شناسهٔ خبر: 32251 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مظاهریان مطرح کرد؛

تشکیل ۶ دبیرخانه مقررات ملی ساختمان در ۶ استان/ آغاز رایزنی‌ها با استان‌ها برای ایجاد دبیرخانه دائمی مقررات‌ملی ساختمان/ جزئیات کنفرانس ملی ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست (HSE) در مازندران

حامد مظاهریان حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، اهداف راه‌اندازی دبیرخانه‌های موضوعی مقررات ملی ساختمان را که قرار است به صورت دائمی در اداره‌های کل راه و شهرسازی استان‌ها دایر شود در ۶ محور تشریح کرد.

حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در بیان وظایف اصلی دبیرخانه‌های دائمی و موضوعی مقررات ملی ساختمان در اداره کل راه و شهرسازی استان‌های سراسر کشور، به خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، گفت: جمع‌آوری قوانین، مقررات، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها، جمع‌آوری کلیه تجربیات داخلی و بین‌المللی در قالب کتاب، مقاله، فیلم و پایان‌نامه، برگزاری جلسات تخصصی مستمر با متخصصان، دانشگاهیان و دست‌اندرکاران، چاپ و انتشار آخرین پیشرفت‌های تخصصی در داخل و در سطوح بین‌المللی بخشی از اهدافی است که در سطح کلان دنبال می‌شود.

مظاهریان، پیگیری اخبار تشکیل همایش‌های‌تخصصی داخلی، بین‌المللی و اطلاع‌رسانی مناسب و برنامه‌ریزی برای حضور کارشناسی در این رویداد تخصصی را با هماهنگی حوزه‌های ستادی و همچنین برگزاری همایش تخصصی منظم به صورت دوره‌ای در سطح کشور از دیگر اهداف کلان راه‌اندازی دبیرخانه‌های موضوعی دائمی مقررات ملی ساختمان در استان‌ها، عنوان کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: دبیرخانه‌های دائمی موضوعی با هماهنگی کامل حوزه‌های ستادی تخصصی و با حداقل نیرو و رعایت کلیه قوانین، مقررات و اصول صرفه‌جویی و استفاده حداکثری از ظرفیت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و سایر تشکل‌های حرفه‌ای و تخصصی فعالیت می‌کنند.

به گفته این مقام‌مسئول، دبیرخانه‌ها در ابتدا یه صورت آزمایشی به مدت ۲ سال به استان‌ها واگذار شده است تا پس از بررسی عملکرد و فعالیت نسبت به دائمی‌بودن آن‌ها تصمیم‌گیری شود.

مظاهریان افزود: بر اساس اعلام دفتر مقرارت‌ملی ساختمان، دبیرخانه ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست (HSE) در مازندران، مصالح ساختمان در یزد، صرفه‌جویی در مصرف انرژی در اصفهان، صنعتی‌سازی و فناوری‌های‌نوین ساختمانی در خراسان‌جنوبی، بتن در بندرعباس و نگه‌داری ساختمان در شیراز به مدت دو سال دایر شده است که پس از بررسی عملکرد و فعالیت، نسبت به دائمی‌کردن آنها تصمیم‌گیری می‌شود.

وی همچنین به اهمیت کنفرانس ملی ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) که ۵ و ۶ دی‌ماه در مازندران و با حضور وزیر راه و شهرسازی انجام می‌شود اشاره کرد و گفت: همایش ملی ایمنی، بهداشت و محیط زیست در صنعت ساختمان در استمرار روند برگزاری همایش‌های سالانه مقررات‌ملی ساختمان و در راستای ترویج مقررات، توسعه و اعتلای مهندسی و گسترش این مهم در سطح آحاد جامعه با هدف تمرکز زدایی و اعطای دبیرخانه های دائمی مباحث مرتبط با مقررات ملی ساختمان به استان ها انجام شده است.

مظاهریان همچنین محورهای کنفرانس را شامل بهداشت، ایمنی، محیط‌زیست، قوانین و مقررات، ارزیابی اقتصادی- اجتماعی، مدیریت و تحلیل ریسک، ارتقای آگاهی‌عمومی، مصالح و فناوری‌های‌نوین، اقلیم و ساختگاه و همچنین پدافند غیرعامل عنوان کرد.

گفتنی است، کنفرانس ملی ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست (HSE)، ۵ و ۶ دی‌ماه سال جاری با حضور دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و رئیس عالی کنفرانس، حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی و رئیس شورای سیاستگذاری، حیدر نوروزی مدیرکل راه و شهرسازی مازندران و رئیس دبیرخانه کنفرانس و فعالان عرصه ساخت و ساز کشور، جامعه حرفهای و متخصصان و مهندسان به مدت دو روز در مجتمع نفت محمودآباد مازندران برگزار می‌شود./

نظر شما