شناسهٔ خبر: 34692 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

سید احسن علوی:

توسعه صنعت هوانوردی افتخار ملی است/ نوسازی ناوگان ریلی و هوایی مطالبه ملی است/ باید سهم هوایی‌مان را از آسمان منطقه پس بگیریم

سید احسن علوی عضو‌ کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، نوسازی ریل و هواپیما را مطالبه ملی دانست و با بیان اینکه کهنگی ناوگان مقوله ایمنی در کشور را زیر سؤال برده است، آخوندی را وزیری توانمند در جهت شناخت نیازهای مردم خواند و گفت: توسعه صنعت هوایی افتخار ملی است. این صنعتی است که با خود شغل می‌آورد و منجر به بالا رفتن قدرت اقتصادی کشور می‌شود.

سید احسن علوی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، با اشاره به روند توسعه ناوگان هوایی، گفت: زیرساخت‌های کشور در هر سه حوزه هوایی، ریلی و جاده ای به‌هیچ‌وجه پاسخگوی نیازهای کشور نیست و همین نکته اهمیت نوسازی ناوگان را گوشزد می‌کند.

نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه از عمر خطوط راه‌آهن و هواپیماهایمان خیلی می‌گذرد، گفت: مدت زیادی است که هواپیماهای ما بیشتر از عمر متوسط خود به جابجایی مسافر پرداخته‌اند و همین قدیمی بودن و کهنگی ناوگان مقوله ایمنی در کشور را زیر سؤال برده است و تردد آسوده برای هم‌وطن ایرانی را به رؤیا تبدیل کرده است.

نوسازی ریل و هواپیما مطالبه ملی است

این عضو کمیسیون عمران مجلس با تأکید بر اینکه نوسازی ریل و هواپیما مطالبه ملی است، گفت: توقع داریم دولت توجه و عنایت خاصی برای تأمین اعتبارات این بخش حمل‌ونقلی داشته باشد تا ایران اسلامی بتواند قدرت رقابت‌پذیری خود را در خاورمیانه به دست بیاورد و بتوانیم سهم هوایی را از آسمان منطقه داشته باشیم.

علوی در پاسخ به این سؤال که برخی‌ها با انتقاد از برنامه‌های کلان دولت برای نوسازی ناوگان هوایی، وزارت خانه را متهم به سرمایه‌گذاری در صنعتی فانتزی و لوکس می‌نمایند، گفت: توسعه صنعت هوایی افتخار ملی است. این صنعتی است که با خود شغل می‌آورد و منجر به بالا رفتن قدرت اقتصادی کشور می‌شود. ضمن اینکه آخوندی برای همیشه وزیر نیست. وی می‌رود و شخص و دولت دیگری می‌آید اما برنامه‌های نوسازی با هدف ساختن آینده کشور در دولت‌های بعدی هم ادامه پیدا می‌کند و امری نهادینه‌شده است.

این نماینده مجلس ادامه داد: قطار و هواپیمای خوب و نو حق مردم است و سزاوار نیست امکانات نامناسب داشته باشیم.

تلاش مجلس باید درجهت همدلی و همراهی باشد

به گفتهٔ این عضو کمیسیون عمران مجلس تأخیرهای پروازی که عمده نارضایتی مردم از وضعیت حمل‌ونقل هوایی را در پی دارد ریشه در کهنگی ناوگان هوایی دارد.

وی با اشاره به جلسه امروز استیضاح‌کنندگان با وزیر راه و شهرسازی، گفت: بنده در این شرایط استیضاح را مناسب نمی‌دانم. امروز روز استیضاح نیست چراکه هم به پایان عمر دولت خیلی نمانده است و هم عملکرد وزیر قابل‌قبول است.

علوی ادامه داد: تلاش مجلس باید در جهت همدلی و همراهی باشد و در شرایط فعلی افتخارآمیز نیست که بخواهیم وزیری را به استیضاح بکشانیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه آخوندی وزیر توانمندی است، گفت: نواقصی هست اما باید مرتفع بشود و در همه وزارتخانه ها نیز چنین نقایصی وجود دارد. امیدواریم با تعامل و همفکری به نقطه تعامل برسیم و این فرآیند ختم به خیر شود.

نظر شما