شناسهٔ خبر: 40302 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل‌و‌نقل راه‌آهن عنوان کرد:

تلاش راه‌آهن برای تامین منابع مالی با گارانتی کردن بخش خصوصی

نورالله بيرانوند معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل‌و‌نقل راه‌آهن گفت: راه‌آهن تلاش می‌كند برای تامین مالی داخلی و خارجی نیز بخش‌خصوصی را گارانتی كند و تمام این مشوق‌ها برای تعمیق و گسترش فعالیت بخش‌خصوصی در حوزه ریلی است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی راه‌آهن شمال؛ نورالله بیرانوند معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل‌ونقل راه‌آهن در جمع كاركنان اداره كل راه‌آهن شمال، از برنامه راه‌آهن برای افزایش سهم بخش‌خصوصی در بخش تامین ناوگان و سرمایه‌گذاری در حوزه ریلی خبر داد و گفت: بر اساس قانون دسترسی آزاد به شبكه ریلی كل عملیات بار و مسافر از طریق بخش‌خصوصی انجام می‌شود.

وی افزود: بر این اساس ما تمام واگن‌های مسافری را به بخش‌خصوصی واگذار كردیم و در حال حاضر نیز برنامه‌هایی داریم تا سهم بخش‌خصوصی را در تامین ناوگان بخش ریلی افزایش دهیم به شرط آنكه بخش‌خصوصی این آمادگی را داشته باشد.

بیرانوند ادامه داد: خوشبختانه بسترهای خصوصی این موضوعات فراهم است و با مالكیت‌هایی كه در اختیار بخش‌خصوصی قرار داده‌ایم در تلاشیم تا نظام مدیریت و بهره‌برداری را با همكاری بخش‌خصوصی به شكلی اصلاح كنیم كه نقش‌آفرینی این بخش در راه‌آهن بیشتر شود. 

وی ادامه داد: در حال حاضر مشوق‌های زیادی برای بخش‌خصوصی در نظر گرفته شده است، مقرر شده تمام درآمدهای ناشی از صرفه جویی در مصرف سوخت كه حدود ۵/ ۷ میلیارد دلار پیش‌بینی شده است تماما در اختیار بخش‌خصوصی قرار گیرد. وی همچنین گفت: 
مشوق‌هایی همچون مالیات بر ارزش افزوده از دیگر مشوق‌هایی است كه انتفاعش به بخش‌خصوصی می‌رسد .

بیرانوند با اشاره به اینكه در بخش تولیدی نیز تاكید بر انتقال دانش فنی و فعال شدن كارخانه‌های داخلی تولید لكوموتیو و تولید واگن است، افزود: در این زمینه مذاكراتی با بیمه و بانك های روسی انجام شده تا منابع مالی این كار تا ۱۰۰ درصد با سود پایین از این محل تامین شود. 

وی یكی از اثرات این كار را ایجاد اشتغال پایدار در كشور خواند و ادامه داد: تضمین خرید خدمات نیز یكی دیگر از مشوق‌هایی است كه برای سرمایه‌گذاری در راه‌آهن در نظر گرفته‌ایم، و افرادی كه در بخش زیربنایی راه‌آهن خدماتی را تولید می‌كنند و ظرفیت‌های جدیدی را در حوزه خطوط جدید و تجهیزات تخلیه و بارگیری ایجاد می‌كنند خدمات آنها را تضمین خرید می‌دهیم تا سرمایه‌گذاری آنها تضمین شود.

وی ادامه داد: همچنین در این زمینه نوسانات نرخ ارز نیز تا بالای ۱۰ درصد تضمین می‌شود كه همه اینها موجب امنیت در سرمایه‌گذاری در این حوزه خواهد شد.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل‌و‌نقل راه‌آهن همچنین تاكید كرد كه راه‌آهن تلاش می‌كند برای تامین مالی داخلی و خارجی نیز بخش‌خصوصی را گارانتی كند و تمام این مشوق‌ها برای تعمیق و گسترش فعالیت بخش‌خصوصی در حوزه ریلی است.

بیرانوند با بیان اینكه این رویكرد استراتژیك راه‌آهن برای افزایش سهم بخش‌خصوصی در صنعت ریلی است ،از این  رویكرد به‌عنوان یك راهبرد بلند مدت اجرایی یاد كرد.

نظر شما