شناسهٔ خبر: 35925 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل شرکت راه‌آهن در گفتگو با پایگاه خبری مطرح کرد:

تشریح مدیریت شبانه‌روزی سیر قطارهای نوروزی تا پایان تعطیلات/ تلاش برای ایجاد ظرفیت مازاد/ برنامه‌ریزی مناسب برای ارتقاء ایمنی‌ و ارائه خدمات مناسب به مسافران

سعید محمد زاده معاون وزیر راه و شهرسازی از فعالیت ۲۴ ساعته تمامی مدیران ستادی و مناطق به علاوه کارکنان خطوط راه‌آهن سراسر کشور از تاریخ ۲۰ اسفند و پیش از شروع پیک سفرهای نوروزی ۹۶ در تاریخ ۲۵ اسفند سال جاری خبر داد.

سعید محمدزاده در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اقدامات راه‌آهن در خصوص سفرهای نوروزی پیش از شروع تعطیلات سال جدید اظهار داشت: ستاد نوروزی راه‌آهن هرسال در آذرماه تشکیل می‌شود و جلسات آن در فصل زمستان با حضور اعضا به‌طور رسمی و مستمر برگزار می‌گردد. 

وی افزود: فعالیت همکاران ما در شرکت راه‌آهن و مناطق از ۲۰ اسفندماه به‌طور شبانه‌روزی در زمینه سیر قطارها برای سفرهای نوروزی آغاز می‌شود تا با توجه به اینكه از ۲۵ اسفندماه شاهد اوج سفرهای نوروزی هستیم اقدامات ضروری جهت اعزام به‌موقع مسافران در تمامی شبكه ریلی صورت گیرد.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن با بیان اینکه «تمام تلاش ما در این شرکت فراهم کردن زمینه آسایش، آرامش و یک سفر خوش  مانند سال‌های قبل برای مردم است» گفت: امسال اهم برنامه‌های راه‌آهن برمبنای ایجاد ظرفیت صندلی بیشتر برای پاسخگویی به تقاضای مسافران پایه‌گذاری شده است.

این مقام مسئول در شرکت راه‌آهن در ادامه بیان داشت: بر این اساس ۲۰۴ قطار برای تردد روزانه در کل شبکه و ۴۳۰۰ قطار برای کل ایام پیش‌بینی شده که در مجموع شامل یک‌میلیون و ۶۱۵ هزار صندلی برای ایام سفرهای نوروزی ظرفیت ایجادشده است. البته ۷۳۰ هزار صندلی مربوط به سفرهای پیش‌بینی‌شده به مقصد مشهد و زائران امام رضا (ع) است. 

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: با توجه به قانون ممنوعیت سیر واگن‌های بالای ۴۵ سال طی یک ماه و نیم اخیر و کاهش تعداد آن به کمتر از ۲۰۰۰ عدد، تمام تلاش خود را برای جلوگیری از احساس هرگونه محدودیتی از جانب مسافران در ایام نوروز به کار بسته‌ایم.

محمدزاده در ادامه با اشاره به غیردولتی بودن قطارهای مسافربری و تعلق آن‌ها به بخش خصوصی گفت: اگرچه این بخش تمام ظرفیت ناوگان مسافری خود را به کار گرفته‌، اما همکاران ما در حال تلاش برای ایجاد ظرفیت مازاد هستند.

وی معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح كرد: اولویت اصلی شرکت‌های مسافری ریلی رعایت ضوابط و قوانین ایمنی است و شرکت‌ها موظف‌اند با برنامه‌ریزی مناسب در جهت ارتقا ایمنی‌بخش ریلی و ارائه خدمات مناسب به مسافران گام بردارند. همچنین بازنگری طراحی ایستگاه‌ها و ارائه خدمات باكیفیت به مسافران، از اولویت‌های مدیران و كاركنان راه‌آهن است و تمامی مدیران نواحی موظف هستند اقدامات موردنیاز را در این زمینه انجام دهند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برخی از دستوراتی که در جلسات کمسیون ایمنی راه‌ها مطرح شده است، گفت: در این جلسات ما خواستار محوطه‌سازی ایستگاه‌ها برای ایام عید، ارائه و نمایش یكسان اطلاعات به مردم در تمامی تابلوهای نمایش ایستگاه‌ها و سامانه ۵۱۴۹ و تلفن همراه، نمایش زمان حركت قطارها از مبدأ و پیش‌بینی ورود قطارها به مقصد در تابلوهای نمایش ایستگاه‌ها برای ایام سفرهای نوروزی شدیم.  

مدیرعامل شرکت راه‌آهن بابیان اینکه «تمام هم و غم شرکت راه‌آهن ایجاد سفرهای ایمن و آرام برای شهروندان و هم‌میهنان است» یادآور شد: زمانی که مردم در تعطیلات نوروز به مسافرت، استراحت و تفریح می‌پردازند، تمام کارکنان شرکت راه‌آهن، مناطق در تمام خطوط و سطوح مشغول فعالیت به‌صورت شبانه‌روزی هستند.

نظر شما