شناسهٔ خبر: 35404 - سرویس شرکت‌ها
نسخه قابل چاپ

معاون وزیر راه:

خشکسالی محصول عدم مدیریت صحیح است/ برنامه‌ریزی برای افزایش بیش از دو برابری ایستگاه‌های هواشناسی دربرنامه ششم توسعه/ تلاش برای توسعه هواشناسی کاربردی/ با سدسازی موافقیم

داود پرهیزکار معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی با بیان اینکه سدسازی اقدام خوبی برای مهار آب‌های جاری است، شکل گیری رخدادهایی از جمله خشک شدن دریاچه ارومیه، گرد و خاک شدید در خوزستان و مشکل تامین آب در بسیاری از شهرهای کشوررا محصول نبود مدیریت صحیح و بی‌توجهی به مطالعات کارشناسی عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، داود پرهیزکار روز دوشنبه در آیین معارفه مدیرکل جدید هواشناسی استان چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: شکل گیری چشمه‌های گرد و خاک در خوزستان ناشی از بی‌توجهی به اصول سدسازی است و همین امر سبب شده تا بخش زیادی از این استان خشک شود.

وی بروز بسیاری از ناهنجاری‌های اقلیمی در مناطق مختلف کشور را ناشی از بی‌توجهی برخی از مدیران به مطالعات کارشناسی دانست و گفت: توسعه بدون توجه به توان اقلیمی مناطق خسارت‌های سنگینی را برای کشور به بار آورده است.

پرهیزکار تصریح کرد: خشکسالی پدیده جدیدی در کشور نیست بلکه جزو لاینفک و از ویژگی‌های اقلیم عرض‌های جنب حاره‌ای است، به گونه ای که میانگین بارندگی در جهان سه برابر بارندگی در ایران است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: اما چرایی شکل گیری رخدادهایی از جمله خشک شدن دریاچه ارومیه، گرد و خاک شدید در خوزستان و مشکل تامین آب در بسیاری از شهرهای کشور به نبود مدیریت صحیح و بی‌توجهی به مطالعات کارشناسی در امر توسعه بوده است.

پرهیزکار با اشاره به برخی از مشکلات زیست محیطی تهران تصریح کرد: بلندمرتبه سازی‌ها و چینش کنار هم برج‌ها بیانگر آن است که در اقلیم تهران بیش از حد توان آن بارگذاری شده و این بی ‌توجهی به توان اقلیم، منجر به توسعه ناپایدار در این کلانشهر شده است.

رئیس سازمان هواشناسی افزود: بر همین اساس ضروری است با افرادی که طرح‌هایی در راستای توسعه ناپایدار اجرا می‌کنند برخورد شدید شود.

پرهیزکار توسعه هواشناسی کاربردی را از مهمترین رویکردهای این سازمان در سه سال اخیر دانست و گفت: مدیران با بهره گیری از داده‌های پردازش شده هواشناسی می‌توانند در اجرای طرح های زیربنایی و توسعه‌ای متناسب با شرایط اقلیمی عمل کنند تا از بروز حوادث ناگوار جلوگیری شود.

وی تصریح کرد: هم اکنون به موفقیت‌های خوبی در تهک (سامانه توسعه هواشناسی کاربردی) کشاورزی دست یافته‌ایم و اقدامات خوبی در حوزه‌های تهک جاده‌ای، شهرسازی و دریایی انجام گرفته است.

رئیس سازمان هواشناسی و معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: هم اکنون دو لایه هواشناسی در تهران و ستاد استان‌ها فعال است و تلاش ما بر این است تا در گام بعدی لایه هواشناسی شهرستانها و روستاها را نیز فعال کنیم.

بیش از ۱۰ سال است که میانگین بارش‌های کشور کمتر از نرم طبیعی خود بوده و همین امر سبب وقوع خشکسالی و کم آبی در بسیاری از استانهای کشور از جمله چهارمحال و بختیاری شده است.

اکنون بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ ایستگاه هواشناسی در نقاط مختلف کشور فعال است که بر اساس برنامه پنج ساله ششم پیش بینی شده این تعداد به ۱۰ هزار ایستگاه افزایش پیدا کند.

در این آیین از خدمات مهرداد قطره سامانی قدردانی و شاهرخ پارسا به عنوان مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری معرفی شد.

نظر شما