شناسهٔ خبر: 39564 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

صابری خبر داد:

جهش هفت برابری عملیات کانتینری در بندر لنگه/ افزایش ۵۹ درصدی صادرات غیرنفتی

بندر لنگه مدیر اداره بنادر و دریانوردی لنگه از هفت برابر شدن حجم عملیات جابجایی محموله‌های کانتینری در این بندر طی دو ماهه نخست امسال خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، محمود صابری ضمن ارائه گزارشی از عملکرد بنادر غرب استان هرمزگان طی دوره زمانی دو ماه نخست سال ۹۶ گفت: در مدت یاد شده، یک میلیون و ۵۲۶ هزار و ۵۶۰ تن انواع کالای نفتی و غیرنفتی در این بنادر تخلیه و بارگیری شد که از این میزان، یک میلیون و ۲۷۸ هزار و ۵۱۸ تن به فرآورده‌های نفتی و ۲۴۸ هزار تن نیز به کالاهای غیرنفتی اختصاص دارد.

وی بیان کرد: از مجموع عملیات انجام شده، ترانزیت کالای غیرنفتی با رشد چشمگیر ۸۷ درصدی به رقم ۳۲ هزار و ۱۱۴ تن رسید.

صادرات غیرنفتی ۵۹ درصد افزایش یافت

این مقام مسؤول حجم صادرات کالاهای غیرنفتی را ۹۴ هزار و ۳۹۸ تن اعلام کرد و افزود: این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۹ درصد افزایش داشته است.

به گفته صابری، عمده کالاهای صادر شده از طریق این بندر شامل مواد معدنی و مصالح ساختمانی از جمله شن و ماسه بوده که روانه بازار کشورهای حوزه خلیج‌فارس شده است.

جهش هفت برابری عملیات کانتینری

مدیر بنادر غرب هرمزگان با اشاره به اقدامات صورت گرفته جهت گسترش فعالیت‌های پیشرفته بندری و کانتینری نمودن روند تخلیه و بارگیری کالا در بندر لنگه گفت: با انجام طرح توسعه دریایی در این بندر طی سال‌های اخیر و فراهم نمودن زیرساخت‌ها، اعمال تخفیفات گمرکی و ترانشیپی در بندرلنگه شاهد رونق عملیات تخلیه و بارگیری کانتینری بودیم که حجم این عملیات به ۳۱۶ TEU طی دو ماهه نخست سال جاری رسید و افزایش چشمگیر ۵۸۷ درصدی را رقم زد.

رشد ۸ درصدی ترابری مسافران در بندر لنگه

صابری رشد جابجایی مسافران دریایی در بندر لنگه را مثبت اعلام کرد و گفت: از آغاز امسال تا ابتدای خردادماه جاری، جمعیتی نزدیک به ۸۲ هزار نفر مسافر از طریق بنادر غرب استان هرمزگان ترابری شد که سهم بندر لنگه بیش از ۱۸ هزار نفر بوده که رشد ۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ثبت رسید.

مدیر اداره بنادر و دریانوردی لنگه در پایان تعداد شناورهای ورودی به بندرلنگه طی دوماهه نخست امسال را ۷۸۳ فروند اعلام کرد و افزود: از این میزان، ۸۴ فروند شناور بالای هزار تن و ۶۹۹ فروند از شناورهای پهلو گرفته، زیر هزار تن ظرفیت بارگیری داشته‌اند.

لازم به ذکر است، بندرلنگه در ۱۶۵ کیلومتری غرب بندر شهید رجایی واقع شده است و با نظارت بر هفت بندر تجاری و مسافری در غرب این استان علاوه بر ترانزیت کالا و مسافر، فعالیت‌های صادراتی، وارداتی و کابوتاژ را پشتیبانی می‌کند.

نظر شما