شناسهٔ خبر: 31803 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

«بلومبرگ» بررسی کرد؛

قرارداد بویینگ، ترامپ را ناچار به تعدیل روابط دیپلماتیک با ایران می‌کند

ترامپ پایگاه خبری «بلومبرگ» نوشت:‌ قرارداد ایران‌ایر با بویینگ برای خرید ۸۰ هواپیما به ارزش ۱۶.۶ میلیارد دلار برای اولین بار بعد از انقلاب سال ۱۹۷۹ بود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از پایگاه خبری «بلومبرگ»، آخرین محموله ارسال شده هواپیما از سوی بویینگ به ایران در سال ۱۹۷۷ یعنی دو سال قبل از انقلاب اسلامی بوده و این قرارداد راه را برای ارسال مجدد این اقلام باز می‌کند. با این وجود با روی کار آمدن ترامپ و انتقادات تند او به برجام و با توجه به موانعی که کنگره بر سر راه این توافق قرار داده و خواهد داد، این توافق پیچیده‌تر خواهد شد.

بر اساس اعلام کمپانی هواپیمایی بویینگ این توافق با مجوزهای اعطا شده از سوی وزارت خزانه‌داری منعقد شده و قرار است از ۱۰۰ هزار شغل در ناوگان هوایی آمریکا پشتيباني کند. به گفته لورن تامسون یکی از تحلیل‌گران موسسه لکسینگتون،  ایران یک بازار حیاتی برای بویینگ و رقیب آن، ایرباس است.

او گفته بویینگ در صورتی که ایرباس به بازارهایی نظیر ایران و چین وارد شود، نمی‌تواند با آنها رقابت کند. فروش هواپیما به ایران برای بویینگ حیاتی است.

اين گزارش به لایحه اخیر کنگره آمریکا مبنی بر توقف فروش بویینگ به ایران با ایجاد مانع بر سر راه تامین مالی این قرارداد و بازداشتن وزارت خزانه‌داری از اعطای مجوزهای لازم به بانک‌ها برای تامین مالی این توافق اشاره کرده و نوشت: این لایحه در ماه گذشته به تصویب رسید و منتظر واکنش سنا است. دولت اوباما در پی تصویب این لایحه اعلام کرد آن را وتو خواهد کرد.

به گزارش ايلنا و بر اساس گزارش «بلومبرگ»، مخالفان قرارداد بویینگ معتقدند وزارت خزانه‌داری در سال ۲۰۱۱ تحریم‌هایی را علیه ایران‌ایر اعمال کرده بود که بر مبنای آن این شرکت هواپیمایی دولتی ایران را به استفاده از هواپیماهای مسافربری برای ارسال موشک به سوریه و ارسال دارو و قطعات یدکی متهم می‌کرد. این موانع با توافق هسته‌ای از سر راه ایران‌ایر برداشته شده اما همچنان از نظر مخالفان این روندها ادامه داشته است.

به گزارش این وبسایت خبری آمریکایی، ارزش قرداد بویینگ و ایران‌ایر بر اساس قیمت‌های منتشر شده در وبسایت بویینگ، ۱۶.۶ میلیارد دلار است اما این رقم تخمینی قبل از تخفیف‌های داده شده به خریداران  عمده است.

نظر شما