شناسهٔ خبر: 34868 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس:

کشور درمسیر توسعه نیازمند نوسازی صنعت هوایی است/ قراردادهای خرید هواپیما بسیار شفاف است/ دولت‌های قبل برای خرید چند هواپیما مبالغ زیادی پرداخت می‌کردند

بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ادعای خریدهای پنهانی هواپیما را بهانه تراشی‌های طیفی راحت طلب توصیف‌کرد و‌ گفت: آنقدر مساله بدیهی است که انگار در وسط استادیوم آزادی و در مقابل چشم صدهزار نفر جمعیت و در هوای آفتابی قرارداد بسته شده باشد.

بهروز نعمتی، در گفت و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، به اهمیت خریدهای هوایی ایران اشاره کرد و گفت: هزینه‌هایی که در طول ده سال اخیر برای تعمیرات هواپیماهای فرسوده به کشور تحمیل شده است یک مثنوی هفتادمن و رقم‌های بسیار درشتی است که باید به صورت جدی به آن پرداخت شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی انتقاد به خرید هواپیما را مربوط به طیف راحت‌طلبان دانست و با بیان اینکه عده‌ای از راحتی زیاد منتقد خرید هواپیما هستند و‌ می‌گویند اصلا چه نیازی داشتیم به دنبال هواپیمای مناسب برویم، گفت: این صنعت بسیار درآمدزا است. با توجه به ۴ فصله بودن کشور ما می‌توانیم برای جذب درآمد از صنعت گردشگری برنامه‌ریزی کنیم. اما این سوال پیش می‌آید که این فضا را چه کسی می‌تواند سامان دهد. گردشگر حاضر نیست با هواپیماهای فرسوده به کشور ما بیاید. حتی می‌گویند تنها با ایرلاین خارجی به ایران سفر می‌کنیم.

عده‌ای می خواهند به جای مردم حرف بزنند

وی ادامه داد: درعین حال مردم نیز نگران امنیت جان خود هستند و توقع مردم نیز این است که سوار هواپیماهای صاحب تکنولوژی و نو شوند. اینکه عده‌ای می‌خواهند از زبان مردم حرف بزنند و این خریدها را بی‌ارزش نشان دهند نوعی فرافکنی است.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس به انتقاد گروهی از نمایندگان درخصوص سرمایه‌گذاری دولت بر صنعتی لوکس و فانتزی اشاره کرد و گفت: از نظر ما باید توسعه متوازن باشد. همانگونه که ریل و راه‌آهن و آزادراه و جاده نیاز داریم بدون تعارف کشور نیازمند توسعه صنعت هوایی نیز هست. باید مقدمات سفر هوایی مناسب را فراهم کنیم. آن هم در شرایطی که از این غیبت و عقب ماندگی ایران، ایرلاین‌های ترکیه و قطر و امارات سود می‌برند. چرا این سود درجیب کشور خودمان نرود؟

قرارداد خرید هواپیما شفاف است

نعمتی با اشاره به انتقادهایی که در آن نسبت به خریدهای هواپیما ابراز شده است و وزارتخانه متهم به خریدهای پنهانی می‌شود، گفت: خیلی خوب است که شفاف سازی شود و نمایندگان جواب‌های قانع کننده را بشوند. اما توصیف من از این قراردادها آن است که با توجه به گزارش های آخوندی به مجلس و مردم، آنقدر مساله بدیهی است که انگار در وسط استادیوم آزادی و در مقابل چشم صدهزار نفر جمعیت و در هوای آفتابی قرارداد بسته شده باشد. 

وی گفت: در دولت‌های قبل برای خرید تنها چند فروند هواپیما مبلغی بیش از این هزینه شد و این درحالی است که در این دوره هواپیماهایی نو  و مجهز با تکنولوژی جدید به قیمتی بسیار مناسب خریداری شد و  این حرف ها تنها نوعی بهانه‌تراشی است.

نظر شما