شناسهٔ خبر: 39375 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رضایی‌کوچی مطرح کرد؛

بلندمرتبه‌سازی‌های تهران بر خلاف قانون و طرح جامع است/ بلندمرتبه‌سازی عامل تخریب زیرساخت‌های پایتخت

محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر ساخت بلندمرتبه‌ها بدون توجه به مصوبات طرح جامع، گفت: شورای‌عالی شهرسازی و معماری باید نظارت بر شهرداری‌ها جهت اجرای مفاد طرح جامع را تقویت کند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدرضا رضایی‌کوچی در خصوص وضعیت بلندمرتبه‌سازی در پایتخت، گفت: شهرداری‌ها قسمت عمده درآمد خود را از ساخت و ساز، کاربری‌ها و فروش تراکم تامین می‌کنند، حال این نهاد با توجه به وضعیت رکود در حوزه مسکن، برای تامین درآمد خود در بسیاری از شهرها به تراکم‌فروشی روی آورند که بر اساس طرح جامع‌ شهری خلاف قانون است.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای‌اسلامی تصریح کرد: تراکم‌های اضافی عموما با مجوزهای کمیسیون ماده ۱۰۰ ساخته شده یا از ابتدا با تخلفی که شهرداری‌ها نسبت به فروش‌تراکم مرتکب شده‌اند، ایجاد شده که مشکلات جدی برای مردم درست کرده، حتی سبب اسکان حجم بسیاری از مردم در منطقه محدودی شده است.

وی افزود: تراکم‌فروشی‌ها و بلندمرتبه سازی سبب تخریب زیرساخت‌ها و اشکال در رفت و آمد مردم شده است، در واقع شهرداری‌ها باید به مصوبات شورای‌عالی شهرسازی و معماری پایبند باشند، تاکنون هم اگر این ملاحظات مورد توجه مجریان قرار می‌گرفت، پایتخت با مشکلات کمتری مواجه بود.

رضایی‌کوچی با اشاره به مشکلات ترافیک و آلودگی هوا پایتخت به خانه ملت، گفت: بلندمرتبه ها شهر شلوغِ پر ترافیک را برای مردم رقم زده است، در تهران برج‌های بلندمرتبه سبب اسکان جمعیت بسیاری شده که متاسفانه توجهی به رفت و آمد و پارکینگ این افراد نشده است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی شورای‌عالی شهرسازی و معماری باید ضمن تقویت نظارت بر اجرای طرح جامع شهری، شهرداری را مجاب به همکاری کند، شهرداری‌ها نیز باید بدانند که هرچند با فروش تراکم درآمدی را کسب می‌کنند اما در طولانی مدت هزینه‌های بسیاری چون ترافیک را به شهر تحمیل خواهند کرد.

پیش‌ر نیز پیروز حناچی ضمن تاکید بر نظر منفی شورای‌عالی شهرسازی و معماری به بلندمرتبه‌سازی، گفته بود: ایراد اصلی شورای‌عالی شهرسازی و معماری به بلندمرتبه‌های واقع در پهنه‌هایی است که نه تنها در طرح تفصیلی پیش‌بینی نشده بلکه در طرح جامع هم نیامده است./

نظر شما