شناسهٔ خبر: 39763 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راه و شهرسازی فارس تشریح کرد:

پرونده مسکن مهر فارس تا پایان شهریور بسته می‌شود/ انجام مطالعات اولیه برای تهیه طرح جامع بافت تاریخی شیراز/ افتتاح بخشی از پروژه‌های بزرگراهی استان فارس در هفته دولت

فیروز تکاور مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس از افتتاح بخش‌هایی از بزرگراه‌های شیراز - بندرعباس و شیراز - لار درهفته دولت خبر داد و بابیان اینکه تا پایان شهریور پرونده مسکن مهر این استان بسته می‌شود، گفت: گروه مهندسین مشاور بین‌المللی از فنلاند و ایتالیا مطالعات اولیه را برای تهیه طرح جامع بافت تاریخی شیراز انجام داده‌اند.

فیروز تکاور، مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی درمعرفی مهمترین برنامه‌ها و اقدامات این اداره‌کل درحوزه‌های مختلف عنوان کرد: مهمترین پروژه راهسازی استان آزادراه شیراز – اصفهان به طول ۲۲۷ کیلومتر است که تمام هفت قطعه آن بدون مشکل مالی در دست اجراست و تا پایان سال ۹۷ به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس افزود: این پروژه در نهایت مسیر دو کلانشهر شیراز و اصفهان به‌عنوان یکی از پرترددترین راه‌های کشور را ۱۳۰ کیلومتر کوتاه‌تر خواهد کرد.

وی همچنین با بیان اینکه  اجرای پروژه شیراز – اهواز سال ۹۲ شروع شده و تا پایان سال ۹۷ افتتاح می‌شود، گفت: چهار قطعه از این پروژه به طول ۲۲۵ کیلومتر در استان فارس قرار دارد. بزرگراه شیراز – بوشهر نیز ۲۰۰ کیلومتر طول دارد که افتتاح آن به کاهش ۱۰۰ کیلومتر از مسافت این شهرها منجر خواهد شد.

تکاور با اشاره به پیشرفت ۸۰ درصدی احداث بزرگراه شیراز – جهرم – لار افزود: این محور ۱۶۰ کیلومتر طول دارد که ۱۲۵ کیلومتر آن به بهره‌برداری رسیده و ۳۵ کیلومتر نیز دردست اجراست که هفته دولت ۲۰ کیلومتر  آن به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس به پیشرفت ۵۵ درصدی ساخت بزرگراه فسا – استهبان – نیریز – سیرجان نیز اشاره کرد و گفت: طول این بزرگراه در استان فارس ۲۰۰ کیلومتر است که ۱۱۰ کیلومتر آن افتتاح شده و ساخت ۳۰ کیلومتر در دست اجراست که هفته دولت پنج کیلومتر و تا پایان امسال ۲۰ کیلومتر آن زیر بار ترافیک خواهد رفت.

وی افزود: طول پروژه شیراز – فسا – داراب – بندرعباس ۳۵۰ کیلومتر است که ۱۷۰ کیلومتر آن به بهره‌برداری رسیده و ۶۰ کیلومتر در دست اجراست که هفته دولت ۱۰ کیلومتر و ۲۰ کیلومتر نیز تا پایان سال به ‌بهره‌برداری می‌رسد. بزرگراه جهرم – لار ۵۵ کیلومتر طول دارد که ۱۳ کیلومتر آن در دست اجراست و تا پایان امسال افتتاح می‌شود.

تحویل تمام واحدهای مسکن مهر استان درنیمه نخست امسال

وی همچنین در تبیین وضعیت مسکن مهر استان عنوان کرد: از ۱۱۱ هزار واحد مسکن مهر درتعهد این اداره‌کل بیش از ۹۸ هزار واحد تحویل شده و ۱۳ هزار واحد باقی مانده که تا پایان شهریور تحویل می‌شوند.

مدیرکل راه و شهرسازی فارس افزود: در بحث تکمیل پروژه‌های مسکن مهر اولویت تکمیل ساختمان‌ها و واحدهای مسکونی است و بعد به بحث روبنایی و زیر بنایی پرداخته شود. اجرای پروژه‌ها باید در کیفیت بسیار دقت شود برای اینکه ما امانتدار اموال مردم هستیم و راه‌ها باید با کیفیت بسیار بالایی احداث شوند و کمیت نباید فدای کیفیت شود.

نوسازی و احیای بافت ناکارآمد شهری مرکز استان

تکاور همچنین با بیان اینکه بیش از ۳۵ درصد جمعیت شهر شیراز با مساحت ۱۷۰۰ هکتار به بافت ناکارآمد اختصاص دارد، عنوان کرد: نوسازی و احیای بافت ناکارآمد شیراز از برنامه‌های اصلی اداره‌کل راه و شهرسازی استان فارس است.

وی توضیح داد: با توجه به منحصر به فرد بودن بافت تاریخی شیراز به منظور حفاظت و ارتقای کیفیت آن قرارداد تهیه طرح جامع با گروه مهندسین مشاور بین‌المللی از فنلاند و ایتالیا منعقد و مطالعات اولیه و برداشت‌های وسیع میدانی انجام شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی فارس افزود: از سوی دیگر با ۱۲ میلیارد ریال اعتبار بدنه سازی ضلع شرقی محله سنگ سیاه از جنب سازمان احیا و نوسازی شهرداری تا امامزاده سید تاج‌الدین غریب(ع) به اتمام رسیده و پروژه بدنه‌سازی ضلع غربی نیز ۱۳ میلیارد ریال هزینه دارد که به رشد ۵۵ درصدی رسیده است.

تکاور با بیان اینکه شش پروژه مشارکتی درسکونتگاه‌های غیررسمی شیراز دردست اجراست، گفت: پس از شناسایی معضلات و نیازهای ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه‌ای شهر شیراز پروژه‌هایی برای هریک از محلات تعریف و مبلغ ۱۸۰ میلیارد ریال بر اساس توافق‌نامه مبادله شده تامین اعتبار شده است.

وی همچنین عنوان کرد: سال گذشته ۱۴۱۸ واحد مسکونی برای اخذ تسهیلات بافت ناکارآمد شهری معرفی شده‌اند. همچنین تعداد ۱۵ دفتر تسهیل‌گری درمحلات هدف تاسیس شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی فارس با بیان اینکه در شیراز حدود ۲۰ سکونتگاه غیررسمی شامل ۱۰ محله هدف شناسایی شده است، گفت: راه‌اندازی هفت خانه محله از اقدامات انجام شده دراین محلات هدف است.

نظر شما