شناسهٔ خبر: 32017 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

اهمیت قرارداد بوئینگ با ایران ایر در تبیین رویکرد عملی دولت آتی آمریکا نسبت به برجام

بوئینگ مجتبی نادعلی*: قراردادی که بین ایران ایر و بوئینگ برای فروش ۸۰ فروند هواپیما به نتیجه رسید، فصل دیگری در روند عادی شدن روابط صنعت هواپیماسازی جهان با ایران به شمار می آید؛ هرچند که پیشتر تحویل قطعات یدکی و موتورهواپیما به ایران شروع شده بود و موتور هواپیماهای ایرانی در آلمان نیز تعمیر و سرویس می‌شدند.

اکنون ایران نزدیک به ۱۷۰ هواپیمای بزرگ دارد و در خطوط هوایی خود استفاده می کند اما فقط نیمی از آنها از استانداردهای ایمنی اروپایی برخوردارند و بقیه اغلب برای پروازهای داخلی استفاده می‌شوند.

قرارداد فروش هواپیما توسط بوئینگ و ایرباس در کنار بازاری به بزرگی ۸۰ میلیون نفر و نیز برنامه های بلند پروازانه برای نوسازی ناوگان هوایی و ورود به صنعت پر رقابت حمل و نقل هوایی در دوران پسابرجام، بازار فروش عظیمی برای شرکت‌های هواپیماسازی جهان محسوب می‌شود که می‌تواند سیاست‌های غیرمعقول برخی دولت‌ها را نیز به مرز تعدیل سوق دهند.

برخی کارشناسان اقتصادی غربی معتقدند که قرارداد تجاری اخیر بین شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و شرکت بوئینگ، نشانه دیگری است از عدم هماهنگی بین این شرکت عظیم هواپیماسازی آمریکایی و رییس جمهوری جدید این کشور؛ زیرا پیش از این نیز ترامپ از طریق توئیتر خود شرکت هواپیماسازی بوئینگ را بدلیل هزینه سنگین ساخت دو هواپیمای جمبوجت برای رئیس جمهوری آمریکا که احتمالاً هر فروند آن بیش از چهار میلیارد دلار بود مورد انتقاد قرار داد و لغو پروژه نیروی هوایی شماره یک(Air Force One) را خواستار شده است.

رویکرد شرکت هواپیماسازی بوئینگ که پس از ماه‌ها چانه زنی سرانجام در مورد فروش ۸۰ فروند هواپیمای جدید به هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران که به طور نهایی به توافق رسید، چالشی اساسی برای دولت آتی آمریکا بوجود آورده است، بدین ترتیب که معامله این مجتمع بزرگ اقتصادی آمریکایی با ایران، رئیس جمهوری آینده آمریکا را بر سر دو راهی اعتراف به اینکه آیا برای وی تجارت و اشتغال داخلی مهمتر است یا رویکردهای سنتی سیاست خارجی دستگاه حاکمه که دیگر بوی کهنگی به خود گرفته اند؟

استدلال بوئینگ برای خط بطلان کشیدن به شک و تردیدهای دولت ترامپ در مورد معامله با ایران بسیار هوشمندانه انتخاب شده است از جمله اینکه در بیانیه‌ صادر شده این شرکت اعلام شده که انجام این معامله با ایران به ارزش ۱۶.۶ میلیارد دلار، ایجاد یکصد هزار شغل در آمریکا را تضمین می کند؛ این موضوع دقیقا یکی از شعارهای اصلی ترامپ مبنی بر اینکه «به هر وسیله ای که شده می‌خواهد از اشتغال در داخل آمریکا حمایت کند و شرکت‌هایی را که قصد دارند فرصت های کاری خود را به خارج منتقل کنند، تحت مجازات قرار دهد» را هدف قرار داده است.

انتظار می رود تصمیم بوئینگ در همکاری با صنعت هواپیمایی ایران، رئیس جمهوری جدید آمریکا را وادار سازد تا اعتراف کند که برای وی آیا ایجاد اشتغال در کشور مهم‌تر است یا شعار وی در دوران مبارزات انتخاباتی مبنی بر نادیده گرفتن معاهده اتمی با ایران؟

اکنون بوئینگ، بزرگترین قرارداد تجارت صادراتی آمریکا در ۳۶ سال گذشته را اعلام کرده است؛ بنا براستدلال این شرکت، سفارش ۵۰ فروند مدل مکس ۷۳۷ (۷۳۷ Max ۸) و نیز ۳۰ فروند جت غول پیکر از نوع ۷۷۷ به طور مستقیم ده‌ها هزار شغل ایجاد می‌کنند؛ با در نظر گرفتن شرکت‌هایی که قطعات مصرفی در این هواپیماها را تولید می‌کنند، می توان گفت که بدین ترتیب با این سفارش که بوئینگ گرفته، ایجاد تا ۱.۵ میلیون شغل در آمریکا تامین می شود.

بوئینگ بدین نکته اشاره می‌کند که شرکت هواپیمایی ایران ایر در ماه ژوئن (خردادماه) در این زمینه تفاهم‌نامه ای را با این شرکت صنعتی امضا کرده ‌است و این تفاهم ‌نامه با شرایط مندرج در توافقنامه ای که در ماه سپتامبر (شهریورماه) با وزارت دارایی آمریکا تنظیم شده، مطابقت دارد.

تصمیم گیرنده اصلی، دفتر کنترل دارایی های خارجی (Office of Foreign Assets Control) است که باید با تحویل فناوری آمریکایی به مشتریان خارجی موافقت کند؛ مدت این سفارش از قرار معلوم ۱۰ سال است و انتظار می رود نخستین فروند هواپیما در سال ۲۰۱۸ تحویل ایران شود.

پیش از این، در ماه سپتامبر شرکت هواپیماسازی ایرباس نیز با تحویل هواپیما به ایران موافقت کرد و قرار شده ایرباس نیز ۱۱۸ هواپیما به ایران تحویل دهد که ۱۲ فروند آن از نوع غول پیکر ای۳۸۰( A۳۸۰) خواهد بود.

البته ایرباس نیز به کسب مجوز از آمریکا نیاز دارد، زیرا ۱۰ درصد از قطعات این هواپیماها در آمریکا تولید می شود و قراردادی که اکنون به نتیجه رسیده فصل دیگری در روند عادی شدن روابط صنعت هواپیماسازی جهان با ایران به شمار می‌رود./

کارشناس روابط بین‌الملل

نظر شما