شناسهٔ خبر: 36258 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

نویدی تشریح‌ کرد:

جذب ۱۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه در شهر فرودگاهی امام خمینی(ره)/ پایان غائله پارکینگ‌ها در فرودگاه امام

محمود نویدی مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) ضمن ارائه گزارشی از عملکرد‌ سال ۱۳۹۵ این شرکت، از انعقاد قراردادهای سرمایه‌گذاری به ارزش ۱۲۰۰ میلیارد تومان از بخش خصوصی در سال جاری برای رشد و توسعه شهر فرودگاهی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی فرودگاه امام خمینی، محمود نویدی رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) درباره اقدامات صورت گرفته در شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، اظهار کرد: اولین اقدام ما در سال گذشته این بود که به دلیل تغییر ساختاری و تکنولوژی، طرح جامعی که در گذشته طراحی شده بود را مجددا بازنگری کنیم که این کار را با انتخاب «ناکو» که بزرگترین شرکت مشاوره‌ای در دنیاست انجام دادیم. در همین راستا  طرح جامع بخش هوایی به صورت کلی آماده و تائید شد و امیدواریم که  طرح جامع بخش غیرهوایی هم در سه ماهه اول سال آینده به نتیجه برسد.

به گفته وی این طرح جامع، سند بالادستی است که دیگر فعالیت‌های شهر فرودگاهی بر اساس آن انجام می‌شود که برای این کار یک برنامه پنج ساله‌ تعریف شده و از این پس این برنامه متر و معیار انجام و نظارت بر تمامی پروژه‌ها خواهد بود. باز طراحی فضاهای ترمینالی  و توسعه منطقه آزاد و ویژه اقتصادی شهر فرودگاهی مهمترین تغییر است که در  طرح جامع جدید اتفاق افتاده است. در حوزه ترمینال حدود ۲۰ هزار متر به فضای ترمینالی اضافه شده است و در مرحله دوم هم تجهیز فضای ترمینال به یک دکوراسیون و مبلمان بهتر  و مناسب‌تر پیش‌بینی شده که مسافر آسایش بیشتری داشته باشد.

مدیرعامل شهر فرودگاهی امام‌خمینی (ره) در ادامه به مساله پربحث پارکینگ‌های شهر فرودگاهی اشاره کرد و گفت: در سال جاری حدود ۷۰۰۰ متر به فضای پارکینگ افزوده شده است. متاسفانه در سال گذشته بیشتر فضای پارکینگ فرودگاه‌ امام‌خمینی (ره) به صورت خاکی و موقت بود، اما در سال جاری این پارکینگ‌ها به فضایی مناسب تبدیل شده است و با این کار بخشی از دغدغه مسافران در خصوص بحث پارک خودرو برطرف شد؛ به این ترتیب امیداریم در سال‌های آینده بتوانیم پروژه پارکینگ‌های طبقاتی را آغاز کنیم. اداره پارکینگ‌های شهر فرودگاهی امام (ره) هم‌اکنون از سوی این شرکت انجام شده و به دلیل مشکلات فراوان قرارداد برون‌سپاری آن لغو شده اما پس از اصلاح کامل پارکینگ‌ها، تصدی این بخش دوباره به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

نویدی در ادامه درباره تعیین تکلیف ترمینال سلام توضیح داد: سال گذشته برای پروژه ترمینال سلام مذاکراتی با سرمایه‌گذاران داشتیم که در نهایت با بنیاد مستعضفان به نتیجه رسیدیم و قراردادی را به صورت BLT  با بنیاد به امضا رساندیم که براساس این قرارداد بنیاد مستعضفان حدود ۵۰۰۰ میلیارد ریال در پروژه ترمینال سلام سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

به گفته او اجرای این قرارداد یک‌ساله است و قرار است هشت سال دوره بازپرداخت اقساطی باشد که سرمایه‌گذار در آنجا هزینه کرده است. همچنین همزمان برای بحث مدیریت این ترمینال یک فراخوان داده خواهد شد که مدیریت بهره‌برداری از آن به بخش خصوصی واگذار شود.

نویدی با اشاره به سرمایه‌گذاری نهایی شده در پروژه‌های منطقه آزاد و منطقه ویژه اقتصادی، عنوان کرد: در این زمینه مذاکراتی از گذشته صورت گرفته است که دو مورد در نهایت به قرارداد رسید. قراداد اول، برنامه ساخت حداقل ۱۵۰۰ دفتر اداری و خدماتی در یک پهنه ۲۰ هکتاری است که با یک شرکت ایرانی با برآورد هزینه ۶۰۰ میلیارد تومان به امضاء رسید و قرارداد دوم هم باز با یک شرکت ایرانی که در زمینه تکنولوژی چوب سرآمد است، به امضا رسید که بر اساس آن کارخانه فراوری چوب با بازار صادراتی در محدوده شهر فرودگاهی احداث خواهد شد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مهم‌ترین مشکلات در شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) نبود اپرون (پارکینگ هواپیما) به اندازه کافی بود که در همین راستا در طول یک سال گذشته و پس از انجام فراخوان یک شرکت سرمایه‌گذار به صورت BLT وارد این حوزه شده و در حال حاضر بخش عمده‌ای از کار انجام شده است. در کنار این پروژه که ارزش آن حدود ۳۰۰ میلیارد ریال است، در شرق منطقه هوانوردی شهر فرودگاهی امام (ره) هم اپرون کارگو که نقطه اتصال به بخشی باری بود با سرمایه‌گذاری  شهر فرودگاهی صورت گرفت.

مدیر عامل شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) با اشاره به اقدامات صورت گرفته به منظور افزایش رضایت مسافران نوروزی، اظهار کرد: یکی از این اقدامات که با هدف اصلی آسایش مسافران انجام است اضافه کردن گیت‌های ورودی و خروجی و خرید تجهیزات آن از یک سو و الکترونیک شدن پرداخت عوارض خروج از کشور از سوی دیگر برای کوتاه شدن صف‌های ورودی است. زمانی که مردم می‌خواستند عوارض خروج از کشور را پرداخت کنند ناچار بودند در صف طولانی بانک‌ها اقدام به این کار کنند، اما در نوروز امسال این مسئله حل خواهد شد و در فرودگاه خودپردازهایی برای پرداخت الکترونیکی عوارض جانمایی شده است که این سیستم به گذرنامه نیز متصل است. بنابراین شهر فرودگاهی امام اکنون تنها فرودگاهی است که در آن عوارض خروج از کشور به صورت الکترونیکی پرداخت می‌شود.

نویدی با اشاره به  برنامه ریزی های صورت گرفته برای اخذ  گواهینامه فرودگاهی از سوی شهر فرودگاهی امام (ره) به عنوان اولین گواهینامه کشور در این حوزه، تصریح کرد: طبق هماهنگی‌هایی که شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) با سازمان هواپیمایی کشوری داشته است، این شرکت مجوز بهره‌برداری از فرودگاههای کشور را خواهد گرفت. طبق این مجوز شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) می‌تواند در سایر فرودگاه‌های کشور به عنوان بهره‌بردار فعالیت کند که این امر برای اولین بار در کشور اتفاق می‌افتد.

نظر شما