شناسهٔ خبر: 38687 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

نمایش فیلم‌های میدان نقش جهان و مسجد امام اصفهان در خانه هنرمندان/ تحلیل معمارانه و سینمایی سیدمحمدبهشتی از دو فیلم

پوستر فیلم‌های میدان نقش جهان و مسجد امام اصفهان در حالی در خانه هنرمندان ایران به نمایش درمی‌آید که در پایان نمایش فیلم، سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی تحلیل معمارانه خود را از فیلم ارایه می‌کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، نمایش فیلم‌های میدان نقش‌جهان ساخته مهرداد زاهدیان و مسجد امام اصفهان به همراه تحلیل فیلم و گفتگو درباره معماری اصفهان با سخنرانی سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی در خانه‌هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

حضور علاقمندان در این برنامه که پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت‌ماه سال جاری از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود، آزاد است.

گفتنی است میدان نقش جهان اصفهان یا همان میدان امام اصفهان، از میادین زیبا و تاریخی ایران است، میدانی مستطیل شکل به درازای ۵۰۷ متر و پهنای ۱۵۸ متر در مرکز شهر اصفهان، میدان نقش جهان در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۱۳ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و در اردیبهشت ۱۳۵۸ جزء نخستین آثار ایرانی بود که به‌ عنوان میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت جهانی رسید. میدان نقش جهان که بعد از انقلاب اسلامی نام رسمی آن میدان امام شد همانند زنجیری چهار اثر تاریخی بی نظیر را به هم پیوند داده است مسجد شیخ لطف الله، ‌مسجد امام اصفهان، سر در قیصریه و بازار قیصریه اصفهان و کاخ عالی قاپو، علاوه بر این بناها دویست حجره دو طبقه پیرامون میدان واقع شده ‌است که عموما جایگاه عرضه صنایع دستی اصفهان است.

همچنین مسجد امام اصفهان یا مسجد شاه که به مسجد جامع عباسی نیز شهرت دارد یکی از مساجد دیدنی و تاریخی میدان نقش جهان اصفهان است که در طی دوران صفوی ساخته شد و از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به شمار می‌رود. این بنا شاهکاری جاویدان از معماری، کاشی‌کاری و نجاری در قرن یازدهم هجری است.مسجد امام مربوط به دوره صفوی است و در اصفهان، جنوب میدان نقش جهان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۰۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است./

 

نظر شما