شناسهٔ خبر: 37682 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

در اتاق فکر مسکن مطرح شد:

تشریح تعداد واحدهای خالی و اقامت‌گاه دوم در کشور/ گزارش پراکندگی خانه‌های خالی تا یک ماه آینده تهیه می‌شود

نشست یک مقام مسئول در مرکز آمار ایران گفت: طبق سرشماری سال ۹۵ تعداد واحدهای خالی مسکونی برابر با ۲ میلیون و ۵۸۷ هزار و ۴۰۰ واحد و تعداد اقامت‌گاه‌های دوم بالغ بر ۲ میلیون و ۱۱۵ هزار واحد است که در مجموع به ۴ میلیون و ۷۰۲ هزار و ۴۰۰ واحد خالی می‌رسد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، رضائیه نماینده مرکز آمار کشور در جلسه اتاق فکر مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به تعداد خانه‌های خالی در کشور اظهار داشت: در سال گذشته حدود ۴۹ میلیون واحد مکان مورد سرشماری قرار گرفت که در صورت مقایسه با آمار ۴۷ میلیونی شرکت پست جمهوری اسلامی ایران که بر اساس مدل مکان‌گردشی انجام می‌شود، در می‌یابیم آمار ارائه شده بین این دو سازمان با اختلاف دو میلیون واحدی همراه است.

وی افزود: طبق گزارش مرکز آمار، تعداد واحدهای خالی مسکونی برابر با ۲ میلیون و ۵۸۷ هزار و ۴۰۰ واحد و تعداد اقامت‌گاه‌های دوم بالغ بر ۲ میلیون و ۱۱۵ هزار واحد است که در مجموع به ۴ میلیون و ۷۰۲ هزار و ۴۰۰ واحد خالی می‌رسد.

به گفته نماینده مرکز آمار ایران، آمار مشترکین برق معادل ۳۳ میلیون و ۸۳۱ هزار واحد است که از این میان حدود ۲۷ میلیون واحد را مشترکان خانگی تشکیل می‌‌دهد. اما تعداد واحدهای مسکونی سرشماری شده از سوی مرکز آمار ۲۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد است که  اختلاف این دو آمار به ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد می‌رسد. لذا با احتساب مجموع خانه‌های خالی و دوم اختلاف آن ناشی از خطای آمارگیری خواهد بود.

رضائیه در ادامه بیان داشت: همچنین طبق آمار شرکت پست که ممکن است دوره بهنگام‌ساری آن متفاوت باشد، خانه‌های خالی از سکنه در کل کشور ۴میلیون و ۵۰۰ هزار واحد است که ۲ میلیون و ۱۲۳ هزار واحد آن مربوط به نقاط شهری است.

نماینده مرکز آمار کشور در اتاق فکر مسکن خاطرنشان کرد: اگر موجودی مسکن در ابتدای سال ۹۰ در نقاط شهری برابر ۱۴میلیون و ۷۸۰ هزار واحد باشد و تعداد واحدهایی که به دلیل پروانه‌های ساخت با وقفه یک ساله روبه رو می‌شوند و با عدم در نظر گرفتن نرخ تخریب ۲میلیون و ۶۴۵ هزار واحد مسکونی در کل کشور طی ۵ سال اخیر، می‌توان گفت مجموع این اعداد برابر با ۱۸ میلیون و ۷۹۲ هزار و ۴۲۳ واحد خواهد بود.

وی گفت: طبق گزارش مرکز آمار تعداد واحدهای مسکونی در مناطق شهری ۱۹ میلیون و ۵۹۰ هزار واحد است که به یک اختلاف ۸۰۰ هزار واحدی با رقم بالا می‌رسیم. این اختلاف می‌تواند بر اثر عدم احتساب تخریب‌ها باشد که در محاسبات لحاظ نشده و  خانه‌های دومی که مرکز آمار در سرشماری سال ۹۰ اعلام نکرده است.

رضائیه تصریح کرذ: وقنی آمار مسکن خالی در کشور با سیستم‌های آمارگیری مستقل از سه منبع در سطح بسیار کلان را محک می‌زنیم، درمی‌یابیم که انحراف با خطای زیادی وجود ندارد اما مثل هر سرشماری می‌تواند درصد خطایی داشته باشد.

این مقام مسئول در مرکز آمار کشور از نهایی شدن جزئیات گزارش پراکندگی و توزیع واحدهای مسکونی خالی تا یک ماه آینده خبر داد و گفت: طق تعاریف اقامتگاه دوم خانه‌‌ای است که خانوار به طور ناپیوسته کمتر از ۶ ماه در آن زندگی کند.     

نظر شما