شناسهٔ خبر: 31895 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

رستمی خبر داد

افتتاح شش پروژه راه روستایی بوشهر در دهه فجر/ ساخت بزرگراه اهرم- برازجان به نیمه رسیده است/ ۱۴پروژه احداث و بهسازی راه روستایی در حال انجام است

فرزاد رستمي مدیرکل راه و شهرسازی بوشهر با بیان اینکه ۱۴ پروژه راه روستایی در این استان در بوشهر دردست اجراست که ازاین تعداد شش پروژه دردهه فجر افتتاح می‌‌شود از پیشرفت ۵۰ درصدی ساخت بزرگراه اهرم-برازجان خبر داد.

فرزاد رستمی، مدیر کل راه و شهرسازی بوشهر درگفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه ۱۴پروژه احداث و بهسازی راه روستایی در بوشهر درحال انجام است، ادامه داد: عملیات محور شبانکاره-گلدشت به طول هفت کیلومتر ۹۵ درصد پیشرفت کرده و دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد.

رستمی با بیان اینکه عملیات خاکبرداری برای احداث قطعه سوم راه روستایی میانی دیر به طول شش کیلومتر۴۵ درصد پیشرفت کرده است، گفت: احداث راه روستایی طلحه-شاه‌پسرمرد به طول چهارکیلومتر نیز ۹۲ درصد پیشرفت کرده که رو به اتمام است و دهه فجر به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی همچنین با اشاره به پیشرفت۷۵درصدی احداث راه روستایی گردنه گچ و افتتاح آن در دهه فجرعنوان کرد: عملیات احداث ابنیه فنی محور ریز-سرچشمه-باغان۹۰ درصد پیشرفت کرده و تکمیل ابنیه فنی قطعه دوم این محور به پیشرفت ۳۲ درصدی رسیده است. همچنین احداث راه روستایی چهل‌زرعی به سمیعا به طول ۵.۲ کیلومتر ۴۸ درصد رشد کرده است.

مدیر کل راه و شهرسازی بوشهر همچنین گفت: عملیات تعریض قطعه اول محور گزدراز-چاه حسین جمال به طول هفت کیلومتر همراه با احداث سه دستگاه ابنیه فنی به پیشرفت ۱۵ درصدی رسیده و دهه فجر شاهد افتتاح پل پنج دهانه سه متری درمحور گلکی-شورکی خواهیم بود که تاکنون به پیشرفت ۷۵ درصدی رسیده است.

وی افزود: دو پروژه روستایی دیگر در دست اجرا در بوشهر شامل احداث دیوار حفاظتی هدایت آب در محور نمازگاه-تنگ ارم است که تنها دو درصد پیشرفت داشته و دیگری تعریض و بهسازی محور روستایی گاوسفید-مال محمود به وطل سه کیلومتر با پیشرفت فیزیکی ۵۵ درصد است.

رستمی با بیان اینکه بوشهر از استان‌های برتر کشور از نظر برخورداری از راه‌های روستایی آسفالته است و گفت: طول کل راه‌های روستایی استان ۲۲۹۶ کیلومتر است که ۱۵۷۵ کیلومتر آسفالته و مابقی راه شوسه و خاکی است. ۹۹ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان دارای راه آسفالته هستند که تنها سه روستای بالای ۲۰ خانوار شامل سرچشمه. باغ‌تاج و بن‌بید فاقد راه روستایی هستند. ضمن اینکه طول موردنیاز جهت تکمیل راه‌های آسفالته روستایی(روستای سرچشمه)بالای ۵۰ خانوار، ۱۷ کیلومتر است که تا پایان امسال محقق خواهد شد. 

مدیر کل راه و شهرسازی بوشهر تاکید کرد: درابتدای دولت یازدهم ۲۱۶۵ کیلومتر راه روستایی دراستان داشتیم که اکنون به ۲۲۹۶ کیلومتر رسیده است. دردولت یازدهم ۱۳۱ کیلومتر راه روستایی دراستان افتتاح شده و تا پایان امسال ۳۰ کیلومتر دیگر افتتاح می‌شود و ۲۰ کیلومتر نیز تا شهریور ۹۶ قابل افتتاح است.

پروژه‌های بزرگراهی در دست احداث

رستمی همچنین عنوان کرد: پروژه بزرگراه برازجان - گناوه یکی از محورهای اصلی راه‌های استان بوشهر است که در مجموع ۷۶ کیلومتر طول دارد و ۱۱ کیلومتر آن باقی مانده است.

رستمی با اشاره به اهمیت این پروژه ادامه داد: این بزرگراه یکی از نقاط پرتردد استان بوشهر است که افتتاح این قطعه در کاهش حوادث و تصادفات و افزایش ایمنی مسیر نقش بسیار مهمی دارد.

وی همچنین اجرای طرح بزرگراهی دیلم به گناوه را یکی از مصوبات سفر رئیس جمهور به بوشهرعنوان کرد و افزود: پروژه بزرگراه دیلم به گناوه از مهم‌ترین طرح‌های این شهرستان است که تا پایان امسال تکمیل و زیر بار ترافیک می‌رود. این بزرگراه درمجموع ۵۷ کیلومتر طول دارد و تاکنون ۲۷ کیلومتر آن تکمیل شده است.

مدیر کل راه و شهرسازی بوشهر با بیان اینکه تاکنون ۱۰ کیلومتر از محور ۳۲ کیلومتری کنگان-دوراهک آسفالت شده است و ۲۲ کیلومتر از محور کمربندی کنگان – دوراهک در دست اقدام است، گفت: تاپایان امسال تمام این بزرگراه جز تقاطع‌های آن آسفالت خواهد شد.

وی افزود: یكی از این پروژه‌های در حال ساخت و اجرا بزرگراه بوشهر- دیر است و ۵۶ کیلومتر آن دردست اجراست که تا پایان امسال ۵۰ درصد آن به بهره‌برداری می‌رسد. تاکنون ۱۷ کیلومتر از قطعه ۱۴ این پروژه زیر بارترافیک رفته است.

رستمی همچنین به پیشرفت ۵۰درصدی بزرگراه اهرم-برازجان اشاره کرد و گفت: این پروژه به طول ۴۴ کیلومتر نقش مهم و موثری در کاهش ترافیک وحوادث جاده‌ای دارد که برای تکمیل پروژه بزرگراهی اهرم به برازجان به ۳۶۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی افزود: پروژه آسفالت خروجی دوم بوشهر درسه قطعه دردست اقدام است که تا پایان امسال به پایان می‌رسد. همچنین پروژه محور دالکی-کنارتخته به طول ۱۸ کیلومتر شامل دو تونل و دو پل بزرگ با ۷۰ میلیارد تومان اعتبار در دست اقدام است و ساخت بزرگراه گناوه-گچساران نیز با اعتبارات وزارت نفت شروع شده است.

نظر شما