها و نیز ایجاد مناطقی بنام حاشیه ادامه دارد./

نظر شما