شناسهٔ خبر: 39057 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

حافظی مطرح کرد؛

قلع و قمع باغات شهر با مصوبه برج- باغ/ برج- باغ؛ لکه ننگی بر پیشانی شورای‌شهر

رحمت الله حافظی رئیس کمیسیون سلامت و محیط‌زیست شورای‌شهر تهران با بیان اینکه مصوبه برج - باغ، لکه ننگی بر پیشانی شورای شهر است، گفت: به استناد این مصوبه تمامی باغات قلع و قمع شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، رحمت‌الله حافظی با اشاره به ایرادات مصوبه برج-باغ  و ارائه پیشنهادات جایگزین این مصوبه گفت: مصوبه برج-باغ یکی از سیاه‌ترین لکه‌های ننگی است که بر پیشانی شورای‌شهر و به خصوص شورای سوم که در آن این مصوبه تصویب شده قرار دارد؛ چرا که به استناد این مصوبه که برخی‌ها آن را پرافتخار می‌نامند تمامی باغات شهر قلع و قمع شده است.

وی با بیان اینکه این مصوبه، زمینه ساز قلع و قمع باغات توسط سوداگران بود و باعث شد که تمام باغات به برج و منازل مسکونی تبدیل شوند تصریح کرد: این مصوبه و تبعات آن برای همیشه در تاریخ شورا باقی می‌ماند و باید هر چه سریعتر نسبت به لغو آن و مصوبه جایگزین اقدام شود.

حافظی با بیان اینکه متاسفانه اختلاف نظرهایی وجود دارد که اگر مصوبه فعلی لغو شود چه اتفاقی می‌افتد، گفت: از جانب کمیسیون سلامت پیشنهاد شد که مصوبه فعلی لغو و در قالب طرح صیانت از باغات پیشنهاد دیگری مطرح شود که متاسفانه در بررسی باقی مانده است.

وی با بیان اینکه برای پیشبرد طرح صیانت از باغات و لغو مصوبه برج - باغ جلسات مشترکی با کمیسیون شهرسازی برگزار کردیم، به ایسنا، گفت: برخی مدعی هستند که باید از باغات صیانت کرد اما طرح صیانت از باغات را راکد باقی گذاشتند و به نظر می‌رسد در عمر باقی مانده از شورا باید این موضوع حتی برای حفظ آبرو نیز که شده حل شود.

وی اظهار کرد: بر اساس پیشنهادی که در طرح صیانت از باغات عنوان شده باغات تهران بر اساس میزان وسعت به سه دسته تقسیم شده‌اند که بر اساس آن حداکثر سطح اشغال ۴۰۰ متر و حداکثر طبقات مجاز نیز به چهار طبقه می‌رسد که طرح صیانت از باغات ماحصل ساعت‌ها کار و بحث کارشناسی است و متاسفانه باید اعلام کنم طی این ۱۰ سال باغات شهر نابود شده و نباید اجازه دهیم باغات باقی مانده نیز در سایه مصوبه برج - باغ از بین بروند و طرح صیانت از باغات می‌تواند به تهران کمک کند و محیط زیست را از نابودی نجات دهد. /

نظر شما