شناسهٔ خبر: 38775 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

استان اصفهان دارای جامع‌ترین نظام برنامه‌ریزی در حوزه بازآفرینی شهری کشور

بازآفرینی مهم‌ترین رسالت و وظیفه دبیرخانه ستاد بازآفرینی پایدار شهری استان اصفهان هماهنگی و پیشبرد برنامه بازآفرینی استان است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان، منصور فخاران رئیس اداره عمران و بهسازی شهری اداره کل راه و شهرسازی استان گفت: با وجود اسناد بالادستی خصوصاً اسناد ملی و استانی بازآفرینی پایدار شهری و اصول هادی و قانونی مترتب بر آن‌ها از جمله رعایت الزامات سیاست‌های کلی نظام در اصل ۴۴ قانون اساسی و قرارگیری پروژه‌های بهسازی حاشیه کلان‌شهرها و بافت‌های فرسوده در لیست پروژه‌های اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی، فعالیت‌های بازآفرینی شهری استان در سال ۱۳۹۵ بر مدار برنامه قرار گرفت.

وی افزود: برای تشریح عملکرد حوزه بازآفرینی شهری اصفهان در یک سال گذشته طبقه محتوایی صورت گرفته که بر این اساس کلیه فعالیت‌های اجرایی را می‌توان به دو رکن اصلی شامل بسترسازی مشارکت و تحریک توسعه، طبقه‌بندی کرد.

فخاران در توضیح این دو مقوله بیان کرد: بسترسازی جهت مشارکت عموماً از طریق راهکارهای ابزارسازی، توانمندسازی و فرهنگ‌سازی صورت می‌گیرد که در راهکار ابزارسازی مشارکت می‌توان به فعال‌سازی کلیه ستادهای بازآفرینی شهرستانی، تشکیل کارگروه‌های ذیل ستاد بازآفرینی استانی، شناسایی سازمان‌های مردم‌نهاد و انجام تفاهم‌نامه‌های مشارکت با شهرداری‌ها و دانشگاه‌ها اشاره کرد.

در راهکار توانمندسازی می‌توان به فعال‌سازی نهادهای توسعه محله منجمله تشکیل تعاونی احیاء محله همت‌آباد، پیگیری تأسیس دفاتر بازآفرینی در مناطق شهر اصفهان و همچنین تعریف و تأمین اعتبار اجرای پروژه‌های خدماتی و زیرساختی در محلات نابسامان حاشیه‌ای شهرهای خمینی‌شهر، نجف‌آباد، شهرضا و اصفهان با اعتباری نزدیک به ۶۰ میلیارد ریال نام برد و در راهکار فرهنگ‌سازی نیز می‌توان از اقداماتی نظیر طرح اهمیت مسئله بازآفرینی در ستادهای شهرستانی، برگزاری نشست‌های محلی و تخصصی و ایرانشهر، اطلاع‌رسانی و ترویج فرهنگ بازآفرینی در شهرها و محلات هدف نام برد.

دسته دوم اقدامات بازآفرینی استان با عنوان تحریک توسعه مبتنی بر راهکارهایی همچون الگوسازی، توسعه خدمات و ارتقای زیرساخت‌هاست که از اهم اقدامات الگوسازی می‌توان از اقدامات صورت گرفته جهت تملک سایت کارخانه ریسباف و برنامه‌ریزی جهت بازآفرینی آن نام برد. همچنین در خصوص توسعه خدمات و ارتقای زیرساخت‌های محلات هدف می‌توان به اجرای پروژه‌های مشارکتی با شهرداری شهرهای کاشان، آران و بیدگل، نائین، انارک و بافران با اعتباری بیش از ۷۲ میلیارد ریال اشاره کرد.

وی قابل‌توجه‌ترین رسالت و وظیفه دبیرخانه ستاد بازآفرینی پایدار شهری استان اصفهان را هماهنگی و پیشبرد برنامه بازآفرینی استان عنوان کرد و گفت: از مشخصات عمده این برنامه می‌توان از تجمیع منابع استانی، بخش عمومی (شهرداری) و منابع ملی همچنین مدیریت و پایش هزینه کرد آن در محدوده‌های ۵ گانه شهرهای استان نام برد.

فخاران افزود: امروز استان اصفهان دارای جامع‌ترین نظام برنامه‌ریزی در حوزه بازآفرینی شهری کشور است چرا که اولین و تنها استانی است که سند استانی بازآفرینی آن به تصویب و تأیید ستاد بازآفرینی شهری استان و ستاد ملی بازآفرینی کشور رسیده و برای ۴ شهر دارای اولویت کاشان، نجف‌آباد، شهرضا و مبارکه چارچوب اسناد محلی بازآفرینی تهیه گردیده و در نظر است تا پایان سال ۱۳۹۶، محدوده‌ها و محلات هدف بازآفرینی در همهٔ ۱۰۷ شهر استان شناسایی و مورد برنامه‌ریزی قرار گیرند.

نظر شما