شناسهٔ خبر: 39464 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

باغات تهران، قربانی نگاه خردنگر

باغات تهران آناهیتا گودرزی*: پس از چند نوبت بررسی طرح و لایحه صیانت از باغات شهر تهران که از سوی کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری با همکاری کمیسیون شهرسازی تهیه شده بود و هر باره از سوی شورا به کمیسیون‌ها برای بررسی مجدد ارجاع شده بود این‌بار نیز که در آخرین روزهای کاری شورای چهارم به‌سر می‌بریم با طرح دوباره لایحه صیانت و از زاویه اهمیت بدون تردید تعیین تکلیف مصوبه برج باغ (مصوب اسفندماه ۸۲) این امید می‌رفت که نمایندگان برای آخرین روزهای کاری خود با دقت نظر و اهمیت دادن به موضوع، یادگار قابل قبولی از خود به‌جای گذارند.

باوجود اینکه برخی اعضای شورا دائما در گفتار خویش از دغدغه خود برای حفظ باغات سخن می‌گویند در نهایت مشاهده می‌شود که در هنگام بررسی و بازنگری مصوبه برج باغ، با طرح اشکالات فراوان و عدم همدلی و ارائه نظرات راهگشا عملا با هدایت نمایندگان بی‌تفاوت، طرح صیانت از باغات را به سمت خروج از دستور می‌کشانند.

برای شهروندان تهرانی در تمامی مناطق تهران به‌ویژه در مناطق ۱ و ۲و ۳و ۴و ۵ (غالبا مناطق شمالی شهر) که ناظر هر روزه برافکندن درختان و برپاشدن بناهای بلند در باغات شهردر سال‌های اخیر بوده‌اند جای تعجب فراوان است که چگونه پارلمان شهری پس از این همه سال، و خصوصا شورای چهارم در چهارسال گذشته که این همه فریاد از سوی دوستداران محیط‌زیست شهر بلند شد حتی برای یک‌بار طرح آسیب‌شناسی مصوبه سال ۸۲ شورا را در دستور کار جدی قرار ندادند. در صورتی که بازدید گروهی در چند نوبت از سوی نمایندگان شورا از باغات ساخته شده در سال‌های اخیر (با مصوبه مذکور) یا در حال ساخت محلات شمالی شهر از محلات کامرانیه، الهیه، اقدسیه، آجودانیه، ازگل، سوهانک، سعادت آباد، باغ فیض، طرشت و... صورت می‌پذیرفت، کافی بود که از این بی تفاوتی بیرون آمده و از حیث مسوولیتی که دارند و بالاخره در آینده عملکرد دوره ایشان از جانب شهروندان قضاوت خواهد شد عزمی بر اصلاح مصوبه و یافتن راهکار مناسب بیابند.

اگر لایحه تنظیمی «صیانت از باغات و فضاهای سبز» مناسب نبود و نگران منافع ناشی از ساخت وساز صاحبان باغات بودند، شمار بالای نگرانی‌ها بابت از دست رفتن حجم‌های سبز شهری که حیات و تنفسگاه شهر تهران را روز به‌روز بیشتر تهدید می‌کند را چه کردند؟

نکته جالب توجه اینکه شورای شهر در این دوره در خصوص تکالیف مصرح مندرج در ضوابط و مقررات طرح جامع و تفصیلی جدید شهر تهران در خصوص باغات نیز متاسفانه اقدام پیگیرانه و جدی انجام ندادند.

آیا از شهرداری در خصوص تکالیف بر جای مانده پرسش کردند؟ براساس طرح جامع مشخصا تهیه دو طرح موضوعی در خصوص فضاهای سبز برای شهرداری ظرف مدت زمان حداکثر دوسال تکلیف شده است.

اول- طرح موضوعی باغات و اراضی مزروعی شهر تهران که از سوی مهندسان مشاور بافت شهر به راهبری مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی تهیه و پس از سیر مراحل کارشناسی آماده ارسال به مراجع تصویب بود (سال ۹۰) که از سوی مسوولان وقت شهرداری به‌جای ارسال به دبیرخانه کمیسیون ماده ۵ به‌دلایل نامعلوم بایگانی شد.

دوم – طرح موضوعی فضاهای سبز و پارک‌های شهر تهران که چند بار تا مرحله تعیین مشاور پیش رفت ولی به سبب فقدان اراده و انگیزه لازم و عدم پرسشگری شورا هر بار با وقفه در روند تهیه طرح عملا دستاوردی نداشت.

امیدواریم نمایندگان منتخب دوره پنجم از جمله موضوعات مهم در دستور کار خود را موضوع نحوه صیانت از باغات باقی‌مانده شهر دانسته و فوریت رسیدگی به این مهم را در نظر بگیرند. /

*کارشناس شهری

نظر شما