شناسهٔ خبر: 32999 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

افشای تخلفات دولت دهم در ساخت واحدهای مسکن مهر پردیس/ آغاز ساخت فاز ۸ پردیس غیرقانونی بود/ تهدید به برکناری اعتراض‌کنندگان از سوی دولت پیشین

مسکن مهر شهر جدید پردیس کلنگ فاز هشتم مسکن مهر پردیس در دولت قبل در حالی بر زمین پارک ملی خجیر خورد که وزیر راه و شهرسازی وقت، مجوزی از سازمان محیط زیست برای ساخت و ساز در این منطقه اخذ نکرده بود. حال این که رییس پارک‌های ملی خجیر در نامه‌ای به مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس، ابطال مصوبه شورای عالی محیط زیست در خصوص اراضی مناطق چهارگانه در محدوده دره بهشت را اعلام کرده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مشکلات و معضلات پروژه پوپولیستی و نمایشی مسکن مهر که کلنگ آن در دولت قبل با این شعار که «مسکن را رایگان در اختیار مردم می‌گذاریم » بر زمین خورد، تمامی ندارد. همین ادعای ارایه مسکن رایگان دولت قبل،  هزینه ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی را بر مردم تحمل کرد و باعث تورم ۴۰ درصدی در سال‌های ۹۱ و ۹۲ شد.

هر روز که می‌گذرد، مشکل جدیدی از مشکلات پروژه گران‌قیمت مسکن مهر سر از خاک بیرون می‌آورد و رونمایی می‌شود.

طبق گفته عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، سایت مسکن مهر پردیس را تنها با یک بار پرواز هلی‌کوپتری انتخاب کرده‌اند که امروز این انتخاب بی‌حوصله مدیران دولت قبل مشکلات متعددی را برای سازندگان واحدهای مسکونی این منطقه، ساکنان پردیس و دولت ایجاد کرده است. به طوری که طبق گفته آخوندی؛  میلیاردها تومان در این پروژه‌ها هزینه شده ما هزاران مهندس متخصص در ایران داریم و هر مهندسی با یک ارزیابی اولیه قطعاً متوجه می‌شود شهری که به سختی برای ۱۵۰ هزار نفر آب شرب تأمین می‌کند جوابگوی حضور ۳۰۰ هزار ساکن جدید نیست.

حال این که امروز با نامه رئیس پارک‌های ملی خجیر مشکل جدیدی بر مشکلات ناتمام مسکن مهر پردیس اضافه شد.

رئیس پارک‌های ملی خجیر در نامه‌ای به مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس، ابطال مصوبه شورای عالی محیط زیست در خصوص اراضی مناطق چهارگانه در محدوده دره بهشت را اعلام کرد.

داستان از این قرار است که ساخت و ساز فاز هشتم مسکن مهر پردیس در محدوده دره بهشت در منطقه پارک ملی خجیر بدون اخذ مجوزهای لازم از محیط زیست بوده است.   

اخیرا رئیس پارک ملی خجیر و سرخه حصار در نامه‌ای به مدیر عامل شرکت عمران پردیس خواهان توقف هرگونه اقدام اجرایی در فاز ۸ پردیس(دره بهشت) به دلیل ابطال مصوبه الحاقی بخشی از پارک ملی به محدوده قانونی پردیس توسط هیات عمومی دیوان عدالت اداری با شکایت سازمان بازرسی کل کشور شده است.

یک منبع آگاه در این باره به خبرنگار اقتصادی ایلنا گفت: با فشار دولت قبل برای شروع مسکن مهر در اطراف تهران این زمین توسط وزیر سابق راه و شهرسازی معرفی می‌شود. ابتدا رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مقاومت می‌کند اما با تهدید به برکناری توسط آقای احمدی نژاد بدون تشکیل شورای عالی حفاظت محیط زیست صورت جلسه‌، دست گردان می‌شود که حد نصاب لازم را نداشته است.

«علی نیکزاد» وزیر راه و شهرسازی در دولت قبل در حالی عملکرد دولت یازدهم برای تمام نشدن پروژه مسکن مهر را زیر سوال می‌برد که گویا فراموش کرده است که پروژه مسکن مهر زمانی لقب «آبروی دولت دهم » را داشت و وعده نیکزاد به قشر کم درآمد این بود که تا پایان دولت دهم، تمام مسکن مهر به بهره‌برداری می‌رساند. اما آقای وزیر سابق در طول دوره مدیریت خود توانست از مجموعه دو میلیون و ۲۵۰ هزار واحد مسکن مهر حدود یک میلیون یعنی نصف تعهدات خود را اجرایی کند و باقی مسکن مهر را با هزینه ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی و با هزار مشکل برای دولت یازدهم به ارث گذاشت./

نظر شما