شناسهٔ خبر: 40553 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خبر داد؛

مقاوم سازی ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد مسکن روستایی

مسکن روستایی مدیر کل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت که تاکنون ۲میلیون و ۱۰۰هزار مسکن روستایی معادل ۴۰ درصد از خانه‌های‌روستایی در حال استفاده کشور در برابر حوادث پیش‌بینی نشده، مقاوم‌سازی شده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حمیدرضا سهرابی مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، گفت: طبق سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ در سطح کشور ۵ میلیون و ۲۷۰ هزار واحد مسکن روستایی وجود دارد که مقاوم سازی بقیه این واحدها نیز درحال پیگیری است.

وی گفت: طرح جامع مسکن روستایی نیز از سال ۸۴ با کمک ویژه دولت در قالب بهسازی و پرداخت تسهیلات بانکی ارزان قیمت عملیاتی شد که از مجموع یک میلیون و۷۰۰ هزار واحد که عقد قرارداد با بانک ها دارند، یک میلیون و ۵۹۰ هزار واحد آن مورد بهره برداری قرار گرفته است.

سهرابی اضافه کرد: علاوه بر این، بنیاد مسکن ۳۴۰ هزار واحد مسکونی آسیب دیده از حوادث را در سطح کشور ساخته است.

به گفته وی؛ تا قبل از سال ۸۴ در سطح کشور ۲۸۰ هزار واحد مسکونی مقاوم در برابر حوادث پیش بینی نشده وجود داشت.

وی از تداوم بازسازی واحدهای مسکونی در قالب برنامه ششم توسعه همه جانبه نیز خبرداد و افزود: در این برنامه سالانه بازسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در دستور قرار دارد.

مدیرکل مسکن روستایی یادآور شد که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تلاش دارد که تدوام طرح بازسازی سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در مناطق روستایی کشور را در برنامه هفتم توسعه نیز گنجانده تا مسکن روستایی مقاوم سازی شده در سال ۱۴۰۵ به ۷۵ درصد برسد.

پرداخت وام ۲۰۰ میلیون ریالی ساخت مسکن روستایی

سهرابی همچنین گفت که با مصوبه اواخر سال گذشته دولت، تسهیلات ارزان قیمت ساخت مسکن روستایی برای هر واحد ۱۸۰ تا ۲۰۰میلیون ریال برای سال جاری تعین شده است.

به گفته وی؛ پرداخت تسهیلات ارزان قیمت ساخت مسکن روستایی درمناطق مرزی ۲۰۰ میلیون ریال و برای سایر مناطق روستایی ۱۸۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

وی افزود: بازگشت تسهیلات پرداخت شده برای ساخت مسکن روستایی با سود ۵ درصد و در اقساط ۱۲ ساله است.

سهرابی در ادامه سختگیری بانک ها در پرداخت تسهیلات به متقاضیان ساخت مسکن روستایی را از مشکلات در شتاب بخشیدن ارائه خدمات و مقاوم سازی برشمرد و از استانداران و فرمانداران خواست که برای رفع این مشکل بنیاد مسکن را همراهی کنند.

ساخت ۳۶۰۰ مسکن روستایی برای خانواده های دارای دو معلول به بالا

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به ایرنا، گفت: این بنیاد ساخت ۳ هزارو ۶۰۰ واحد مسکن را درمناطق روستایی برای خانواده های دارای دو معلول به بالا در دستور کار دارد که تاکنون ۹۰۰ واحد به این خانواده ها واگذار شده است.

وی افزود: برای ساخت هر واحد حدود ۳۸۰ - ۳۶۰ میلیون ریال اعتبار در نظر گرفته شده که ۱۸۰ میلیون ریال آن بلاعوض بوده و از طریق بنیاد مستضعفان و سازمان بهزیستی تامین اعتبار می شود.

سهرابی ادامه داد که همچنین از ۲ هزار و ۴۰۰ واحد که برای جذب تسهیلات به بانک ها معرفی شده اند عملیات اجرایی ۲هزار و ۲۰۰ واحد در دست انجام بوده و یکهزار و ۶۰۰ واحد در مرحله نازک کاری قرار دارد.

گفتنی است، ساخت ۱۱ هزار واحد مسکن در مناطق شهری و روستایی کشور برای خانواده های دو معلول به بالا از اواخر سال قبل در دستور کار قرار گرفته است.

سهرابی همچنین برخوردار شدن حدود ۶۰ درصد واحدهای مسکن روستایی کشور ازسند مالکیت، تخصیص اعتبار و عملیاتی شدن پرداخت تسهیلات از محل حساب ۱۰۰ امام (ره) برای مقاوم سازی واحدهای مسکونی مناطق محروم، افزایش ۴.۵ برابری تسهیلات قرض الحسنه بنیاد مسکن در ساخت مسکن روستایی و تخصیص ۱۵۰ میلیون ریال وام قرض الحسنه برای مرمت و احیای هر واحد مسکونی دارای ارزش معماری و میراث فرهنگی با هدف ترغیب بوم گردی را از برنامه های اجرایی در سال ۹۶ برشمرد.

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی روز پنجشنبه به منظور بازدید از طرح های مسکن روستایی به استان مرزی گلستان واقع در شمال کشور سفر کرده است.
 

نظر شما