شناسهٔ خبر: 32920 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

عباس آخوندی در جمع خبرنگاران گفت:

اتصال مستقیم ترین محور جنوب به شمال از کوتاه‌ترین مسیر ممکن/ اهمیت پروژه‌های ریلی منطقه برای حمل محصولات معادن كرمان ویزد به كارخانه‌های فولاد اصفهان/توسعه حمل ونقل حومه‌ای یزد با توجه به مصوبه اخیر مجلس

عباس آخوندی وزیر راه وشهرسازی با افتتاح ۴۵ كیلومتر از باند دوم محور اردكان-چوپانان این محور را مستقیم‌ترین مسیر از جنوب به سمت شمال كشور خواند و با تقدیر از تکمیل این مسیر، به حمل و نقل ریلی این منطقه نیز اشاره کرد و پروژه‌های در دست اجرای ریلی را با توجه به معادن موجود در منطقه برای حمل و نقل تعیین کننده خواند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی عباس آخوندی وزیر راه وشهرسازی امروز در حاشیه مراسم افتتاح ۴۵ كیلومتر از باند دوم محور اردكان-چوپانان در جمع خبرنگاران گفت: ما امروز در این سفر از بافت‌های تاریخی و مركزی شهر یزد در حوزه مسكن و همچنین محورهای حمل ونقلی ریلی و جاده‌ای كه از اهمیت بسیاری در این استان برخوردار است بازدید خواهیم كرد.

در این مراسم قطعه‌ای ۴۵ كیلومتری در محور اردكان به سمت چوپانان افتتاح گردید.

وزیر راه وشهرسازی با تاكید براینكه شاید این محور مستقیم‌ترین مسیر از جنوب به سمت شمال كشور محسوب شود گفت: این قطعه می‌تواند بخش بندرعباس در جنوب كشور را به دریای خزر متصل كند كه این مسئله از اهمیت بسیار بالایی در سیستم حمل ونقلی كشور به شمار می‌رود.

آخوندی با اشاره به اعتبار ضعیف عملیات اجرایی این محور در بخش بودجه‌ای كشور گفت: با وجود این مسئله خوشبختانه با همتی كه در این بخش به كار گرفته شد امروز شاهد بهره‌برداری از ۴۵ كیلومتر از پروژه دو بانده شدن این مسیر هستیم. از آنجا كه این مسیر حدود ۵۰۰ كیلومتر دیگر كار دارد پس راه درازی در پیش داریم كه باید در آینده قطعه به قطعه آن را انجام داده و در اختیار مسافران قرار دهیم. امید داریم این اقدام را با كمك دولت و مجلس شورای اسلامی هر چه سریع‌تر به انجام برسانیم.

وی در ادامه اضافه كرد: محور دیگری كه امروز افتتاح خواهیم كرد محوری است كه یزد را به شهرستان اقلید وصل می‌كند. این مسیر نیز از آنجا كه جنوب‌غرب كشور را به شمال‌شرق متصل می‌كند كریدوری قطری محسوب شده و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

این مقام مسئول پیشرفت فیزیكی این محور را خوب اعلام كرد و افزود: بیشترین بخش عملیات اجرایی این پروژه در استان یزد انجام شده و امروز شاهد افتتاح ۴۴ كیلومتر از سخت‌ترین بخش آن كه مربوط به منطقه‌ای كوهستانی است خواهیم بود.

آخوندی در ادامه سخنان خود با اشاره به وضعیت حمل ونقل ریلی استان خاطرنشان كرد: استان یزد دارای دو پروژه ریلی مهم است كه یکی از آن‌ها در حال حاضر در حال اجرا است. احداث خط دوم ریلی این پروژه از بافق به اصفهان به طول ۵۰۰ كیلومتر در حال اجراست.

وزیر راه وشهرسازی این منطقه را یك گلوگاه اصلی حمل و نقل ریلی در كشور خواند و افزود: این منطقه به دلیل حمل معادن موجود در استان‌های كرمان ویزد به سمت كارخانه‌های فولاد در اصفهان از اهمیت بالایی برخوردار است كه خوشبختانه هم‌اكنون دارای پیشرفت خوبی است.

وی در پایان از آغاز یك پروژه مطالعاتی در حوزه حمل و نقل حومه‌ای استان یزد خبر داد و گفت: با توجه به مصوبه اخیر مجلس مبنی بر توسعه حمل ونقل حومه‌ای در كشور سعی داریم ارتباط ریلی یزد به حومه را برقرار كرده و بتوانیم شهروندان این استان را از نعمت حمل نقل ریلی حومه‌ای بهره‌مند كنیم.

نظر شما