شناسهٔ خبر: 41661 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل بنادر ودریانوردی سیستان وبلوچستان خبر داد

آماده سازی بندر چابهار برای پهلوگیری کشتی‌های کانتینری/ احداث دو پست اسکله کانتینری به طول ۷۲۰ متر

بندر چابهار مدیرکل بنادر ودریانوردی سیستان وبلوچستان گفت: ۲ پست اسکله کانتینری به طول ۷۲۰ متر و آبخور ۱۶ متر احداث و ۳۱ هکتار پسکرانه محوطه با پیشرفت ۹۲ درصد انجام شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی پیشرفت ۹۲ درصدی اسکله ها و ۳۰ هکتار محوطه ترمینال کانتینری و نصب جرثقیل هاو تجهیزات مدرن در بندرچابهار سیستان وبلوچستان، ظرفیت و توانایی پهلودهی و تخلیه و بارگیری کشتی های کانتینری لاینر و فله بر با ظرفیت ۱۲۰ هزار تن را در این بندر فراهم کرده است.

طرح توسعه بندر شهید بهشتی با پیروی از منویات مقام معظم رهبری در خصوص توسعه سواحل مکران و محور شرق و با تاکید بر لزوم تکمیل زیرساختهای لازم برای توسعه بندر چابهار به عنوان مهمترین گام، طرح توسعه بندر شهید بهشتی با رویکرد توسعه پایدار اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی، با ظرفیت ۸۳ میلیون تن در پنج مرحله (فاز) برنامه ریزی که مرحله نخست آن با ظرفیت ۶ میلیون تن از سال ۱۳۸۵ آغاز شده و هم اکنون با پیشرفت فیزیکی خوبی در حال اجراست.

در بندر چابهار بیش از ۹۴۰ میلیون دلار سرمایه گذاری شده است که پس از تکمیل زیرساخت ها و پسکرانه به قطب تجارت و اقتصاد منطقه تبدیل خواهد شد.

جابه جایی و پایش بیش از ۳۲ هزار کلنی مرجان در راستای توسعه زیست محیطی پایدار به میزان ۱۰۰ درصد و اجرای عملیات لایروبی معادل ۱۵ میلیون متر مکعب (بالغ بر ۹۴ درصد کل لایروبی) انجام شده است.

اجرای موج شکن و دایک‌های سنگی پیرامونی آن با استفاده از سه میلیون متر مکعب عملیات سنگی با پیشرفت ۱۰۰ درصد و استحصال اراضی به مساحت ۲۰۳ هکتار با پیشرفت ۱۰۰ درصد انجام شده است.

هم اینک تجهیزات خوبی خریداری و در بندر شهید بهشتی نصب شده که شامل پنج دستگاه جرثقیل ساحلی، چهار دستگاه جرثقیل محوطه ای، ریچ استاکر، امپتی کانتینر هندلر، ۲ دستگاه مکنده غلات، لیفتراک سنگین، نیروگاه برق ۲۵ مگا وات و سیلوی مکانیزه غلات با ظرفیت ۱۰۰ هزار تن است.

مدیرکل بنادر ودریانوردی سیستان وبلوچستان روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۲ پست اسکله کانتینری به طول ۷۲۰ متر و آبخور ۱۶ متر احداث و ۳۱ هکتار پسکرانه محوطه با پیشرفت ۹۲ درصد انجام شده است.

بهروز آقایی  افزود: ساخت سه پست اسکله چند منظوره به طول ۶۸۴ متر و آبخور ۱۶ و ۱۴ متر و ۳۳ هکتار پسکرانه محوطه، خرید، انتقال و نصب ۹ دستگاه جرثقیل استراتژیک ساحلی و محوطه ای بندری با پیشرفت۱۰۰ درصد و هزینه ۲۰ میلیون دلار، خرید ۱۳ دستگاه تجهیزات بندری مکمل در شرف انتقال، شامل ریچ استاکر، امتی کانتینر هندلر و ترانستینر با ۱۰۰ درصد از دیگر اقدامات در توسعه بندر شهید بهشتی چابهار است.

وی به شرایط و ظرفیت کالا وتعداد اسکله ها در بندر شهید بهشتی چابهار اشاره کرد و گفت: بعد از تکمیل فاز نخست ظرفیت تخلیه وبارگیری به هشت میلیون و ۵۰۰ هزار تن خواهد رسید که شامل ۷۴۰ هزار کانتینر (TEU)، یک میلیون و ۶۷۰ هزار تن کالای عمومی و سه میلیون تن کالای فله مابع است.

وی تصریح کرد: سه اسکله مربوط به تخلیه و بارگیری کالای کانتینری، ۱۱ اسکله کالای عمومی فله و یک اسکله مربوط به کالای مایع است.