شناسهٔ خبر: 35607 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

در حاشیه بازدید جهانگیری از جاده پاتاوه- دهدشت؛

تشریح جزئیات پروژه جاده ملی پاتاوه - دهدشت در کهگیلویه و بویراحمد

بازدید استاندار و مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد در حاشیه بازدید معاون اول رئیس‌جمهور از پروژه جاده پاتاوه- دهدشت جزئیات این پروژه را تشریح کردند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد، اسحاق جهانگیری در بازدید از قطعه دوم محور ملی پاتاوه به دهدشت، با توضیحات استاندار و مدیر اجرایی این طرح از جزئیات فنی، اعتبار هزینه شده و برنامه زمان‌بندی برای تکمیل این طرح مطلع و خواهان تسریع در روند اجرای آن شد.

مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد در حاشیه این بازدید گفت: پروژه ساخت جاده سمیرم و بهبهان که از استان کهکیلویه و بویراحمد عبور می‌کند، یک شاخه محور یاسوج به بابامیدان بود که طی سال‌های گذشته به بهره‌برداری رسید. با بهره‌برداری از این پروژه، مرکز کشور به استان بوشهر وصل می‌شود. یک شاخه دیگر از آن از پاتاوه به سمت دهدشت و بهبهان است.

محمدعلی علیمردانی افزود: مسیر پاتاوه - دهدشت حدود ۱۳۷ کیلومتر است که حدود ۹۰ کیلومتر آن به اتمام رسیده و ۴۷ کیلومتر پایانی مانده که دو پیمانکار در حال انجام عملیات راه‌سازی در این ۴۷ کیلومتر باقیمانده هستند. پروژه ملی محور پاتاوه به دهدشت یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های کشور در جهت ابنیه خاص است به طوری که حدود ۹ کیلومتر و ۱۴ دهانه تونل دارد. ساخت ۶ کیلومتر از تونل‌ها تمام شده و ۳ کیلومتر در حال تکمیل است. ۱۴ دستگاه پل خاص به طول ۱۴۰۰ متر در این محور وجود دارد.

علیمردانی اظهار کرد: تاکنون ۲۵۰ میلیارد تومان در این محور هزینه شده که برای تکمیل و بهره‌برداری از آن ۲۵۰ میلیارد تومان دیگر نیاز است. در صورت بهره‌برداری از این محور ۴۰۰ روستا از بن‌بست خارج خواهند شد و راه ارتباطی آن‌ها تا یاسوج مرکز استان یک ساعت کمتر خواهد شد. همچنین ۴ شهرستان کهکیلویه، بهمئی، چرام و لنده و بخش‌های لوداب و مارگون از بن‌بست خارج می‌شود. در صورت بهره‌برداری از این پروژه ملی بیش از ۲۰۰ کیلومتر مسیر اصفهان و مرکز کشور و بنادر جنوبی کاهش می‌یابد. این پروژه در صورت تأمین اعتبار تا پایان سال ۹۶ به بهره‌برداری خواهد رسید.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد پیشرفت کاری این طرح ملی را ۷۰ درصد عنوان کرد و گفت: هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار در سفر استانی رئیس‌جمهوری به استان به جاده ارتباطی پاتاوه - دهدشت تخصیص یافته است.
موسی خادمی افزود: بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال امسال و سال آینده هم از سوی دفتر رهبر معظم انقلاب برای شتاب بخشی در روند ساخت و تکمیل جاده ملی پاتاوه - دهدشت اختصاص یافت، که بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده ۲۰۰ میلیارد ریال از این اعتبار، سال جاری و ۳۰۰ میلیارد ریال نیز سال آینده اختصاص می‌یابد.

خادمی ادامه داد: این جاده از مهم‌ترین طرح‌های ملی در حوزه راه‌سازی استان است که با بهره‌برداری آن ضمن کوتاه شدن ۲۰۰ کیلومتری مسیر اصفهان به بنادر جنوبی کشور، بیش از ۴۰۰ روستای محروم در ۲ شهرستان بویراحمد و کهگیلویه با جمعیتی افزون بر ۱۰۰ هزار نفر از نعمت جاده مناسب برخوردار خواهند شد.

عملیات اجرایی این جاده ارتباطی مربوط به سفر رهبر معظم انقلاب به کهگیلویه و بویراحمد در سال۱۳۷۳ بوده که تاکنون به دلیل کمبود اعتبار به بهره‌برداری نرسیده است.

جهانگیری به منظور افتتاح و بازدید از چند طرح عمرانی و اقتصادی و همچنین شرکت در نشست شورای اداری به یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد سفر کرده است.

نظر شما