شناسهٔ خبر: 41507 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

معاون مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خبر داد:

هزینه سالانه ۴۰ هزار میلیارد ریال برای مقاوم سازی خانه‌های روستایی

عزیز الله مهدیان‬‎ معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: با توجه به پرداخت ۲۰۰ میلیون ریال تسهیلات به هر متقاضی، سالانه برای مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی در کشور ۴۰ هزار میلیارد ریال هزینه می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عزیزالله مهدیان در حاشیه سفر یک روزه خود به قزوین، گفت: بحث مقاوم سازی مسکن روستایی در کشور از سال ۷۳ و در قالب برنامه های توسعه آغاز شد.

وی ادامه داد: با توجه به کند بودن روند مقاوم سازی، از اول برنامه چهارم توسعه قرار شد هر ساله ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در کشور مقاوم سازی شود که تاکنون براساس برنامه برای ۲ میلیون واحد تسهیلات تامین شده که از این تعداد یک میلیون و ۷۶۰ واحد روستایی منجر به عقد قرارداد با بانک ها شد و عملیات ساخت و بهره برداری از یک میلیون و ۵۵۰ واحد به پایان رسید.

به گفته وی، این درحالی است که سالانه بین ۴۰ تا ۵۰ هزار واحد حادثه دیده نیازمند بازسازی در روستاها وجود دارد که از سال ۸۴ به بعد نیز ۳۶۰ هزار واحد درقالب بازسازی مناطق حادثه دیده مقاوم سازی شده اند.

مهدیان با اشاره به وجود پنج میلیون و ۳۸۰ واحد روستایی موجود در کشور براساس آخرین سرشماری های موجود، گفت: تاکنون از این تعداد حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد مقاوم سازی شده اند که با توجه به احداث و بهسازی برخی واحدهای روستایی توسط خود روستاییان، حدود ۴۰ درصد منازل روستایی کشور مقاوم سازی شده اند.

وی اظهار کرد: براساس طرح جامع مسکن نیز بنا داریم تا پایان سال ۱۴۰۵ تعداد واحدهای مقاوم سازی شده در روستاها را به ۷۵ درصد افزایش دهیم.

به گفته این مسئول، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هیچ کمبود منابع اعتباری برای مقاوم سازی واحدهای روستایی ندارد.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به طرح مسکن معیشت محور، به ایرنا، گفت: با توجه به اینکه مسکن روستایی با شهری تفاوت دارد و بخشی از معیشت روستائیان در مسکن آنها تامین می شود بنابراین این طرح مورد توجه قرار گرفته و در این خصوص نیز تفاهم نامه ای بین بنیاد مسکن و جهاد کشاورزی در خصوص پرداخت تسهیلات قرض الحسنه صورت گرفته است.

وی، قزوین را در حوزه بهسازی و مقاوم سازی واحدهای روستایی جزو استان های پیشرو در کشور دانست و یادآور شد: میزان مقاوم سازی منازل روستایی استان ۶۰ درصد است.

این مسئول در پایان، اجرای طرح های معیشت محور و گردشگری را از اولویت های برنامه بنیاد مسکن در سال جاری برشمرد و افزود: درخصوص روستاهای هدف گردشگری، تفاهم نامه سه جانبه با میراث فرهنگی، استانداری و بنیاد مسکن منعقد شده و در این راستا نیز ۲ هزار واحد روستایی در کشور مورد هدف هستند که ۱۵ روستا نیز در استان قزوین واقع شده اند.

استان قزوین دارای ۸۵ هزار واحد مسکن روستایی است که ۵۹ هزار واحد آن مقاوم سازی شده است.

نظر شما