شناسهٔ خبر: 38183 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

شیبانی اصل خبر داد:

تهیه لایحه‌ای برای قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان/ مکانیزه کردن صدور پروانه اشتغال به کار مهندسان

منو چهر شیبانی مدیرکل توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی در نشست مشترک مدیران مسکن و ساختمان و روسای ادارات نظام‌مهندسی منطقه یک کشور در قزوین گفت: تهیه لایحه برای قانون نظام‌مهندسی کنترل ساختمان، تدوین روش‌های اجرایی و تدابیر ترویجی، ارتقای اخلاق حرفه‌ای و توسعه مطالعات و تحقیقات پایدار از جمله مهم‌ترین برنامه‌های پیش‌بینی شده در سال جاری است که به زودی در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین، منوچهر شیبانی اصل در نشست مشترک مدیران مسکن و ساختمان و روسای ادارات نظام‌مهندسی و مقررات ملی ساختمان ادارات کل راه و شهرسازی استان‌های قزوین، تهران، مازندران، گیلان، قم و البرز که در قزوین برگزار شد گفت: ما تمایل نداریم همه تصمیم‌گیری‌ها در ستاد انجام شود بلکه با توجه به بحث منطقه‌ای و تمرکزی که ایجاد می‌کند در نظر داریم با یک فرآیند مشارکتی، انجام امور مربوط به هر استان با دقت بیشتر و بالاتری توسط ادارات کل خود استان‌ها انجام شود.

وی بیان کرد: در این راستا سه راهبرد اصلی شامل بحث توسعه و اعتلای مهندسی ساختمان، هدایت و حمایت از سازمان‌های نظام‌مهندسی و نظام کاردانی ساختمان‌ها و جلب مشارکت ذینفعان در نظر گرفته شده است.

شیبانی افزود: حوزه دفتر توسعه مهندسی ساختمان، در واقع در سه محور اصلی اصلاحات ساختاری در قوانین و مقررات، بحث نظارت بر عملکرد سازمان‌ها و بحث اعتلای مهندسی که شامل صلاحیت‌های مهندسی است فعالیت خواهد می‌کند.

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی گفت: اقدامات عملیاتی برنامه‌ریزی شده برای سال ۹۶ شامل اصلاحات ساختاری در قوانین و مقررات است که تهیه لایحه‌ای برای قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان به طور عام نیز در همین راستا صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: در حوزه توسعه مهندسی، علاوه بر تهیه لایحه برای قانون نظام‌مهندسی کنترل ساختمان، تدوین روش‌های اجرایی و تدابیر ترویجی، ارتقای اخلاق حرفه‌ای و توسعه مطالعات و تحقیقات پایدار هم از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده برای سال جاری است که به زودی در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد.

شیبانی گفت: از زمانی که ساختار نظام‌مهندسی کنترل ساختمان تصویب و ابلاغ شده مطالعات علمی در خصوص مبانی حرفه‌ای فعالیت‌ها بسیار کم بوده بطوریکه در یک سال اخیر در جامعه مهندسی ساختمان تفاوت حرفه و صنف به هیچ وجه تبیین نشده و حتی در سازمان نظام‌مهندسی ساختمان توسط همکاران نیز موضوع حرفه‌ای با بحث صنفی اشتباه می‌شود.

وی اضافه کرد: این باعث می‌شود که سازمان نظام‌مهندسی ساختمان که یک سازمان حرفه‌ای است به‌صورت ناخواسته تبدیل به یک سازمان صنفی شود که در واقع از آنچه مدنظر قانون‌گذار بوده فاصله بگیرد.

منوچهر شیبانی بیان کرد: توسعه، اجرا، نظارت و هدایت در بخش ساخت و ساز و اعتلای جامعه مهندسی از جمله در بخش صلاحیت مهندسان ساختمانی در حوزه فعالیت ما قرار دارد که باید به آن‌ها بیش از پیش توجه کنیم.

شیبانی تأکید کرد: خط و مشی توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی، همکاری و ارتباط با سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان و نظام کاردانی، بر سه اصل حمایت، هدایت و نظارت و در نهایت توسعه ارتباطات دوسویه هم در داخل و هم در خارج کشور با نهادها و تشکیلات ذیربط است.

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی گفت: این دفتر در چارت جدید این دفتر ۲ معاونت توسعه مهندسی و نظامی مهندسی تشکیل‌ شده و در نظر است با اصلاح موضوعات بر مبنای مسئولیت‌پذیری و تدوین روش‌ها و سیاست‌های ارتقای مهندسی، شرایطی فراهم شود که مهندسان بتوانند در بازارهای بین‌المللی رقابت کنند.

وی ادامه داد: از این‌رو ما به دنبال تدوین دستورالعمل جدید در بخش نظارت و آموزش در سطح ملی هستیم و بیش از گذشته توجه ویژه‌ای در حوزه نظارت و آموزش که جزو وظایف سازمان‌های نظام‌مهندسی است، داریم.

این مقام مسئول در پایان با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی در سال ۹۶ مکانیزه کردن صدور پروانه اشتغال به کار مهندسان است، گفت: با هماهنگی‌های لازم که با سازمان‌های دیگر از جمله وزارت علوم، دانشگاه آزاد اسلامی، ثبت‌احوال، سازمان نظام‌وظیفه و اداره گذرنامه انجام شده از این پس مراحل صدور پروانه اشتغال خیلی سریع‌تر از قبل و با دقت بیشتری انجام خواهد شد و همچنین با انجام این کار استفاده از کاغذ در صدور پروانه اشتغال کنار گذاشته می‌شود.

گفتنی در این نشست مشترک که در قزوین برگزار شد، علاوه بر منوچهر شیبانی اصل، حامدمانی فر مدیرکل مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی، مسعود حق لطفی مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین، مدیران مسکن و ساختمان و روسای ادارات نظام‌مهندسی و مقررات ملی ادارات کل راه و شهرسازی استان‌های تهران، مازندران، گیلان، قم، البرز و قزوین نیز حضور داشتند.

نظر شما