شناسهٔ خبر: 36525 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

بیت‌الهی خبر داد:

جدی‌ترین گسل نهان تهران، گسل پردیسان است/ شناسایی گسل‌های جدید موضوع تازه‌ای نیست

علی بیت الهی رییس بخش زلزله شناسی مرکز تحقیقات وزارت راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به شناسایی گسل جدید پردیسان در تهران گفت: توان لرزه‌زایی این گسل سه برابر گسل شمال تهران است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از ایلنا علی بیت‌اللهی با اشاره به شناسایی گسل‌های جدید شهر تهران، اظهار داشت: شناسایی گسل‌های جدید موضوع جدیدی نیست و از چند سال گذشته تیم تحقیقاتی متوجه وجود گسل‌های جوان جدیدی در تهران شدند.

وی با بیان اینکه وجود گسل‌های نهان در زیر خاک‌ها و آبرفت‌ها یک موضوع ثابت شده است، ادامه داد: جدی‌ترین گسل نهان تهران، گسل پردیسان است که این گسل جوان در اطراف پارک پردیسان شناسایی شده است.

رییس بخش زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی، افزود: این گسل در تپه ماهورهای پارک پردیسان شناسایی شده است و یک گسل کاملا فعال و با توان لرزه‌زایی بالا است.

بیت اللهی با اشاره به توان لرزه‌زایی گسل پردیسان در غرب تهران گفت: این گسل در طول شرقی و غربی شهر تهران امتداد دارد و طول آن ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر است و لرزه‌زایی گسل پردیسان حدود سه برابر گسل شمال تهران است حال این که گسل شمال تهران از فعال‌ترین گسل‌های تهران محسوب می‌شود.

وی افزود: در ابتدای مطالعات و آزمایشات تصور کارشناسان بر این بود که این گسل از قطعات کوچک ناپیوسته تشکیل شده است اما با انجام مطالعات بیشتر دریافتیم قطعات این گسل به هم پیوسته است که این موضوع، توان لرزه‌زایی گسل‌ها را افزایش می‌دهد.

این مقام مسئول با اشاره به شناسایی دیگر گسل‌های جدید درتهران گفت: گسل‌های جوان دیگری هم در سطح شهر تهران شناسایی شده است. برای مثال درضلع جنوبی اتوبان همت یک گسل جدید مشاهده شده که این گسل در تقاطع اتوبان همت و شیخ بهایی قرار دارد./

نظر شما