شناسهٔ خبر: 40830 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راه و شهرسازی قزوین تشریح کرد:

اجرای پنج پروژه چهارخطه در استان قزوین/ ساخت موزه تاریخ تمدن جهان اسلام در محله سردار/ امسال پرونده مسکن مهر قزوین بسته می‌‌شود

مسعود حق لطفی مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین با اشاره به برنامه‌ریزی برای اتمام پنج پروژه تبدیل راه اصلی به بزرگراه چهارخطه تا دو سال دیگر از انعقاد تفاهم‌نامه ساخت موزه تاریخ تمدن جهان اسلام به عنوان طرح پایلوت جهانی خبر داد و گفت: ۶۱۸۲ واحد مسکن مهر قزوین باقی مانده و تا پایان امسال پرونده مسکن مهر استان بسته می‌‌شود.

مسعود حق‌لطفی، مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به تشریح مهمترین اقدامات و برنامه‌های این اداره‌کل درحوزه‌های مختلف پرداخت و عنوان کرد: پنج پروژه بزرگراهی تبدیل راه اصلی به بزرگراه چهارخطه در دست اجرا داریم. مهمترین آنها پروژه چهارخطه بویین‌زهرا- دانسفهان و سه راهی رحیم‌آباد به طول ۵۶ کیلومتر است که ۲۸ کیلومتر آن به بهره‌بردارزی رسیده و هشت کیلومتر با پیشرفت ۸۰ درصدی درحال اجراست. دیگری پروژه چهارخطه شامیشاب- دانسفهان به طول ۲۸ کیلومتر است که شش کیلومتر آن با پیشرفت ۶۰ درصدی درحال احداث است و ساخت ۱۲ کیلومتر آن به اتمام رسیده است.

حق‌لطفی ادامه داد: دیگر پروژه چهارخطه استان، شامیشاب- ابهر به طول ۲۳ کیلومتر است که ساخت ۱۳ کیلومتر به اتمام رسیده، ۲.۵ کیلومتر با پیشرفت ۸۵ درصدی در دست اجراست و تا یک ماه دیگر ساخت ۲.۵ کیلومتر دیگر نیز شروع می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی قزوین گفت: دیگر پروژه چهارخطه استان، بزرگراه تاکستان- رزن است که ۱۰ کیلومتر آن باقی مانده، برای پنج کیلومتر قرارداد منعقد شده و به پیشرفت پنج درصدی رسیده است. پروژه بزرگراهی دیگر چهارخطه محمدیه- آبیک است که ۳۵ کیلومتر آن باقی مانده و شش کیلومتر آن با پیشرفت ۸۵ درصدی در دست اجراست. با افتتاح پروژه‌های بزرگراهی در دست اجرای استان تا دو سال دیگر تمام راه‌های اصلی استان تبدیل به بزرگراه چهارخطه می‌شوند.

وی درمعرفی پروژه‌های راه اصلی استان افزود: پروژه راه اصلی قزوین- رحیم‌آباد- کلاچای ۱۴۰ کیلومتر طول دارد که ۷۰ کیلومتر آن در استان قزوین است و ۴۶ کیلومتر با پیشرفت هفت درصدی در دست اجراست. دیگری راه اصلی قزوین- تنکابن است که ۱۱۸ کیلومتر طول دارد و ۷۰ کیلومتر آن در استان قزوین است. ساخت ۶۲ کیلومتر در فاز اول این پروژه ۶۵ درصد رشد کرده و قرار است عملیات این فاز در سال آتی به اتمام برسد.

سکونت ۷۴۷ خانوار مرکز استان در مناطق حاشیه‌ای

مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین همچنین با اشاره به اینکه مساحت شهرهای قزوین در مجموع ۱۱ هزار و ۱۰ هکتار است از برنامه‌ریزی برای احیا و بهسازی ۱۳۴۹ هکتار بافت ناکارآمد موجود در این استان خبر داد.

حق‌لطفی عنوان کرد: استان قزوین با مساحت ۱۵ هزار و ۶۵۶ کیلومتر مربع ۰.۹ درصد مساحت کشور را به خود اختصاص داده و یک میلیون و ۲۰۱ هزار  و ۵۶۵ نفر جمعیت دارد که ۷۳ درصد آنها شهرنشین‌اند.

وی با اشاره به وضعیت بافت ناکارآمد استان قزوین گفت: ۱۳۴۹ هکتار از مساحت ۱۱ هزار و ۱۰ هکتاری مجموع شهرهای قزوین شامل بافت ناکارآمد است که ۵۰۴ هکتار آن به مرکز استان اختصاص دارد که ۴۰۵ هکتار آن شامل بافت تاریخی، ۷۹ هکتار شامل مناطق حاشیه‌ای و ۲۰ هکتار نیز شامل هسته روستایی است.

مدیرکل راه و شهرسازی قزوین با بیان اینکه ۲۹۳۰ نفر شامل ۷۴۷ خانوار مرکز استان ساکن سکونتگاه‌های غیررسمی هستند، عنوان کرد: سکونتگاه‌های غیررسمی درمحله‌های باغ نشاط، لالوها و کوی بهار متمرکز هستند.

حق‌لطفی به اقدامات شهرداری قزوین برای بازآفرینی شهری اشاره کرد و توضیح داد: در این راستا می‌توان به مرمت مجتمع تجاری بازار سعادت و عمارت‌ طوطی، ساختمان راه و شهرداری و همچنین راسته‌های وزیر، قیصریه و چهارسوق و احیای حیاط نگارالسلطنه، سعدیه و بهشتیان و احیای حمام‌های بلور، حاج میرحسن و حاج قجر همچنین مرمت و احیای معابر خیابان شهدا و تالار ایران و خانه امام جمعه شهیدی و نیز احداث بوستان ولایت درمرکز شهر اشاره کرد.

وی در معرفی برنامه‌های در دست اقدام اداره‌کل راه و شهرسازی قزوین برای بازآفرینی شهری عنوان کرد: در این راستا می‌توان به پروژه‌هایی در مرکز استان شامل احداث موزه تاریخ تمدن جهان اسلام، شناسایی ایستگاه راه‌آهن قزوین به عنوان TOD، مشارکت در طرح ساماندهی مجموعه حرم امامزاده حسین(ع)، طراحی خیابان شهید انصاری شرقی به عنوان دسترسی محلی، ساخت خانه فرهنگ، احداث کتابخانه و طرح گذربندی محدوده‌های هادی‌آباد اشاره کرد. احداث موزه تاریخ تمدن جهان اسلام با همکاری مجمع جهانی شهرهای اسلام، برنامه اسکان سازمان ملل، شهرداری قزوین، شرکت عمران و بهسازی شهری و این اداره‌کل پیگیری می‌شود که به عنوان طرح پایلوت جهانی درمحله سردار قزوین احداث خواهد شد، زمین آن تملک شده و تفاهم‌نامه مربوط منعقد شده است. شناسایی ایستگاه راه آهن TOD نیز در دست مطالعه است که تملک‌ زمین برای ساماندهی مجموعه حرم امامزاده حسین﴿ع﴾ و طراحی فاز اول این پروژه انجام شده است.همچنین مطالعات طراحی خیابان شهید انصاری شرقی به عنوان دسترسی محلی درحال انجام است.

مدیرکل راه و شهرسازی قزوین افزود: از جمله پروژه‌های در دست اقدام در الوند مواردی چون طرح بازآفرینی بافت‌های ناکارآمد شهر، احداث بازار ایرانی اسلامی، بازآفرینی محله گلها، طراحی منظر پایدار شهری در حاشیه مسیل یالیان و مرمت خانه اربابی قابل ذکر است که اولین مرحله مسابقه طراحی احداث بازار ایرانی اسلامی و بازآفرینی محله گلها برگزار شده و درحال طراحی دومین مرحله این مسابقه ملی هستیم.

تحویل ۳۸ هزار واحد مسکن مهر در قزوین

وی با بیان اینکه تا پایان امسال پرونده مسکن مهر قزوین بسته می‌‌شود، عنوان کرد: درمجموع ۴۴ هزار و ۵۲۶ واحد مسکن مهر در تعهد این اداره‌کل داشته‌ایم که ۳۸ هزار واحد آن تحویل شده و ۶۱۸۲ واحد  باقی مانده است. از واحدهای باقی مانده ۲۶۰۰ واحد در قالب خود مالک، ۹۷۶ واحد براساس تفاهم سه جانبه و ۱۱۷۶ واحد نیز تعاونی است.

حق‌لطفی افزود :تا پایان امسال تمام واحدهای مسکن مهر سه جانبه و تعاونی تحویل می‌شوند و تکمیل واحدهای خودمالک وابسته به تامین آورده مالکان است.

نظر شما