شناسهٔ خبر: 33249 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیر کل راه و شهرسازی استان یزد مطرح کرد

بهره‌برداری از ۱۵ کیلومتر طرح بزرگراهی بافق- یزد در دهه فجر/ آغاز عملیات ساخت راه اصلی ندوشن-ورزنه/ ۲۶ درصد مساحت شهری یزد بافت ناکارآمد است/ اصلاح طرح تفصیلی پنج شهر استان با شرح خدماتی جدید

محمد رضا نقصان محمدی مدیر کل راه و شهرسازی استان یزد از افتتاح ۱۵ کیلومتر از ۴۳ کیلومتر باقی مانده از طرح دوبانده کردن بزرگراه بافق-یزد در دهه فجر امسال همچنین آماده افتتاح بودن ۶کیلومتر از محور یزد-طبس در مسیرهای کوهستانی این بزرگراه خبر داد.

محمدرضا نقصان محمدی، مدیر کل راه و شهرسازی استان یزد درگفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد: طرح دو بانده كردن یزد- بافق یکی از اين طرح‌های مهم و بزرگ است که دهه فجر امسال  نزدیک به ۱۵ کیلومتر از فاز پايانی آن به بهره‌برداری می‌رسد. کل این بزرگراه ۱۱۰ کیلومتر طول دارد که ۶۷ کیلومتر آن به بهره‌برداری رسیده و ۴۳ کیلومتر باقی مانده که ۱۵ کیلومتر آن دهه فجر افتتاح خواهد شد.

نقصان محمدی همچنين به طرح دو بانده كردن محور یزد- طبس اشاره کرد و توضیح داد: کل محور ۲۴ کیلومتر طول دارد. بخش‌های کوهستانی این طرح به طول ۱۲ کیلومتر درحال اجراست که شش کیلومتر آن آماده افتتاح است و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده به زودی عملیات اجرایی بخش‌های بعدی این محوربه طول ۱۲ کیلومتر كه طريق الرضا(ع) نام گرفته است، آغاز می‌شود.

مدیر کل اداره راه و شهرسازی یزد از پيگيری عمليات اجرايی ساخت راه اصلی  ندوشن- ورزنه نيز خبر داد و گفت: با توافقاتی كه صورت گرفته، به زودی اجرای عملیات پل‌سازی و ابنیه اين محور به طول ۴۲ کیلومتر آغاز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه استان یزد دارای ۶۸۶ کیلومتر بزرگراه، ۶۵۷ کیلومتر راه اصلی و بیش از ۹۸۰ کیلومتر راه فرعی است،  افزود: طول كل پروژه‌های احداث راه اصلی در استان ۳۰۰ كيلومتراست كه در ۱۳۰ كيلومتر آن عمليات اجرايی در حال اجراست و ۶۳ كيلومتر آن (محور ابركوه- مروست)  به زودی افتتاح می‌شود.

مدیر کل راه و شهرسازی یزد گفت: طول پروژه‌های در دست احداث بزرگراه و يا باند دوم راه‌های استان ۵۵۰ كيلومتر است كه عمليات اجرايی در ۱۳۰ كيلومتر از اين پروژه‌ها جریان دارد.

وی بحث ایمنی راه‌ها را از جمله مهمترین رسالت‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان یزد عنوان کرد و ادامه داد: بر اساس سیاست‌های اصلاح ساختار وزارت راه و شهرسازی پیش‌بینی می‌شود در آینده‌ای نزدیک معاونت حمل و نقل در اداره کل راه و شهرسازی یزد تشکیل شود که هماهنگی بین بخش‌های مختلف حوزه حمل و نقلی استان نظیر راه‌آهن، هواپیمایی، اداره کل راهداری، ‌آزمایشگاه مکانیک خاک، هواشناسی و ‌شرکت ساخت و مجری طرح ‌از جمله وظایف این معاونت است.

وی همچنین عنوان کرد:۲۵.۷۲درصد از مساحت شهری استان را بافت فرسوده مورد هدف بازآفرینی تشکیل می‌دهد که ۲۰ درصد جمعیت شهرنشین استان را شامل می‌شود. یکی از حوزه‌های مهم فعالیت این اداره کل شهرسازی ومسکن است که در این راستا  لازم است به بازتعریف و بازنگری بر توسعه شهری با تاکید بر حفاظت از بافت تاریخی و حاشیه‌ای بپردازیم.

مدیر کل راه و شهرسازی استان یزد،  ادامه داد: بعد از پیگیری‌های انجام شده، طرح جامع تفصیلی شهرهای اردکان، احمدآباد، ندوشن، ابرکوه و مهریز‌ به پایان رسیدند وطبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده در نظر داریم که طرح جامع تفصیلی پنج شهر اردکان، میبد، ‌ابرکوه، بافق و یزد با شرح خدمات جدید، بررسی و اصلاحیه‌های لازم انجام شود.

نظر شما