شناسهٔ خبر: 41058 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

پایگاه آمریکایی فوربس منتشر کرد؛

بازتاب جهانی انتخاب یک بانو به عنوان سرپرست بزرگ‌ترین ایرلاین ایران/ یک زن در ایران مدیر ایرلاین ملی می‌شود اما زنان در عربستان حق رانندگی ندارند

فرزانه شرفبافی پایگاه آمریکایی فوربس با اشاره به انتصاب فرزانه شرفبافی به مدیرعاملی شرکت هواپیمایی ملی ایران نوشت: در حالی که ایران یک زن را به عنوان مدیر بزرگترین ایرلاین این کشور انتخاب کرده، زنان در عربستان حتی حق رانندگی ندارند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی پایگاه آمریکایی فوربس نوشت: اولین زن ایرانی این هفته رسما مدیریت شرکت هواپیمایی ملی ایران، ایران ایر را بر عهده گرفت. فرزانه شرفبافی، با حکم وزیر راه و شهرسازی ایران، جایگزین فرهاد پرورش شده است. پرورش به سمت نماینده ایران در سازمان هوانوردی بین المللی (ایکائو) منصوب شده است.

خانم شرفبافی ۴۴ ساله که بر اساس گزارش‌ها اولین زن ایران است که دکترای هوا فضا دارد، در مقطعی حساس سرپرستی شرکت ایران ایر با عهده دار می شود. شرکت ایران ایر بعد از سال ها تحریم و استفاده از هواپیماهای با عمر بالا در حال بازسازی ناوگان حمل و نقل هوایی خود است.

از زمان اجرایی شدن برجام در ژانویه ۲۰۱۶، این ایرلاین ایرانی ۲۲۰ هواپیمای جدید از شرکت های ایرباس، بوئینگ و ای. تی. آر به ارزش میلیاردها دلار سفارش داده است. برخی از این هواپیماهای جدید وارد ناوگان حمل و نقل هوایی ایران ایر شده اند، اما تحویل عمده این هواپیماها مدتی زمان خواهد برد.

از جمله اولویت‌های وی، بازسازی ساختار شرکت ایران ایر برای افزایش قدرت رقابت آن با رقبای داخلی و منطقه‌ای است. وی همچنین بهبود سابقه ایمنی ایران ایر و ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر برای زنان را از اولویت های دیگر خود خوانده است.

شرف بافی اولین مدیرعامل یک ایرلاین خاورمیانه ای نیست. قبلا خانم قاعده عبدالعاطف، مدیریت شرکت هواپیمایی ملی سوریه را بر عهده داشته و خانم راشا الرومی، تا آوریل سال جاری یعنی قبل از تقدیم استعفای خود، مدیر شرکت کویت ایرویز (شرکت حامل پرچم کویت)بوده است.

به گزارش تسنیم در حالی که ایران یک زن را به عنوان مدیر بزرگترین ایرلاین این کشور انتخاب کرده، زنان در عربستان، دیگر کشور بزرگ منطقه حتی حق رانندگی نیز ندارند. جایگاه و نقش زنان در صنعت هوانوردی در کل چندان برجسته و پررنگ نیست. بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ توسط موسسه اسکیفت انجام شده، از ۲۴۸ ایرلاین جهان تنها ۱۲ ایرلاین مدیر زن دارند که این به معنای حضور کمتر از ۵ درصدی زنان در مدیریت عاملی ایرلاین های جهان است.

نظر شما