شناسهٔ خبر: 33156 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

بازتاب ورود نخستین هواپیمای ایرباس در جهان/ آغاز فصل جدیدی از روابط ایران و اتحادیه اروپا

هواپیما هما شرکت هواپیماسازی ایرباس روز چهارشنبه نخستین فروند ازهواپیماهای خود را به ایران تحویل داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از خبرگزاری فرانسه پس از توافق هسته‌ای میان ایران و ۶ کشور قدرتمند جهانی، شرکت ایرباس نخستین فروند از هواپیماهای خود را به شرکت ایرانی 'ایران ایر' تحویل داد. 

این اقدام، پس از رفع تحریم‌های اقتصادی غرب علیه برنامه‌های هسته‌ای ایران انجام می‌پذیرد.

تحویل هواپیمای A۳۲۱ که از خانواده هواپیماهای کوتاه پرواز A۳۲۰ است، در شهر سایت شرکت هواپیماسازی ایرباز در شهر تولوز فرانسه و با حضور مقامات فرانسوی این شرکت و فرهاد پرورش مدیر کل شرکت هواپیمایی ملی ایران انجام شد. 

فرهاد پرورش دراین باره گفت: امروز روز بزرگی است چرا که فصل جدیدی از روابط میان ایران و اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. 

'فابریس برژیه' مدیرکل سایت شرکت هواپیماسازی ایرباس در تولوز نیز امروز را تولد دوباره‌ای برای شرکت هواپیمایی 'ایران ایر'بر شمرد.

شرکت هواپیمایی ایران ایر و ایرباس فرانسه ۲۲ دسامبر قرارداد خرید یکصد دستگاه هواپیمای مسافربری به مبلغ ۲۰ میلیارد دلار منعقد کردند. 

این قرارداد شامل ۴۶ فروند هواپیمای مسافربری کوتاه پرواز A۳۲۰، سی و هشت فروند هواپیمای بلند پرواز A۳۳۰ و شانزده هواپیمای A۳۵۰ است. 

بعد از رفع تحریم ها، ایران و شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکا نیز یازدهم دسامبر قرارداد خرید هشتاد فروند هواپیمای مسافربری را در تهران امضا کردند که ارزش آن ۱۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار ارزیابی شده است. 

سازمان هواپیمایی مسافربری ایران اعلام کرده است برای یک دهه آینده برای خطوط داخلی خود نیاز به ۴۰۰ تا ۵۰۰ فروند هواپیما نیاز دارد. /

نظر شما