شناسهٔ خبر: 32775 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

طی هفته انجام شد؛

رفع تصرف بیش از ۱۱ هزار مترمربع اراضی ملی استان خراسان رضوی

رفع تصرف طی هفته گذشته بیش از ۱۱ هزار مترمربع از اراضی ملی به ارزش یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان در استان خراسان رضوی رفع تصرف شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی، فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن استان خراسان رضوی با اعلام این خبر افزود: طی هفته گذشته این یگان در راستای رسیدگی به اراضی ملی، سه عملیات آزادسازی اراضی به اجرا درآورد که در این سه مورد، بیش از ۱۱ هزار مترمربع زمین در اراضی اطراف شهر مشهد مقدس رفع تصرف شد.

وی اضافه کرد: در عملیاتی رفع تصرف بیش از ۴ هزار مترمربع از اراضی ملی، به ارزش تقریبی ۲۰۰ میلیون تومان، در منطقه داغستان طرقبه انجام شد که در این زمین بنا و دیوارکشی توسط فرد متخلف انجام شد و در این راستا خلعید و رفع تصرف اجرا شد.

سرهنگ ستاد کیومرث میرابی مقدم ادامه داد: در موردی دیگر اجرای حکم خلعید بیش از یک هزار متر از اراضی ملی به ارزش بیش از ۳۵۰ میلیون تومان در منطقه فرهاد رادمرد در جاده کلات انجام شد.

وی افزود: در عملیاتی دیگر ۳ هزار و ۵۰۰ متر از اراضی ملی به ارزش بیش از ۲۸۰ میلیون تومان در منطقه جاغرق رفع تصرف گردید که در این زمین نیز ویلاسازی و دیوارکشی انجام شده بود که تمامی بنای مربوطه با حکم دادستان تخریب و اراضی موردنظر رفع تصرف شد.

سرهنگ میرابی مقدم بیان کرد: همچنین طی عملیاتی در اجرای حکم دادستانی که در انتهای خیابان صیاد شیرازی و شهرک صابر انجام شد، ۲ هزار و ۵۶۵ مترمربع از اراضی ملی این منطقه که غیرمجاز تصرف و تغییر کاربری داده شده بود به ارزش بیش از یک میلیارد و ۲۶ میلیون تومان قلع بنا و رفع تصرف شد.

وی با تأکید بر اینکه یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن خراسان رضوی به طور مستمر بر اراضی ملی نظارت و گشت‌زنی دارد و اجازه هیچ‌گونه دخل و تصرف و تجاوز و ساخت‌وساز به افراد سودجو و منفعت‌طلب را نمی‌دهد، اظهار داشت: متأسفانه هنوز عده‌ای بر این باورند که به راحتی و بدون هیچ مشکلی می‌توانند اراضی ملی و زمین‌های مربوط به بیت‌المال را تصرف کرده و یا تغییر کاربری دهند.

وی تأکید کرد: تمامی افراد سودجو که به دنبال ایجاد دخل و تصرف و تغییر کاربری در اراضی ملی هستند، باید بدانند سیاست‌ها و مصوبات شورای حفظ حقوق بیت‌المال و مراجع قضایی و یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن در سراسر استان خراسان رضوی مصمم است حتی یک متر از اراضی ملی مورد تصرف قرار نگیرد و یگان حفاظت با گشت‌های شبانه‌روزی در صورت مشاهده هرگونه تصرف، با متخلفین برابر قانون برخورد کرده و آنان را دستگیر و به مراجع قضایی معرفی می‌کند و اراضی ملی به حالت اولیه برگردانده می‌شود.

فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن خراسان رضوی با اشاره بر نقش عموم مردم در اطلاع‌رسانی به موقع در راستای پیشگیری از پدیده شوم زمین‌خواری، اعلام کرد: در همین راستا از عموم مرد درخواست می‌شود جهت جلوگیری از هرگونه دخل و تصرف و زمین‌خواری، از طریق تماس با تلفن اطلاعات مردمی یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن به شماره‌های ۳۳۴۹۲۱۸۱  و ۳۳۴۹۲۱۸۲ با پیش‌کد ۰۵۱ موضوع را به یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن استان خراسان رضوی اطلاع دهند.

نظر شما