شناسهٔ خبر: 40408 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

با حضور مسئولین کشوری و استانی انجام شد:

معرفی اولین فرمانده یگان حفاظت اراضی ملی گلستان

معارفه نخستین فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن گلستان با حضور مسئولین کشوری و استانی منصوب و معرفی شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان، فرمانده یگان حفاظت ملی کشور در مراسم معارفه اولین فرمانده یگان حفاظت استان با بیان این که گلستان سی و چهارمین و آخرین استان کشور است که فرمانده یگان حفاظت سازمان آن معرفی می‌شود، افزود:

یگان حفاظت در راستای ماده ۲۳۳ قانون پنجم توسعه و دستورالعمل تشکیل یگان حفاظت در سازمان‌های اجرایی که مورد تأیید و مصوب مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا هم هست در سطح کشور تشکیل و دو سال از عمر یگان می‌گذرد و علاوه بر تدوین و ابلاغ برنامه حفاظت اراضی در این مدت اراضی ملی در ۳۹۹ شهر کشور شناسایی شده است.

سرهنگ علی عباس‌نژاد با بیان این که با شروع به کار این یگان اولویت اول، بحث پیش‌گیری از موضوع زمین‌خواری، تعرض و تصرف و یا هر گونه چشم‌داشتی به اموال دولتی است، اظهار کرد: چنانچه مشاهده شود از خلأ انتظامی و پوشش حفاظتی ما سوءاستفاده‌ای شده است مطمئناً برخورد قاطع و محکمی با افراد متخلف خواهیم داشت.

عباس‌نژاد با تأکید بر این که برخورد ما در قالب چارچوب قانون و رعایت حقوق شهروندی است، عنوان کرد: در دستورالعمل ستاد کل تأکید شده یگان دارای ضابطه خاص قضایی است و البته امکان مسلح شدن را نیز دارد.

وی گفت: علاوه بر وظیفه اصلی ما که پیشگیری است، چنانچه جایی بحث تعارض و تصرفی بود همکاران در یگان با تشکیل پرونده قضایی، موضوع را به دستگاه قضایی ارجاع خواهند داد و پیگیر امورات از این طریق هستند.

عباس‌نژاد تصریح کرد: اراضی تحت پوشش سازمان ملی زمین و مسکن، اراضی درون و حومه شهرها هستند.

سرپرست اداره کل راه و شهرسازی گلستان نیز در این مراسم بیان کرد: بیش از ۲۲ هزار هکتار از اراضی استان تحت مدیریت اداره کل راه و شهرسازی استان است.

حسین محبوبی اضافه کرد: در سنوات گذشته با توجه به خلأ ابزار، ساز و کار و امکاناتی که در اداره کل راه و شهرسازی وجود داشت ضرورت راه‌اندازی یگانی که ماهیت حفاظت و نگهداری را داشته باشد و بتواند از آن به عنوان ظرفیتی برای تعامل بیشتر با مجموعه قضایی، انتظامی و امنیتی در سراسر کشور استفاده شود، حس می‌شد.

سرپرست اداره کل راه و شهرسازی گلستان تصریح کرد: هدف ما از راه‌اندازی این یگان فراهم کردن شرایط نگه‌داری اموال و اراضی دولتی است که امید می‌رود این مهم به نحو احسن در استان انجام شود؛ و عقب‌ماندگی‌های به وجود آمده جبران شود.

محبوبی بیان کرد: تاکنون ۱۲ هکتار از اراضی ملی در استان توسط اداره کل و مساعدت مجموعه قضایی و انتظامی استان رفع تصرف شده که امید می‌رود با کمک و تعامل بیش از پیش با سایر دستگاه‌های متولی ضمن پیشگیری از تعارض به اراضی دولتی حیطه کاری، روند رسیدگی به پرونده‌های تشکیل شده تسریع گردد.

در پایان این مراسم که با حضور فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن کشور، مدیرکل راه و شهرسازی گلستان، شماری از مسئولین انتظامی استان و تنی چند از مدیران استانی، برگزار شد، حکم فرماندهی سرهنگ دوم عبدالکریم فرامرزی توسط سرهنگ محمدرضا عامریان رئیس بازرسی یگان حفاظت و به وی ابلاغ شد.

قابل ذکر است دفتر این یگان در ساختمان اداره کل راه و شهرسازی گلستان افتتاح و پرسنل آن با لباس جدید پس از اتمام دوره‌های عمومی و ضابطیت در جلسه حضور داشتند.

نظر شما