شناسهٔ خبر: 34843 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

يك مقام مسئول در راه آهن خبر داد:

بلیط قطار تهران- مشهد برای ایام نوروز باقی مانده/ ظرفیت چهار مسیر تکمیل شده است/ فروش بلیط ۲۰ درصد ظرفیت ایجادی برای ایام نوروز

قطار 5 ستاره فدک مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات راه آهن با بیان اینکه بلیط رفت تهران – مشهد ویژه ایام نوروز در سیستم باقی مانده از تکمیل ظرفیت فروش بلیط مسیرهای مشهد – تبریز، مشهد – اصفهان، بندرعباس – مشهد و مشهد – بندرعباس خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی کاظمی‌منش، مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات راه آهن در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت پیش‌فروش بلیط قطارهای نوروزی اظهار کرد: پیش‌فروش بلیط قطار به صورت اینترنتی و حضوری از ۱۸ بهمن آغاز شد و تاکنون ۳۰۰ هزار بلیط قطار برای ایام نوروزی حد فاصل ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین به فروش رفته است.

وی ادامه داد: تا به امروز بلیط ۲۰ درصد ظرفیت ایجادی برای ایام نوروز را مردم خریدار کرده‌اند که از۳۰۰ هزار بلیط به فروش رفته ۳۵ درصد آن به صورت اینترنتی و ۶۵ درصد از آن از طریق مراکز فروش بلیط فروخته شده است.

به گزارش ایلنا، کاظمی منش با تاکید بر اینکه هنوز برای رفع بسیاری از مسیرها از جمله تهران – مشهد بلیط باقی مانده، گفت: تنها بلیط تهران – مشهد برای روزهای بیست و هفتم، بیست هشتم و بیست و نهم اسفندماه به فروش رفته است و به غیر از این روزها از ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین بلیط برای رفت مسیر تهران – مشهد وجود دارد.

مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات راه‌آهن با بیان اینکه بلیط رفت چهار مسیر به طور کل فروش رفته است و تمام شده گفت: بلیط مسیرهای مشهد – تبریز، مشهد – اصفهان، بندرعباس – مشهد و مشهد – بندرعباس تکمیل شده است.

کاظمی‌منش افزود: پس از مسیر تهران – مشهد مسیر تهران – بندرعباس از پرطرفدارترین مسیرها برای ایام نوروز بوده که ظرفیت بلیط رفت این مسیر هم از ۲۵ اسفند تا ۷ فروردین تکمیل شده اما از ۸ فروردین تا ۱۵ فروردین ظرفیت باقی مانده است.

وی درباره کاهش تقاضا برای بلیط قطار در ایام نوروز گفت: علی‌رغم اینکه هیچ افزایش قیمتی در بلیط قطارهای ایام نوروز نسبت به نوروز سال گذشته اعمال نشده است اما به طور کلی تقاضا برای استفاده از حمل و نقل عمومی کاهش پیدا کرده است. البته باید توجه داشته باشیم که پیش‌فروش بلیط قطار امسال از ۱۸ بهمن شروع شد. این در حالی است که سال گذشته از هفتم بهمن‌ پیش‌فروش‌ها را شروع کرده بودیم.

وی افزود: در حال حاضر بلیط برای بسیاری از مسیرها در ایام نوروز در آژانس‌ها وجود دارد و مردم می‌توانند به راحتی بلیط مسیر مورد نظر خود را تهیه کنند.

مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات راه آهن درباره قطارهای فوق‌العاده در ایام نوروز گفت: امسال با توجه به سیاست نوسازی ناوگان ریلی ۲۶۱ واگن فرسوده از ناوگان خارج شد که به همین دلیل امکان برقراری قطار فوق‌العاده در همه مسیرها وجود ندارد اما برای پاسخ به درخواست‌ها و قطارها به صورت چرخشی ارائه خدمات به مسافران خواهد داد به طوری که برای نوروز امسال در یک مسیر از دو رام قطار در سه سرویس استفاده می‌کنیم. این در حالی است که در نوروز گذشته از دو رام قطار برای دو سرویس استفاده می‌کردیم.

کاظمی‌منش ادامه داد: در ایام نوروز روزانه ۲۰۴ رام قطار در مسیرهای مختلف تردد خواهند کرد که به طور کلی ۴۳۰۰ رام قطار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات راه آهن با اشاره به افزایش ارائه خدمات راه‌آهن به مسافران گفت: امسال خوشبختانه توانستیم یک مسیر بین‌المللی به برنامه حرکت‌ قطارها اضافه کنیم و در مسیر مشهد – نخجوان در هفته دو بار برنامه سفر داریم. همچنین قطار گردشگری اندیمشک به تنگ پنج راه‌اندازی شده از سوی دیگر پیش‌فروش بلیط قطار از شش مرحله به چهار مرحله کاهش پیدا کرده است.

همچنین صادق سکری، مدیرکل روابط عمومی راه‌آهن در ادامه با بیان اینکه متقاضیان بلیط قطار باید برای سفرهای نوروزی خود برنامه‌ریزی داشته باشند گفت: متاسفانه تقاضا برای بلیط قطار درروزهای منتهی به سال افزایش می‌یابد که برای این ایام هم معمولاً بلیط قطار پیش‌فروش شده است.

وی افزود: خوشبختانه به دلیل افزایش تعداد شرکت‌های ریلی علی‌رغم اینکه قیمت بلیط قطار ثابت مانده کیفیت ارائه خدمات افزایش یافته است که این نشان می‌دهد بازار رقابتی شده است.

نظر شما