شناسهٔ خبر: 35802 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

واشنگتن فیری بیکن خبر داد:

چراغ سبز وزارت خزانه‌داری آمريكا به بوئینگ/ فشار کنگره بر ترامپ برای ممانعت از فروش هواپيما به ايران

بوئینگ وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده است که دولت ترامپ به اعطای مجوز به بوئینگ ادامه خواهد داد، بنابراین این شرکت می‌تواند قراردادهایش با ایران را دنبال کند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، پایگاه خبری واشنگتن فیری بیکن نوشت: قانوگذاران و اعضای قدیمی کنگره می‌گویند که دولت ترامپ به شدت از سوی  جمهوری خواهان برای ادامه سیاست‌های اوباما در خصوص تامین برخی نیازهای ایران، شامل فروش هواپیما مورد انتقاد قرار دارد.

وزارت خزانه داری دولت ترامپ به واشنگتن فیری بیکن اعلام کرد که به اعطای مجوز به شرکت‌هایی همچون بوئینگ ادامه می‌دهد، بنابراین آنها می توانند قراردادهای چندین میلیون دلاری خود را با ایران پیگیری کنند.

ایران در ماه فوریه اعلام کرد، یک شرکت خارجی برای تامین مالی خرید دست کم ۷۷ هواپیمای جدید از شرکت های بوئینگ و ایرباس پیدا کرده است.

یک مقام وزارت خزانه داری آمریکا گفت: که این وزارتخانه نام شرکت را اعلام نخواهد کرد اما مجوز فروش همانند هر قرارداد دیگر صادر خواهد شد تا فروش هواپیما قانونی باشد.

انتشار این خبر واکنش هایی را در کنگره آمریکا در پی داشته است چراکه برخی قانونگذاران جمهوری خواه مدت هاست تلاش می‌کنند تا مانع از فروش هر هواپیمای تجاری به ایران شوند.

پیتر روسکام عضو جمهوری خواه کنگره گفت که وزارت خزانه داری تحت هیچ شرایطی نباید چنین مجوزی ارائه دهد، بلکه باید یک مهلت قانونی برای تمام مجوزهایی‌که به شرکت ها امکان تجارت با ایران ایر را می دهند تعیین کند، مگر اینکه این شرکت هواپیمایی ثابت کند در فعالیت های غیرقانونی مشارکت ندارد.

به گزارش ایسنا، قانونگذاران آمریکایی تلاش می کنند، تا با متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم مانع از اجرای قرارداد شرکت‌های هواپیماسازی با ایران شوند. آنها مدعی اند که این هواپیماها می تواند برای کاربردهای دیگری مورد استفاده قرار گیرد. این در حالی است که ایران همواره این ادعاها را بی اساس و خصمانه خوانده و تاکید می کند که غرب تلاش دارد تا با طرح این ادعاها تنها به اهداف خود برای تحت فشار قرار دادن ایران دست یابد.

نظر شما