شناسهٔ خبر: 38360 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

حافظی اعلام کرد:

هبه قالیباف به معاونانش/ پرداخت بدون مجوز به مدیران شرکت بهره‌‌برداری مترو/ عدم ثبت تخفیف عوارض ساخت و تراکم بافت‌های فرسوده درحساب‌های شهرداری

قالیباف عضو اصول‌گرای شورای شهر تهران در شفاف‌سازی خود درباره اقدامات شهرداری گفت: تسهیلات بانکی که شهردار به معاونان خود داده هبه بوده چون تسهیلات را برمی‌گردانند ولی این پول برنمی گردد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، به نقل از شرق، رحمت‌الله حافظی، عضو اصولگرای شورای شهر تهران روز گذشته در نشست خبری خود در مطب محل کارش به شفاف‌سازی‌هایی پرداخت و گفت: باید از شهردار و معاونانش عذرخواهی کنم. هفته قبل گفتم که شهردار در راستای محرومیت‌زدایی از مدیران خود تسهیلات بانکی ٣٥٠ میلیون‌تومانی به معاونانش داده که دوستان ناراحت شدند، حالا حرفم را اصلاح می‌کنم و می‌گویم این پول هبه بوده است، چون تسهیلات را با سود چهار درصد برمی‌گردانند، اما این پول برنمی‌گردد. از نظر من اینها همه مثل همان حقوق‌های نجومی است که مصوبه داشتند و نسبت به آن معترض شدند. حتی اگر مصوبه هم باشد، باز هم معنی نمی‌دهد که یک معاون شهردار ٣٥٠ میلیون تومان کمک‌مسکن بگیرد.

وی همچنین در این نشست خبری درباره آینده سیاسی قالیباف بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری و شهرداری تهران و در پاسخ به اینکه به نظر شما احتمالا او به چه کاری مشغول می‌شود هم گفت: نمی‌دانم، این مسئله خودشان است، ممکن است برود خلبان ایرفرانس (شرکت هواپیمایی دولتی فرانسه) شود. مگر یک بار نرفت که رفتند او را برگرداندند تا آبروریزی نشود. در‌عین‌حال فکر کنم به نظر نمی‌رسد با این شرایط فرد انتخابی شورای شهر بعدی باشد.

اما این تنها حرف‌های وی در این نشست نبود، بخش دیگری از حرف‌های این اصولگرای جسور به این شرح است: «احمدی‌نژاد ٣٢٠ میلیارد تومان هزینه فاقد سند داشت، هزینه فاقد سند قالیباف در ١٢ سال چقدر خواهد بود»، «الان سال ٩٦ است و صورت‌های مالی ٩١ هنوز نیامده و ما عملا نمی‌دانیم در شهرداری در پنج سال گذشته از نظر مالی چه گذشته است»، «پرداخت يك‌میلیاردو ٩٨٠ میلیون تومان بدون مجوز با عنوان هزینه‌های رفاهی به پرسنل و مدیران شرکت بهره‌‌برداری مترو در سال ٩٢»، «شهردار بودجه مصوب را می‌گذارد توی کشوی میزش و هر کاری دلش می‌خواهد می‌کند، بعد یک ماه مانده به پایان سال در قالب اصلاحیه بودجه این تغییرات را اعمال می‌کند، مقصر اصلی هم شوراست».

حافظی هرکدام از این موضوعات را با جزئیات در این نشست خبری توضیح داد.

این عضو دوره چهارم شورای شهر تهران که تمایلی به حضور در دوره جدید ندارد و این روزها فعال‌تر از اعضای دیگر است، وقتی مهدی چمران جلسات علنی شورا را برای انتخابات تعطیل کرد و اجازه برگزاری نشست خبری در شورا را به او نداد، خبرنگاران را به مطب خود دعوت کرد تا حرف‌هایش را به مردم بگوید.

رحمت‌الله حافظی می‌گوید که اقدام رئیس شورای شهر تهران در تعطیلی جلسات علنی شورا به‌جز هفته آخر که در ایام تبلیغات انتخاباتی معمول است، غیرقانونی و تخلف محرز رئیس شوراست.

وی در بیانی صریح گفت: هفته گذشته، قبل از صحن علنیِ سه‌شنبه، مکاتبه‌ای از طرف رئیس شورا آمد که بنا به درخواست تعدادی از اعضای شورا جلسه سه‌شنبه لغو می‌شود تا دوستان بتوانند در نمایشگاه کتاب شرکت کنند. به این بهانه جلسه را تعطیل کردند؛ اما بروید ببینید چند نفر در افتتاحیه بودند. نمی‌خواهم بدبین باشم؛ ولی حدس می‌زنم جلسات علنی هفته گذشته و این هفته را تعطیل کردند تا تعرضی حداقل به مدیریت شهری نشود و این مدیریت شورا خارج از چارچوب‌های قانونی نشان از خودکامگی دارد، کسی که ١٢ سال در یک جایگاه بماند می‌تواند فسادزا و فسادآور ‌شود.

حافظی در پاسخ به این سؤال خبرنگاران که چطور از این مسائل باخبرید و سکته نمی‌کنید، گفت: باید بگويید چطور تا به حال زنده مانده‌‌ای، این را بدانید که واقعا جهل نعمت بزرگی است.

وی در تشریح موارد مهم دیگری از حسابرسی‌ها، افزود: ثبت خلاف و غلط اسامی برخی اشخاص حقوقی در سرفصل حساب‌ها و اسناد پرداختی غیرتجاری در طبقه‌بندی پرسنل، انتقال برخی وجوه شهرداری به‌طور موقت به حساب‌های بانکی نامشخص برخلاف مقررات، پرداخت يك‌میلیاردو ٩٨٠ میلیون تومان بدون مجوز با عنوان هزینه‌های رفاهی به پرسنل و مدیران شرکت بهره‌‌برداری مترو در سال ٩٢، سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری شهر در تأسیس یک شرکت خارجی در‌حالی‌که صاحبان سرمایه آن اشخاص دیگر هستند و اینکه تعداد اوراق سهام مشاهده‌شده آن شرکت در شرکت‌های سرمایه‌پذیر با تعداد مندرج با صورت‌های مالی مغایرت دارد، از موارد قابل پیگیری است که در شورای بعدی می‌تواند دنبال شود.

وی با اشاره به اینکه در این چندسال و بعد از اطلاع از عمق تخلفات، موارد را به ارگان‌های نظارتی مختلف از جمله سازمان بازرسی کل کشور و بازرسی دفتر مقام معظم رهبری ارسال کرده می‌گوید: در تحقیق‌وتفحص از شهرداری هم یک‌سال بیشتر است که داریم کار می‌کنیم. اگر مجلس حتی یک مجلس اصولگرا هم می‌بود، برای صیانت از آبرو باید این تحقیق‌وتفحص را کلید می‌زد و بعد می‌گفت چیزی نبوده است، ولی می‌بینید که به‌راحتی مجلس هم مدیریت می‌شود.

حافظی در پاسخ به این سؤال که احمدی‌نژاد ٣٢٠ میلیارد تومان هزینه فاقد سند داشت، هزینه فاقد سند قالیباف در ١٢ سال چقدر خواهد بود، گفت: تجربه چیز خوبی است. آقایان از تجربه اتفاقی که برای احمدی‌نژاد و هزینه‌های فاقدش در شهرداری رخ داد درس گرفتند تا گرفتار این فضا نشوند. وقتی شهردار یک‌سوم بودجه سال ٩٣ را می‌برد و در جای دیگری خرج می‌کند و بعد شورا از شهردار تشکر می‌کند، تخلف از هر دو طرف است. حالا آقایان در روزهای آخر سال اصلاحیه می‌آورند و همه کارشان را قانونی می‌کنند و در این شرایط دیگر نهاد نظارتی چه‌چیزی می‌تواند بگوید؟ با این شرایط دیگر هزینه فاقد سندی نمی‌ماند.

این عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این سؤال که چرا در این چهار سال و سال‌های قبل اعضای شورا گذاشتند شهردار این‌گونه بتازد؟ چرا سؤال از شهردار یا استیضاح موفق نبود؟ گفت: عده‌ای را با این روش که اگر این کار را نکنید اصولگرایی یا شورا آسیب می‌بیند یا قالیباف نماد اصولگرایی است و آسیب می‌بیند، کنار زدند. (البته من اصلا قبول ندارم قالیباف نماد اصولگرایی است و اصلا می‌گویم اصولگرا نیست). عده‌ای دیگر را هم با روش‌های دیگر. کسانی که می‌مانند و صادقانه کار می‌کنند به اندازه انگشتان یک دست هم نمی‌شوند. در موارد مهم و حساس که منافع مردم در میان بود، بین پنج تا هفت نفر بیشتر نمی‌شدیم. آقایان حکیمی‌پور، سرخو، حقانی، انصاری و مسجدجامعی بوده‌اند که جدی و منصفانه و همیشه پای کار بودند.

حافظی در پاسخ به این سؤال که چرا شما از سال دوم به‌بعد که متوجه این تفاوت‌ها شدید، به آقای مسجدجامعی رأی ندادید؟ تصریح کرد: از سال سوم و چهارم رأی سفید داشتم؛ سال اول با اعتماد قلبی که آقایان اصولگرا و صالح هستند رأی دادم و سال دوم با همان ابزار تزویر کسی از خارج از مجموعه شورا که روی جریان اصولگرایی نفوذ و اشراف دارد، با من تماس گرفت و گفت اگر رأی ندهید اصولگرایی آسیب می‌بیند و حتی گفتند شما رأی بده، ما بعد از سه ماه هماهنگ می‌کنیم تا قالیباف را استیضاح و حذف کنید. من هم با این تفاسیر قبول کردم.

حافظی نگفت این فرد چه کسی بوده و با بیان اینکه روزی در این باره حرف می‌زنم، افزود: از سال سوم به‌بعد رأی من تأثیری نداشت. درعین‌حال من برای مسجدجامعی هم احترام زیادی قائل هستم و دوستشان دارم، اما معتقدم او می‌توانست به‌عنوان یک سرلیست تحول بیشتری ایجاد کند، اما این‌گونه نبود.

این عضو اصولگرای شورای شهر تهران در باره اینکه آیا ممکن است قالیباف هم همانند کرباسچی روزی محاکمه شود، گفت: این موضوع قدرت نفوذ و اعمال نظر جناح‌های سیاسی را نشان می‌دهد. یک جناح سیاسی می‌تواند اگر بخواهد با یک‌سری تخلفات به‌راحتی شهردار را پای دادگاه بکشاند. الان تخلفات قالیباف بسیار بیشتر از تخلفات کرباسچی است، ولی کسی این کار را نمی‌کند. عدم شفافیت در شورا موج می‌زند؛ مثلا معاون شهردار رقم این بدهی‌های شهرداری تهران را حدود ٢٤ هزار میلیارد تومان اعلام کرد، اما یک هفته بعد به صورت غیررسمی آن را رد کرد و گفت مناطق شهرداری برای اینکه پول بیشتری بگیرند، رقم را بالاتر گفته‌اند و این رقم دقیق نیست.

وی در باره اینکه چقدر حضور برخی از معاونان قالیباف در سمت‌های جدید نظیر معاونت منابع انسانی و معاونت اجتماعی برای جمع‌و‌جورکردن امورات قبلی و انتخاباتی بوده است؟ تصریح کرد: این اقدامات کاملا بازی شطرنج انتخاباتی است. جابه‌جایی معاونت خدمات شهری به معاونت اجتماعی در این مورد به اندازه کافی تعجب‌برانگیز بود. فردی که هیچ تخصصی نداشت، در معاونت فرهنگی و اجتماعی قرار گرفت و خوب است بدانید منابعی که به معاونت فرهنگی شهرداری تهران می‌رود، به هزینه قطعی منظور می‌شود و سند نمی‌خواهد. حالا این فرد که نزدیک‌ترین فرد به قالیباف است و سبقه فرهنگی ندارد، در این معاونت قرار می‌گیرد.

برداشت حافظی این است که قالیباف کناره‌گیری می‌کند و در توضیح این حرف می‌گوید: وی در مناظره دوم در پاسخ به سؤال جایگاه آموزش عالی به جای جواب وارد فضای تخریبی درباره دختر یک وزیر شد، این اقدام نشان داد که اگر قرار بر رئیس‌جمهورشدن او بود، باید به این سؤال کلیدی جواب می‌داد اما نداد و رفت به سمت موضوعی بی‌ارزش و این نشان می‌دهد او برای ریاست‌جمهوری نیامده و هدفش تخریب است. البته خوب است كه بماند و ببینیم تعداد رأی او چقدر است و برآورد من این است که بیشتر از ٣,٥ تا چهار میلیون رأی بیاورد.

حافظی می‌گوید: اتفاقا پرسنل شهرداری در بین رأی‌دهندگان به قالیباف نیستند چراکه به شدت معترض‌اند و بعد از رفتن قالیباف از شهرداری عمق تخلفات روشن می‌شود چراکه تخلفات تحت فشار مهار شده است و زمانی که او برود، بدنه ناراضی آنها را بیرون می‌ریزد.

وی در عین حال به درخواستش برای نطق پیش از دستور و عدم موافقت با آن اشاره کرد و گفت: از یک ماه قبل درخواست وقت کردم برای نطق پیش از دستور که آقایان اعلام کردند شش نفر قبل از شما هستند و فرصت ندادند و خلاصه منتفی شد. روز یکشنبه مقدماتی فراهم شد تا مروری بر عملکرد یکی از نامزدهای ریاست‌جمهوری که مدیریتی ١٢ساله دارد، داشته باشم و می‌خواستم در سالن کنفرانس شورا نشستی بگذارم و درخواست مکتوب به آقای چمران دادم اما مخالفت کردند. البته دلیل ایشان این بود که شائبه انتخاباتی‌بودن صحبت‌ها پیش می‌آید اما مسئله اینجاست که من کاندیداي شوراها نیستم.

حافظی در ادامه موارد مهم قابل پیگیری در حسابرسی‌ها را مورد اشاره قرار داد و گفت: عدم یکپارچگی بانک اطلاعات املاک و عدم ساماندهی وضعیت املاک و عدم تهیه صورت جامع و طبقه‌بندی‌شده از صورت ریز اسناد مالکیت دارایی‌های اختصاصی و عمومی از جمله این موارد مهم است. ضمن اینکه در موارد زیادی طبق گزارش حسابرس برخی از زمین‌هایی که متراژ بالاتر از هزار متر دارند و تحویل مناطق می‌شود، ثبت نمی‌کنند. طبق قانون برای هر تغییر کاربری بالای هزار متر باید ٧٠ درصد را در مالکیت شهرداری درآورند اما حسابرس در سال‌های گذشته در همه حسابرسی‌ها موارد متعدد زمین‌هایی را اعلام کرده که اصلا سند نخورده یا اصلا سند ندارند. دلیلش این است که بخش عمده‌ای از منابع مالی شهرداری برای پرداخت به پیمانکار یا بدهی‌های دیگر داده می‌شود، بدون اینکه این ملک به نام شهرداری باشد یا مستقیم از طریق شرکت‌هایی مثل جهان جابه‌جا می‌کنند. بحث ما درباره اینکه این اموال و املاک شناسنامه داشته باشند، برای همین بوده است. این موارد در مناطق ١، ٢ و٣ و به خصوص منطقه ٢٢ بسیار زیاد است. قانون این ٧٠ درصد از ملک بالای هزار متر را برای شهرداری در نظر گرفته تا صرف فضاهای خدماتی شود اما شهرداری به جای این کار آن را به پیمانکار می‌دهد، پیمانکار هم که فضای خدماتی نمی‌سازد، آن را صرف امور دیگری می‌کند و این‌گونه است که یکباره با منطقه بيست‌ودويی مواجه می‌شوید که دنیایی از آپارتمان بدون سرانه خدماتی است.

وی موارد دیگری که در حسابرسی‌ها آمده را عدم ثبت برخی از دارایی‌ها مربوط به واحدهای تجاری و مسکونی و مشارکتی در حساب‌های شهرداری، هزینه‌کرد برخی از پروژه‌ها مازاد بر اعتبارات مصوب، عدم ثبت ٥٠ درصد تخفیف عوارض ساخت و تراکم در بافت‌های فرسوده در برخی مناطق اعلام کرد و گفت: عدم تعیین تکلیف تجهیزات و ماشین‌آلات سنگین تحویل داده ‌شده به پیمانکاران حین اجرای برخی پروژه‌ها با وجود خاتمه آن پروژه که در هر شرکت و سازمان مجزا رخ داده است، عقد قرارداد پیمانکاری با مبلغ مازاد بر ١٠ برابر نصاب معاملات بزرگ و عقد قرارداد با اشخاص حقوقی فاقد صورت‌های مالی حسابرسی‌شده از دیگر موارد این تخلفات حل‌نشده است.

این عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: وجود ضعف شدید سیستم‌های کنترلی و نظارتی بر عملکرد شرکت ساختمان و مسکن «جهان» و شرکت «دیدار ایرانیان» که ما هیچ اطلاعی از این مجموعه نداریم، عدم ثبت یه فقره حساب سپرده با گردش بدهکار ٣٩٢ میلیارد تومان و بستانکار ٣٨٧ میلیارد تومان در دفاتر سازمان بوستان‌ها و فضای سبز تهران، واگذاری یک قطعه زمین به متراژ ١٢هزار و ٦٠٠ مترمربع از سوی شرکت نوسازی عباس‌آباد برخلاف موافقت‌نامه به بانک انصار باز هم از موارد قابل پیگیری است.

برچسب‌ها:

نظر شما