شناسهٔ خبر: 41393 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

در شورای عالی شهرسازی ومعماری ایران تصویب شد:

ضرورت تهیه طرح جامع و تفصیلی شهر گناباد در قالب طرح ویژه طی ۱۲ ماه/ ثبت قنات قصبه گناباد در فهرست میراث‌جهانی/ماموریت کمیته تخصصی معماری، طراحی‌شهری و بافت‌های واجد ارزش برای راهبری تهیه طرح

 برگزاری سومین جلسه شورای‌عالی شهرسازی و معماری در سال 96 دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در نامه‌ای به استاندار خراسان‌رضوی ضرورت تهیه طرح جامع و تفصیلی شهر گناباد را در قالب طرح ویژه با همکاری کمیته تخصصی معماری، طراحی‌شهری و بافت‌های واجد ارزش، سازمان میراث‌فرهنگی، بنیاد مسکن و شهرداری گناباد به دلیل ثبت قنات قصبه گناباد در فهرست میراث جهانی، ابلاغ کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، پیروز حناچی دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در نامه‌ای به رشیدیان استاندار و رئیس شورای برنامه‌ریزی و توسعه خراسان‌رضوی، مصوبه شورا را درباره ضرورت تهیه طرح ویژه منطقه گناباد، ابلاغ کرد.

در نامه دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران به استاندار خراسان رضوی آمده است: پیرو درخواست شماره ۶۹۸۱ / ۹۶۲۵۰۰ مورخ ۹۶.۳.۷ سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و درخواست شماره ۵۴۷۱ / ۴ / ۳۸ مورخ ۹۶.۲.۲۷ استانداری خراسان رضوی، در خصوص تهیه طرح ویژه گناباد، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۹۶.۳.۸ به استناد بند ۱۰ از آیین نامه نحوه بررسی و تصویب طرح های توسعه و عمران محلی، ناحیه ای، منطقه ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور، مقرر نمود:

با عنایت به ویژگی های تاریخی- فرهنگی شهر گناباد و پهنه های زیستی پیرامون آن و نیز ثبت قنات قصبه گناباد در فهرست میراث جهانی (به عنوان یکی از ارکان شکل گیری شهر و استمرار سکونت در این ناحیه)، همچنین تعدد آثار و زمینه های گردشگری در شهرها و روستاهای اطراف اثر ثبتی مذکور و لزوم ایجاد زمینه های حفاظت از این آثار در طرح توسعه شهرها و روستاهای واقع در منطقه گناباد، طرح ویژه منطقه گناباد (شامل محدوده دربردارنده شهرها و روستاهای واقع در منطقه) با رویکرد حفاظت از میراث فرهنگی، تاریخی و طبیعی (با توجه ویژه به حفاظت از منظر تاریخی- فرهنگی قنات قصبه و ارزش های ملموس و ناملموس مرتبط با نظام استحصال و بهره برداری پایدار از منابع به ویژه آب، همچنین اراضی زراعی و باغی مشروب از قنات)، صیانت از حقوق ساکنین شهرها و روستاها، ایجاد و توسعه متناسب و متعادل زیرساخت های گردشگری (با محوریت حفاظت از آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی) و بهره گیری از مشارکت حداکثری ساکنان، با رعایت کلیه ضوابط و مقررات، منشورها و آیین نامه های ملی و بین المللی معطوف به حفاظت از شهرهای تاریخی و آثار ثبت شده در فهرست میراث جهانی تهیه شود. محدوده طرح و نوع طرح های لازم برای هر کدام از مناطق شهری و روستایی بر اساس مطالعات مشاور تدقیق خواهد شد. در خصوص شهر گناباد، با توجه به اتمام افق طرح جامع شهر، تهیه طرح جامع و تفصیلی شهر در قالب طرح ویژه الزامی است.

طرح مذکور توسط وزارت راه و شهرسازی با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بنیاد مسکن و شهرداری گناباد، ظرف مدت ۱۲ ماه تهیه خواهد شد. شرخ خدمات طرح ویژه، نحوه انتخاب مشاور و چگونگی انجام طرح به تایید کمیته تخصصی معماری، طراحی شهری و بافت های واجد ارزش رسیده و طرح نهایتا به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران خواهد رسید. نظر به تولید اسناد و ضوابط بالادستی در طرح یاد شده (با لحاظ تعهدات بین المللی کشور) لازم است کلیه طرح های در دست تهیه از جمله طرح گردشگری قنات قصبه، طرح جامع گردشگری گناباد و ... در انطباق و هماهنگی با این طرح تهیه و یا به هنگام شود.

همچنین ضروری است معاونت معماری و شهرسازی به منظور هدایت و راهبری این طرح و سایر طرح های ویژه، ساز و کار لازم را از طریق کمیته تخصصی معماری، طراحی شهری و بافت های واجد ارزش، پیش بینی نماید.

نظر شما