شناسهٔ خبر: 34924 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

شاملو خبر داد؛

تهیه طرح بهسازی و احیای بافت باارزش برای ۸۶ روستای هدف گردشگری/ اجرای عملیات اجرایی در ۶۴ روستا/ باز زنده‌سازی معماری بومی

محمدرضا شاملو معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اعلام تهیه طرح بهسازی و احیای بافت با ارزش برای ۸۶ روستای هدف گردشگری از اجرای عملیات اجرایی این طرح در ۶۴ روستا خبر داد و گفت: اجرای این طرح، سبب جذب گردشگران، ماندگاری مردم در روستاها و تثبیت بناهای باارزش روستایی شده است.

محمدرضا شاملو معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی درباره اقدامات بنیاد مسکن جهت آماده‌سازی روستاهای هدف گردشگری برای توسعه این صنعت مهم در کشور، گفت: حدود ۲۵۰ روستا در کشور داریم که دارای بافت باارزش و یا هسته باارزش هستند که طرح بهسازی و احیای بافت‌های باارزش این روستاها از برنامه سوم توسعه در دستور کار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار گرفت.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه تاکنون برای ۸۶ روستا، طرح بهسازی و احیای بافت‌های باارزش تهیه و در ۶۴ روستا عملیات اجرایی انجام شده است، گفت: تهیه و اجرای طرح بهسازی و احیای بافت‌های باارزش روستایی، نتایج خوبی داشته و سبب احیای بافت روستاها، جذب گردشگران و ماندگاری مردم در روستاها شده است.

شاملو تصریح کرد: از سوی دیگر، تهیه و عملیاتی کردن طرح بهسازی و احیای بافت‌های با ارزش در روستاها، سبب تثبیت بناهای باارزش در روستاهای هدف گردشگری شده است.

وی باززنده سازی معماری بومی در بناهای باارزش را از دیگر فعالیت‌ها برشمرد و افزود: در بسیاری از روستاهای شناسایی شده، بناهای بسیار باارزشی وجود دارند که تحت‌عنوان نوسازی در حال نابودی بودند که جلوی تخریب بناهای با ارزش و ساخت و سازهای بی‌رویه در روستاها که برخی نیز خارج از ضوابط بودند، گرفته شد.

این مقام مسئول در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، گفت: خوشبختانه در روستاهایی که تحت‌عنوان بهسازی و احیای بافت باارزش مطرح شده ما شاهد هستیم که معماری بومی احیای شده و ساخت و سازها در آن چهارچوب‌ها انجام می‌شود.

شاملو گفت: برای برنامه ششم توسعه نیز اتفاق بسیاری خوبی افتاده است. در ماده ۱۱۴ قانون برنامه ششم که در صحن علنی مجلس هم مطرح شد، مقرر شده است تا ۳۰۰ روستای بافت با ارزش و هدف گردشگری در طی برنامه ششم عملیاتی شود که می‌تواند تحول خوبی در این بخش ایجاد کند.

وی ادامه داد: در مورد روستاهای دارای بافت با ارزش، حوزه استانی برای ما مطرح نیست. هر منطقه‌ای که بافت واجد ارزش و معماری بومی چشمگیری داشته باشد، حتما در دستور کار قرار می‌گیرد.

شاملو افزود: استان‌های یزد، گلستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، همدان و کردستان استان‌هایی هستند که اقدامات گسترده و مناسبی در آنها انجام شده است. ما تلاش مان بر این است در هر روستایی که بافت تاریخی و با ارزش داشته باشد کارهای مناسبی داشته باشیم.

وی گفت: استان همدان از جمله استان‌هایی است که در روستاهای آن اقدامات قابل توجهی از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به اجرا درآمده است. /

نظر شما