شناسهٔ خبر: 33676 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

در بندر شهید رجایی صورت گرفت:

دیدار مدیران خط کشتیرانی NYK ژاپن با مدیرکل بنادر هرمزگان/ پهلوگیری نخستین کشتی حمل خودرو با پرچم ژاپن در بندر شهید رجایی

کشتی نمایندگان خط کشتیرانی NYK ژاپن با حضور در مجتمع بندری شهید رجایی، طی مذاکراتی با مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای سرمایه‌گذاری در بزرگ‌ترین بندر تجاری ایران خبر دادند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، چند تن از مدیران شرکت کشتیرانی بین‌المللی NYK به همراه نماینده این شرکت در ایران ضمن حضور در بندر شهید رجایی با مدیر ارشد این بندر مهم و استراتژیک در منطقه خلیج‌فارس به گفتگو نشستند.

اله مراد عفیفی پور مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در این نشست از فراهم بودن شرایط خدمات‌رسانی به شرکت‌های کشتیرانی بین‌المللی سخن به میان آورد و گفت: بندر شهید رجایی به دلیل قرار گرفتن در کریدور شمال- جنوب مجموعه‌ای از فرصت‌ها به‌ویژه در زمینه ترانزیت است.

 وی افزود: خط کشتیرانی NYK می‌تواند از طریق بندر شهید رجایی علاوه بر بازار بزرگ سرزمین ایران، به جمعیت ۴۰۰ میلیون نفری کشورهای مشترک‌المنافع (CIS) نیز دسترسی داشته باشد و خودروهای ترانزیتی خود را از این مسیر جابجا کنند.

عفیفی پور همچنین در بخش دیگری از اظهارات خود، توانمندی‌های فنی و عملیاتی بندر شهید رجایی را برای میهمانان خارجی و نماینده آنان در ایران تشریح کرد.

مدیران شرکت کشتیرانی NYK نیز از برنامه‌ریزی بلندمدت شرکت متبوع خود جهت تردد کشتی‌های حمل خودرو (RO-RO) به بزرگ‌ترین بندر تجاری ایران و ایجاد یک ترمینال تخصصی نگهداری خودروهای ترانزیتی در این بندر خبر دادند.

پس از برگزاری این نشست، نمایندگان این خط کشتیرانی بین‌المللی ضمن بازدید از زمین و طرح سرمایه‌گذاری نگهداری خودرو، از پایانه‌های مختلف بندر شهید رجایی نیز بازدید نموده و در جریان آخرین وضعیت عملیاتی این بندر قرار گرفتند.

گفتنی است، نخستین کشتی حمل خودرو با پرچم ژاپن به نام Atlas Leaderبا طول ۲۰۰ متر و تناژ ۶۳ هزار تن عصر روز یکشنبه سوم بهمن در بندر شهید رجایی پهلو گرفت. این شناور، بندرعباس که یکی از بنادر بزرگ در خلیج‌فارس است را در برنامه گردشی خود جا داده است.

شایان ذکر است، بندر شهید رجایی به علت فاصله کوتاه از مسیر اصلی تردد بین‌قاره‌ای کشتی‌ها، با قرار گرفتن در محل تلاقی راهگذر ترانزیتی شمال - جنوب، مهم‌ترین کانون تجارت بین‌المللی ایران محسوب می‌شود. در شرایطی که بیش از ۹۰ درصد جابه‌جایی محموله‌های تجاری کشور از طریق حمل‌ونقل دریایی صورت می‌گیرد، بندر شهید رجایی به تنهایی عهده‌دار بیش از ۵۳ درصد حجم کل این مبادلات در زمینه ترانزیت، واردات، صادرات و سایر فعالیت‌های بندری است و تأثیرگذاری ویژه‌ای در اقتصاد منطقه دارد.

نظر شما