شناسهٔ خبر: 33165 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

بازتاب تاریخی‌ترین نوسازی صنعت هوانوردی کشور؛

وعده دولت یازدهم عملی شد/ آغاز فرآیند نوسازی ناوگان هوایی کشور/ دولت جدید آمریکا تأثیری بر روابط شرکت ایرباس و ایران ندارد

چند نما از هواپيمای ايرباس A۳۲۱ شركت هواپيمايی ايران اير هما اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که در آستانه یک سالگی آن هستیم، فرصت‌های مغتنمی را پیش روی اقتصاد کشور قرار داد که یکی از مهمترین آنها امضای چندین قرارداد خرید هواپیمای جدید با بزرگترین شرکت‌های هواپیماسازی جهان برای نوسازی ناوگان هوایی کشور و ایمن کردن پروازها برای مردم است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از ایرنا امروز (پنج شنبه) بعدازظهر پس از ۳۸ سال نخستین هواپیمای نو از شرکت هواپیماسازی ایرباس وارد ناوگان هوایی کشور خواهد شد.

صنعت هوایی کشور در سال‌های گذشته به واسطه تحریم‌های ناعادلانه که به بهانه‌های واهی علیه کشورمان اعمال شده بود، بازسازی و نوسازی نشد. متخصصان صنعت هوایی ایران در سال‌های گذشته در شرایط بسیار سخت به دلیل نبود دسترسی آسان به قطعات هواپیماها، با استفاده از توانمندی‌های‌شان توانستند ناوگان هوایی کشور را سرپا نگاه دارند و امکان تردد هوایی را برای مردم فراهم کنند. کاری که شاید به نظر آسان برسد، اما مسوولیتی بس دشوار و سنگین بود.

دولت یازدهم که از پیش و پس از روی کارآمدن هدف اصلی‌اش برداشتن تحریم‌های ظالمانه علیه کشور بود، با عزم و جزم و بکارگیری افراد قدرتمند و توانمند در مذاکرات و مسلط به دیپلماسی بین المللی ، وعده خود را به مردم عملی کرد.

برنامه جامع اقدام مشترک در ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ (۲۳ تیر ۱۳۹۴) امضا و در ۱۷ ژانویه ۲۰۱۶ (۲۷ دی ۱۳۹۴) اجرایی و تحریم‌های هسته‌ای ایران لغو شد.

شرکت‌های هوایی ایران با شروع اجرایی شدن برجام از دی ماه پارسال مذاکرات مستقیم را با شرکت‌های هواپیماسازی بزرگ دنیا از جمله ایرباس و بوئینگ آغاز کردند.

اواخر سال ۱۳۹۴ پس از سفر دکترحسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به کشور فرانسه، پیش قرارداد خرید بیش از یکصد فروند هواپیما بین شرکت ایرباس و هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در پاریس امضا شد

اوایل مهرماه امسال بود که اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (OFAC) مجوز فروش هواپیما به ایران را به شرکت‌های هواپیماسازی ایرباس و بویینگ داد. با صدور این مجوز، مذاکرات بین نمایندگان شرکت‌های بوئینگ و ایرباس با مدیران هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) به مراحل نهایی رسید. درنتیجه قرارداد حدود ۱۰ میلیارد دلاری بین ایران ایر و شرکت ایرباس برای خرید ۱۰۰ فروند هواپیما به امضا رسید.

بر اساس این قرارداد، ایران ایر ۴۶ فروند هواپیما ۳۲۱ از ایرباس خریداری کرد که در مجموع بیش از هشت هزار و ۳۰۰ صندلی را به ظرفیت هما اضافه می‌کند. همچنین ایران ایر ۳۸ فروند ایرباس از نوع ۳۳۰ تحویل می‌گیرد که ۲۵۳ صندلی دارد و در مجموع شمار صندلی های این سری از هواپیماها برای ایران ایر بیش از ۱۱ هزار و ۴۰۰ صندلی ظرفیت ایجاد می‌کند.

ایران ایر همچنین ۱۶ فروند هواپیمای ۳۵۰ ایرباس را برای پروازهای دور برد خود متشکل از پنج هزار و ۶۰۰ صندلی در آینده تحویل خواهد گرفت تا بتواند در پروازهای بین المللی از این هواپیما استفاده کند.
چهارشنبه بعدازظهر(دیروز) نخستین فروند ایرباس خریداری شده مدل ای.۳۲۱(A۳۲۱) با حضور مدیران عامل شرکت هما و ایرباس در شهر تولوز فرانسه تحویل شرکت ایران ایر شد.

فابیس برژیر مدیرعامل ایرباس در این مراسم ضمن اعلام این که همکاری با ایران به طور رسمی آغاز شد، ابراز امیدواری کرد «با تحویل این هواپیماها توسعه اقتصادی ایران با سرعت بیشتری دنبال شود».
وی افزود: براساس قراردادی که با ایران ایر امضا شده است، هواپیماهای بعدی نیز بتدریج به شرکت هواپیمایی ایران ایر تحویل می‌شود.

برژیر اعلام کرد از یکصد فروند هواپیمای خریداری شده ایران، ٩٨ فروند سفارش جدید و ٢ فروند بازخرید از یک سفارش لغو شده یک شرکت هواپیمایی دیگر است.

وی افزود: قرارداد ایران ایر با ایرباس برای خرید این هواپیماها با مجوز خزانه‌داری آمریکا و قوانین بین‌المللی امضا شده است و درصددیم طبق این قرارداد، هواپیماهای خریداری شده را به ایران ایر تحویل دهیم و امسال نیز شماری از این هواپیماها به این شرکت تحویل می شود.

مدیرعامل شرکت ایرباس درباره تاثیر برنده شدن «دونالد ترامپ» در انتخاب ریاست جمهوری آمریکا بر سیاست‌های این شرکت گفت: ترامپ تاثیری در روابط ما با ایران ندارد.

به گفته مدیرعامل شرکت ایرباس، قرارداد این شرکت با ایران‌ایر یک هفتم کل سفارش‌هایی است که در سال ۲۰۱۶ میلادی دریافت کرده است.

هواپیمایی که روز گذشته تحویل ایران ایر داده شد ۱۹۰ نفره است و به همراه هیات ایرانی با هدایت خلبانان ایران ایر ساعت پنج صبح امروز به وقت محلی فرودگاه تولوز فرانسه را به مقصد مهرآباد تهران ترک کرده و اکنون در مسیر پروازی به سمت اسمان کشورمان است.

این هواپیما که نخستین فروند از هواپیماهای ایرباس است که قرارداد آنها امضا شده ،قرار است در مسیرهای داخلی استفاده شود؛ هر چند شاید در آینده برای پروازهای بین المللی نیز از آن بهره گرفته شود.

در مجموع شرکت هواپیمای جمهوری اسلامی ایران با ایرباس برای خرید ۱۰۰ فروند هواپیما و با شرکت بوئینگ برای خرید ۸۰ فروند هواپیما قرارداد امضا کرده و قرار است بزودی قرارداد خرید ۲۰ فروند هواپیمای ۷۰ نفره را با شرکت ATR یکی از شرکت‌های زیر مجموعه ایرباس امضا کند.

جایگاه صنعت هوانوردی ایران در منطقه با امضای قرارداد خرید بیش از ۲۰۰ فروند هواپیمای مسافری دور، متوسط و کوتاه برد با بیش از۵۰ هزار صندلی جدید ارتقا می‌یابد و فرصت‌های اشتغالزایی مستقیم را برای بیش از ۲۰ هزار نفر در داخل فراهم می‌کند.

پیش از این «فرهاد پرورش » مدیرعامل ایران ایر اعلام کرده بود، نخستین هواپیمای۳۲۱ ایرباس پیش از نوروز ۱۳۹۶ و هفت تا هشت فروند دیگر تا دی ماه سال آتی تحویل ایران ایر خواهد شد.

در این قراردادها افزون بر خرید هواپیما، موضوع های دیگری چون آموزش خلبانان و تعمیر و نگهداری، حمایت از توسعه خدمات ناوبری هوایی (ای.تی.ام-ATM)، عملیات فرودگاهی و هواپیمایی، انتقال فناوری و هماهنگی مقررات رگولاتوری برای ایران ایر منظور شده است.

خرید همه این هواپیماها به صورت اجاره به شرط تملیک است و ایران ایر ۸۵ درصد منابع مالی آن را از فایناس خارجی و ۱۵ درصد آن را از منابع داخلی خود تامین خواهد کرد.

امروز با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و مقام هایی چون رییس سازمان هواپیمایی کشوری، مدیر عامل شرکت فرودگاه های کشور و مدیرعامل ایران ایر و بسیاری از دست اندرکاران صنعت هوانوردی کشور شاهد ورود نخستین هواپیمای ۳۲۱ ایرباس به کشور خواهیم بود.

شرکت بیمه ایران همچنین نخستین هواپیمای نو خریداری شده پس از پیروزی انقلاب توسط هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران را تحت پوشش بیمه قرار داده است./

نظر شما