شناسهٔ خبر: 38506 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

یک اقتصاددان:

بدون اینکه پولی پرداخت‌کنیم هواپیماهای برجامی وارد کشور شد/ روشنفکران‌دلواپس نمی‌گویند منافع توافق هسته‌ای به جیب مردم ایران رفته است

هواپیما هما سعیدلیلاز تحلیل‌گر مسایل اقتصادی گفت: در این دولت بدون اینکه پولی پرداخت‌کنیم، هواپیما وارد کردیم. باوجودی که قیمت بلیت آزاد شده، اما امسال آمار مسافران نوروزی ۵۰۰ هزار نفر بیشتر از سال گذشته بود که اینها همه نشانه رشد اقتصادی است که آثار خود را در اقتصاد ظاهر می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی سعیدلیلاز تحلیل‌گر مسایل اقتصادی در پاسخ به این سئوال که منتقدان دولت می گویند، توافق برجام دستاوردی در معیشت مردم نداشته، اظهار داشت: «در اولین سال توافق هسته‌ای، جمهوری اسلامی ایران به میزان ۱۰۰ میلیون دلار فرش به ایالات متحده صادر کرده که نسبت به سال گذشته صد درصد افزایش نشان می‌دهد. این رقم سال قبل از توافق صفر بود، سئوال من این است که منافع این صادرات به جیب چه کسانی می رود؟ آیا غیر از این است که پول ناشی از صادرات این فرش‌ها به جیب صدها نفر از محروم ترین قالیبافان زنان و دختران جوان در دورترین مناطق روستایی رفته است؟

لیلاز به خبرآنلاین گفت: «چرا روشنفکران دلواپس نمی گویند منافع توافق هسته‌ای به جیب محروم‌ترین مردم ایران رفته است؟ آیا یادشان رفته که در دوران تحریم‌ها برای خرید انسولین ناچار بودیم، ۱۰دست این دارو را بچرخانیم تا در نهایت به دست ما برسد؟ اما امروز راحت‌تر در دسترس است و البته ارزان‌تر از گذشته شده است. این شرایط بهتر است یا آنکه پول درمان بیماران سرطانی را به واردات پورشه اختصاص بدهیم؟

افتتاح ها ادامه خواهد داشت

این تحلیل گر مسایل سیاسی و اقتصادی در ادامه یادآوری اینکه در سال ۸۶ دولت ترکمنستان صادرات گاز به ایران را قطع کرد و این موضوع سبب شد تا صادرات گاز به ترکیه هم قطع شد، گفت: «این قطع گاز کثیری از کارخانه‌های صنعتی را از گاز محروم کرد. ماموران شرکت گاز در کارخانه‌ها می چرخیدند و برای بستن شیرگاز تذکر می‌دادند. تعدادزیادی از منازل مسکونی در آن روزها از گاز محروم شدند و یک بحران سیاسی- اقتصادی پدید آمد

وی اضافه کرد: «دقیقا شبیه همین اتفاق در زمستان ۹۵ افتاد، با این تفاوت که وقتی دولت ترکمنستان صادرات گاز خود را به ایران قطع کرد، نه تولید کارخانه ای متوقف شد و نه خانه‌ای بدون گاز ماند و نه صادرات گاز به ترکیه متوقف شد. منتقدان بگویند، چه که آیا افزایش تولید گاز کشور از ۳۳۰ میلیون مترمکعب در روز چطور  تبدیل به ۸۵۰ میلیون مترمکعب شد؟ ۱۲۰ درصد رشد آیا درست است یا  این هم دروغ است؟

لیلاز تاکید کرد: «ما دستگاه‌های آماری داریم، دستگاه‌های اطلاعاتی قوی در کشور داریم، سازمان بازرسی کل کشور داریم، چرا آنها نمی گویند این آمار دروغ است، درحالی که نشانه های بیّن و روشن وجود دارد.

وی با اشاره به افتتاح واحدهای مختلف صنعتی، تولید و زیربنایی که این روزها توسط دولت انجام شد، گفت: «گروهی انتقاد می کنند که این فعالیت ها تبلیغاتی است، در حالی که اینها ثمره سیاست‌های اقتصادی چهارسال گذشته است. حتما بعد از انتخابات هم مردم این شاهد افتتاح‌های زیادی خواهند بود و آثار سیاست های اقتصادی دولت یازدهم به اقتصاد ایران سرریز خواهد شد.

لیلاز گفت: «بدون اینکه پولی پرداخت کنیم، هواپیما وارد کردیم. باوجودی که قیمت بلیت آزاد شده، اما امسال  آمار مسافران نوروزی  ۵۰۰ هزار نفر بیشتر از سال گذشته بود که اینها همه نشانه رشد اقتصادی است  که آثار خود را در اقتصاد ظاهر می‌کند.

او با بیان اینکه موفقیت‌های این دولت از طریق بهره وری کار و سرمایه اتفاق افتاده است، عنوان کرد: «آنچه ما از برجام بدست آورده ایم، کاهش هزینه های واردات و صادرات بود. مابه‌التفاوت این هزینه کمتر نسبت به سالی که تحریم بودیم، رقمی معادل ۳۰ میلیارد دلار است که از محل کاهش تنش های بین المللی در هزینه های خارجی صرفه جویی شد

نظر شما